O‘zbekistonda huquqiy eksperiment tariqasida faoliyatni boshlamoqchi bo‘lgan tadbirkorlar uchun uch oygacha o‘tish va boshlash davrini belgilaydigan “Biznesga litsenziyasiz kirish” maxsus rejimi joriy etilmoqda. Bu prezident Shavkat Mirziyoyevning 9-yanvardagi “Tadbirkorlik sohasidagi majburiy talablarni qisqartirish hamda litsenziyalash va ruxsat berish tartib-taomillarini soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida (PF-8) nazarda tutilgan.
Ushbu rejim 2024-yil 1-martdan 2025-yil 1-yanvargacha rentgen uskunasidan foydalanish va veterinariya laboratoriya-diagnostika ishlarini amalga oshirishga nisbatan qo‘llaniladi.
Adliya vazirligi vakolatli organlar bilan 1-noyabrga qadar eksperiment natijalarini tahlil qilish asosida maxsus rejimni to‘liq joriy qilish va uni boshqa faoliyat turlariga ham tatbiq etish bo‘yicha hukumatga takliflar tayyorlashi lozim.
Maxsus rejimda tadbirkorlarga “Litsenziya” axborot tizimi orqali vakolatli organni bepul xabardor qilgan holda litsenziya yoki ruxsat beruvchi hujjat olmasdan uch oy muddatga mazkur faoliyat turlarini amalga oshirishga ruxsat beriladi.
Xabarnoma belgilangan tartibda yuborilganidan boshlab uch oygacha muddatda tadbirkorlik subyektlari va ularning mansabdor shaxslari faoliyatni litsenziyasiz va ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatsiz amalga oshirganliklari uchun javobgarlikka tortilmaydi.
Mazkur rejimda ish boshlagan tadbirkorlik subyekti uch oy muddatda o‘z faoliyatini litsenziya talablari va shartlariga yoki ruxsat berish tartib-taomillariga muvofiqlashtirish choralarini ko‘rishi, litsenziya yoki ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatini olishi yoki o‘z faoliyatini to‘xtatishi kerak.
Eslatib o‘tamiz, mart oyidan boshlab tadbirkorlik subyektlari uchun 16 turdagi litsenziya va ruxsatnomalar bekor qilinadi. Bu tadbirkorlarga yiliga qariyb 350 mlrd so‘m mablag‘ni tejash imkonini beradi.

В Узбекистане в порядке правового эксперимента вводится специальный режим «В бизнес без лицензии», которым предусматривается переходный и адаптационный период до трёх месяцев для начала деятельности. Это предусмотрено указом президента Шавката Мирзиёева от 9 января «О мерах по сокращению обязательных требований, упрощению лицензионных и разрешительных процедур в сфере предпринимательства» (УП-8).
С 1 марта 2024 года до 1 января 2025 года этот режим будет применяться к деятельности по эксплуатации рентгеновского оборудования и осуществлению ветеринарных лабораторно-диагностических работ.
По результатам эксперимента к ноябрю Министерство юстиции с уполномоченными органами должны подготовить для правительства предложения по полному внедрению специального режима и применению его и к другим видам деятельности.
В рамках специального режима предпринимателям допускается в течение трёх месяцев осуществлять указанные виды деятельности без получения лицензии и документа разрешительного характера с бесплатным уведомлением уполномоченного органа через информационную систему «Лицензия».
С момента направления уведомления в трёхмесячный срок субъекты предпринимательства и их должностные лица не привлекаются к ответственности за осуществление деятельности без лицензии и документа разрешительного характера.
Субъект предпринимательства, начавший работу в рамках данного режима, должен в течение трёх месяцев принять меры по приведению своей деятельности в соответствие с требованиями и условиями лицензии или разрешительных процедур. Он также должен получить лицензию или разрешительный документ либо остановить осуществление своей деятельности.
Напомним, с 1 марта отменяется 16 видов лицензий и разрешений для субъектов предпринимательства. Это позволит предпринимателям страны экономить в общей сложности почти 350 млрд сумов в год.