Odamlarning yangiliklar va tahlillarga bo‘lgan ehtiyoji qondirilmasa, buni boshqa mamlakatlardagi manbalar amalga oshiradi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida so‘zlagan nutqida ma’lum qildi, deb xabar beradi “O‘zbekiston 24” telekanalining “Menimcha” ko‘rsatuvi.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri iqtibos: “Agar biz O‘zbekiston axborot makonida milliy kontent yaratishni o‘z qo‘limizga olmas ekanmiz, dunyodagi voqealarga milliy manfaatlarimiz nuqtai nazaridan baho bermas ekanmiz, bu ishlar xorijdan turib amalga oshirilishiga imkon yaratib bergan bo‘lamiz. Chunki odamlardagi yangilik, tahliliy ma’lumotlar, real voqealarga bo‘lgan ehtiyojni biz to‘ldirmas ekanmiz, buni boshqalar qiladi. Bunga mutlaqo yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi”.
Prezident nutqida davom etdi: “Har qanday tanqidga javob berish kerak. Jurnalist haq bo‘lsa, uni tan olishimiz kerak. Nohaq bo‘lsa, unga tushuntirish orqali yolg‘on xabarlarning oldini olishga o‘rganishimiz va butun jamiyatimizga shuni tushuntirishimiz kerak, bu nopok va yolg‘onligini”.
O‘sha yig‘ilishda Shavkat Mirziyoyev “globallashuv, ayniqsa, yosh avlodning qalbi va ongi uchun kurash kuchayib borayotganini” hisobga olgan holda yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash tizimini qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriqlar bergani haqida yozgandik.
Prezident jurnalistlar mehnati muhimligini, ularning faoliyatiga aralashishga yo‘l qo‘yib bo‘lmasligini bir necha bor ta’kidlagan.
2023-yil may oyida Shavkat Mirziyoyev ommaviy axborot vositalari va jurnalistlarni “xalq ovozi va fikrini keng jamoatchilik va davlat idoralariga yetkazuvchi eng ta’sirchan kuch” deb atagandi. U o‘shanda OAV erkinligi kafolatlarini e’lon qilgan, shu bilan birga, ularning mas’uliyatini ham eslatgan.
O‘tgan yilning mart oyi boshida jurnalistlar va ijtimoiy faollar prezidentga “yashirin, lekin kuchli senzura” bo‘yicha murojaat qilgandi. Jurnalistlar uyushmasi murojaatga munosabat bildirar ekan, “Yaqin vaqt ichida hech bir tahririyat va mustaqil jurnalistlarga, blogerlarga bosim o‘tkazilayotganiga yoki biron-bir axborotning mazmun-mohiyatini o‘zgartirish yoki chiqmasligini talab qilish holatlariga guvoh bo‘lmadik” qayd etgan. Uyushma, aksincha, so‘z erkinligini suiiste’mol qilish holatlari haqida xabar bergan.
Fevral oyida Shavkat Mirziyoyev matbuot erkinligi sharoitida ishlash “qiyinroq” ekanini tan olgandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, unga “ommaviy axborot vositalarini yopish” taklif qilingan. “Yo‘q, yopmayman… Gapirsin — adolatni gapirsin. Tanqid qilsin — to‘g‘ri tanqid qilsin”, degandi u.
Prezident iyun oyida OAV xodimlarini kasb bayrami bilan tabriklar ekan, so‘z erkinligi, axborot olish va tarqatish huquqini ta’minlashni O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining ajralmas qismi, deb bilishini ta’kidlagandi. Uning qo‘shimcha qilishicha, korrupsiya va jamiyatning boshqa muammolariga qarshi kurashda davlat jurnalistlarga tayanadi.
2021-yil fevralida esa prezident jurnalistlar bilan suhbatda “adolatni yetkazishdan to‘xtamaslik” lozimligini aytgandi. “Qo‘rqmanglar. Ortingizda prezident turibdi”, — degan edi u.
2022-yil aprel oyida “Gazeta.uz” Komil Jalilovning “Bizning OAVlarimiz jim turgan paytda, xorij OAVlari odamlarimiz ongini egallamoqda” nomli maqolasini e’lon qilgandi. “Qanday qilib o‘zbekistonliklar ongiga o‘nlab kanallari bor va 500 mlrd so‘mdan ko‘proq budjetga ega Milliy teleradiokompaniya emas, xorijiy mamlakat telekanallari ta’sir ko‘rsatadigan bo‘ldi?” — so‘ragan muallif o‘shanda.
O‘sha yilning noyabr oyida, ko‘plab rus kanallaridan tashqari, IP-televideniye operatorlari bir qator xorijiy telekanallarni o‘z paketlariga kiritdi, jumladan, BBC, CNN, Bloomberg, France 24, Xitoyning CGTN, Turkiyaning TRT Avaz, Belarusning “Belarus 24” telekanallari va boshqalar.

If the need of local audiences for news and analytical pieces is not met, sources in foreign countries will address this gap. This was the message President Shavkat Mirziyoyev voiced during the meeting of the Security Council, reports Menichma show which airs on Uzbekistan 24.
“If we do not take the creation of national content in the information sphere into our hands, if we do not access events happening on the global scale based on our national interests, we will create opportunities for others to do so from abroad. Because, if we do not satisfy the demand of local audiences for news and analytics on ongoing events, others will do it. The latter is impermissible,” the president highlighted.
“Every criticism should be addressed. If a journalist is right, then we need to admit it. If not, we need to learn to prevent unreliable information from appearing by explaining. And to explain to the whole society that it was untrue,” Shavkat Mirziyoyev continued.
President ordered to reassess the system of cultivating military-patriotic education among youth taking into account “globalization and growing fight for hearts and minds of people.”
President has previously spoken of the value of journalists and non-interference in their activity.
In May 2023, he called the media and journalists “the most influential force that brings an opinion of people into masses and state bodies.” Back then he reasserted the freedom of journalistic activity and reminded to be conscious of media responsibility.
Last March, journalists and local activists in their address to the president spoke about “covert, but rigid censorship.” The Union of Journalists in their statement stated, “they did not notice pressure on editorials and independent journalists and bloggers.” On the contrary, the Union spoke about the abuse of freedom of speech.
In February, Shavkat Mirziyoyev recognized that “it is harder to work” with the media having their freedom. He said he was offered “to close the media.” “I will not close them… Let them speak, but speak justly. Let them criticize, but criticize correctly,” he said.
In June, in a statement on the occasion of media workers day, the president highlighted ensuring the freedom of speech, right for acquiring and disseminating information as integral part of the strategy of development of Uzbekistan. He added that the state relies on journalists in the fight against corruption and other societal problems.
In February 2021, Shavkat Mirziyoyev in a meeting with journalists, said they shouldn’t “stop justly bringing up achievement and shortcomings.” “Do not be afraid. The president is behind you,” he claimed.
In April 2022, Gazeta.uz run an Op-Ed by Komil Djalilov “While local media remains silent, foreign win the minds.” “How come that the minds of the people of Uzbekistan are under the influence of television stations of foreign countries, but not the National TV that has dozens of channels and the budget over 500 billion sums?” asked Djalilov.
In November the same year digital television operators offered plans comprising a number of channels along with Russian state ones. Among them were BBC, CNN, Bloomberg, France 24, CGTN (China), TRT Avaz (Turkey), Belarus 24 and others.