O‘zbekiston prezidenti, Qurolli kuchlar oliy bosh qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev Qurolli kuchlar tashkil etilganining 32 yilligi va Vatan himoyachilari kuni (14-yanvar) munosabati bilan harbiy xizmatchilarga tabrik yo‘lladi.
“Sizlarning metin irodangiz, jangovar ruhingiz va shiddatingizga qarab, Vatanimiz mustaqilligi, xalqimizning tinch va osoyishta hayoti, sarhadlarimiz daxlsizligi mustahkam ishonchli qo‘llarda ekanini yanada chuqur his etmoqdamiz”, — deyiladi tabrikda.
“Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida erishayotgan barcha yutuq va marralarimizda Qurolli kuchlarimiz va ularning saflarida o‘z vazifasini sidqidildan ado etayotgan ming-minglab harbiylarimizning munosib hissasi bor, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz”, — dedi davlat rahbari.
Shavkat Mirziyoyev “hozirgi o‘ta murakkab vaziyatda” “vatan xavfsizligi va manfaatlarini ishonchli ta’minlash” dolzarb vazifaga aylanayotganini ta’kidladi.
“„O‘zbekiston — 2030“ strategiyasida mamlakatimiz xavfsizligi va hududiy yaxlitligini, jamiyatimizda tinchlik va totuvlikni ta’minlash, yurtimiz mudofaa qobiliyatini yanada mustahkamlash va Qurolli kuchlarimizni rivojlantirish masalalari ustuvor yo‘nalishlar etib belgilandi”, — dedi davlat rahbari.
“Milliy armiyamizning chinakam kuch-qudratini belgilab beradigan qo‘rqmas va dovyurak harbiylarimiz qalbida jangovar ruhni oshirish, ularni har qanday qiyinchilik va sinovga chidamli va matonatli etib tarbiyalash bundan buyon ham e’tiborimiz markazida bo‘ladi”, — deya qayd etdi prezident.

Президент Узбекистана, верховный главнокомандующий Вооружёнными силами Шавкат Мирзиёев направил поздравление военнослужащим по случаю 32-й годовщины образования Вооружённых сил и Дня защитников Родины (14 января).
«Благодаря вашей твёрдой воле и боевому духу независимость страны, мирная и спокойная жизнь народа, неприкосновенность границ находятся в крепких и надёжных руках», — говорится в поздравлении.
«Мы можем уверенно сказать, что во всех успехах и достижениях на пути строительства Нового Узбекистана есть большой вклад наших Вооружённых сил, тысяч военнослужащих, достойно исполняющих свой долг», — отметил президент.
Шавкат Мирзиёев указал, что «надёжное обеспечение безопасности и интересов Родины» приобретает всё большую актуальность «в нынешней чрезвычайно сложной обстановке в мире».
В соответствии со Стратегией «Узбекистан-2030» в стране будет уделяться «большое внимание повышению военно-научного и производственного потенциала Узбекистана, боеготовности Вооружённых сил, обеспечению их современным вооружением и военной техникой, широкому внедрению в деятельность войск цифровых технологий», заявил глава государства.
«В центре нашего внимания и впредь будет находиться повышение боевого духа наших храбрых и отважных воинов, являющихся главной силой национальной армии, воспитание в них стойкости и умения преодолевать любые испытания», — отметил президент.