Odamlarning yangiliklar va tahlillarga bo‘lgan ehtiyoji qondirilmasa, buni boshqa mamlakatlardagi manbalar amalga oshiradi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida so‘zlagan nutqida ma’lum qildi, deb xabar beradi “O‘zbekiston 24” telekanalining “Menimcha” ko‘rsatuvi.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri iqtibos: “Agar biz O‘zbekiston axborot makonida milliy kontent yaratishni o‘z qo‘limizga olmas ekanmiz, dunyodagi voqealarga milliy manfaatlarimiz nuqtai nazaridan baho bermas ekanmiz, bu ishlar xorijdan turib amalga oshirilishiga imkon yaratib bergan bo‘lamiz. Chunki odamlardagi yangilik, tahliliy ma’lumotlar, real voqealarga bo‘lgan ehtiyojni biz to‘ldirmas ekanmiz, buni boshqalar qiladi. Bunga mutlaqo yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi”.
Prezident nutqida davom etdi: “Har qanday tanqidga javob berish kerak. Jurnalist haq bo‘lsa, uni tan olishimiz kerak. Nohaq bo‘lsa, unga tushuntirish orqali yolg‘on xabarlarning oldini olishga o‘rganishimiz va butun jamiyatimizga shuni tushuntirishimiz kerak, bu nopok va yolg‘onligini”.
O‘sha yig‘ilishda Shavkat Mirziyoyev “globallashuv, ayniqsa, yosh avlodning qalbi va ongi uchun kurash kuchayib borayotganini” hisobga olgan holda yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash tizimini qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriqlar bergani haqida yozgandik.
Prezident jurnalistlar mehnati muhimligini, ularning faoliyatiga aralashishga yo‘l qo‘yib bo‘lmasligini bir necha bor ta’kidlagan.
2023-yil may oyida Shavkat Mirziyoyev ommaviy axborot vositalari va jurnalistlarni “xalq ovozi va fikrini keng jamoatchilik va davlat idoralariga yetkazuvchi eng ta’sirchan kuch” deb atagandi. U o‘shanda OAV erkinligi kafolatlarini e’lon qilgan, shu bilan birga, ularning mas’uliyatini ham eslatgan.
O‘tgan yilning mart oyi boshida jurnalistlar va ijtimoiy faollar prezidentga “yashirin, lekin kuchli senzura” bo‘yicha murojaat qilgandi. Jurnalistlar uyushmasi murojaatga munosabat bildirar ekan, “Yaqin vaqt ichida hech bir tahririyat va mustaqil jurnalistlarga, blogerlarga bosim o‘tkazilayotganiga yoki biron-bir axborotning mazmun-mohiyatini o‘zgartirish yoki chiqmasligini talab qilish holatlariga guvoh bo‘lmadik” qayd etgan. Uyushma, aksincha, so‘z erkinligini suiiste’mol qilish holatlari haqida xabar bergan.
Fevral oyida Shavkat Mirziyoyev matbuot erkinligi sharoitida ishlash “qiyinroq” ekanini tan olgandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, unga “ommaviy axborot vositalarini yopish” taklif qilingan. “Yo‘q, yopmayman… Gapirsin — adolatni gapirsin. Tanqid qilsin — to‘g‘ri tanqid qilsin”, degandi u.
Prezident iyun oyida OAV xodimlarini kasb bayrami bilan tabriklar ekan, so‘z erkinligi, axborot olish va tarqatish huquqini ta’minlashni O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining ajralmas qismi, deb bilishini ta’kidlagandi. Uning qo‘shimcha qilishicha, korrupsiya va jamiyatning boshqa muammolariga qarshi kurashda davlat jurnalistlarga tayanadi.
2021-yil fevralida esa prezident jurnalistlar bilan suhbatda “adolatni yetkazishdan to‘xtamaslik” lozimligini aytgandi. “Qo‘rqmanglar. Ortingizda prezident turibdi”, — degan edi u.
2022-yil aprel oyida “Gazeta.uz” Komil Jalilovning “Bizning OAVlarimiz jim turgan paytda, xorij OAVlari odamlarimiz ongini egallamoqda” nomli maqolasini e’lon qilgandi. “Qanday qilib o‘zbekistonliklar ongiga o‘nlab kanallari bor va 500 mlrd so‘mdan ko‘proq budjetga ega Milliy teleradiokompaniya emas, xorijiy mamlakat telekanallari ta’sir ko‘rsatadigan bo‘ldi?” — so‘ragan muallif o‘shanda.
O‘sha yilning noyabr oyida, ko‘plab rus kanallaridan tashqari, IP-televideniye operatorlari bir qator xorijiy telekanallarni o‘z paketlariga kiritdi, jumladan, BBC, CNN, Bloomberg, France 24, Xitoyning CGTN, Turkiyaning TRT Avaz, Belarusning “Belarus 24” telekanallari va boshqalar.

Если не удовлетворять потребности людей в новостях и аналитической информации, это будут делать источники в других странах. Об этом в субботу заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, выступая на расширенном заседании Совета безопасности, сообщила передача «Менимча» телеканала «Узбекистан 24».
Прямая цитата: «Если мы не возьмём в свои руки создание национального контента в информационной среде, если мы не будем давать оценку происходящим в мире событиям с точки зрения национальных интересов, мы создадим возможности для того, чтобы это делалось из-за рубежа. Потому что если мы не будем удовлетворять потребность людей в новостях, аналитической информации, [информации о] текущих событиях, это будут делать другие. Это совершенно недопустимо».
Президент продолжил: «На каждую критику должен даваться ответ. Если журналист прав, мы должны это признавать. Если неправ, мы должны научиться предотвращать появление недостоверной информации путём разъяснения, а также объяснять всему обществу, что это неправда».
Как мы писали, на этом же заседании Шавкат Мирзиёев дал поручения по пересмотру системы военно-патриотического воспитания молодёжи с учётом «глобализации и нарастающей борьбы за умы и сердца людей».
Президент неоднократно заявлял о важности работы журналистов и недопустимости вмешательства в их деятельность.
В мае 2023 года Шавкат Мирзиёев назвал СМИ и журналистов «наиболее влиятельной силой, доводящей голос и мнение народа до широкой общественности и государственных органов». Он заявил о гарантиях свободы деятельности СМИ, но также напомнил и об их ответственности.
В начале марта прошлого года журналисты и общественные активисты обратились к президенту с заявлением о «скрытой, но жёсткой цензуре». Союз журналистов страны, комментируя обращение, отметил, что «не наблюдал давления на редакции и независимых журналистов, блогеров». Напротив, союз заявил о случаях злоупотребления свободой слова.
В феврале Шавкат Мирзиёев признал, что работать в условиях свободы СМИ «сложнее». По его словам, ему предлагали «закрыть СМИ». «Я не закрою… Пусть говорят, но говорят справедливо. Пусть критикуют, но критикуют правильно», — заявил он.
В июне президент, поздравляя работников СМИ с профессиональным праздником, отметил, что обеспечение свободы слова, права на получение и распространение информации считает неотъемлемой частью стратегии развития Узбекистана. Он добавил, что государство опирается на журналистов в борьбе с коррупцией и другими проблемами общества.
В феврале 2021 года Шавкат Мирзиёев, общаясь с журналистами, заявил, чтобы они «не прекращали справедливо доносить достижения и недостатки». «Не бойтесь. За вами стоит президент», — сказал тогда он.
В апреле 2022 года «Газета.uz» публиковала колонку Комила Джалилова «Пока наши СМИ молчат, иностранные завладевают умами». «Как так получилось, что на умы узбекистанцев влияет не Национальная телерадиокомпания с десятками каналов и бюджетом более чем в 500 млрд сумов, а телеканалы иностранного государства?» — спрашивал тогда автор.
В ноябре того же года в пакетах операторов цифрового телевидения стал доступен, помимо множества российских каналов, целый ряд зарубежных, включая BBC, CNN, Bloomberg, France 24, китайский CGTN, турецкий TRT Avaz, «Беларусь 24» и другие.