2023-yilda Xitoy aholisi 2,08 million kishi yoki 0,15 foizga qisqardi va hozirda 1,409 milliard kishini tashkil etmoqda, deb yozmoqda Reuters XXR Davlat statistika boshqarmasiga tayanib.
Natijaga COVID-19 sababli o‘lim darajasining ortgani va tug‘ilishning pastligi ta’sir ko‘rsatdi, deya ta’kidladi agentlik. Mamlakatda ketma-ket ikkinchi yil aholi sonining qisqarishi kuzatilmoqda. 2022-yilda 1961-yildan beri birinchi marta qisqarish qayd etilgandi.
O‘tgan yili o‘limlar soni 6,6 foizga o‘sib, 11,1 million kishiga yetgan. Bu madaniy inqilob davridagi 1974-yildan keyingi eng yuqori ko‘rsatkichdir. Shu bilan birga, tug‘ilish darajasi 5,7 foizga kamayib, 9,02 million kishini tashkil etgan.
The Guardian`ning yozishicha, Xitoy hukumati ushbu “demografik vaqtli bomba” iqtisodiyotga qanday ta’sir qilishi mumkinligidan xavfsiramoqda — mehnatra yaroqli soliq to‘lovchilar soni kamayadi, keksa aholini qo‘llab-quvvatlash xarajatlari esa oshadi.
XXR Davlat fanlar akademiyasi 2035-yilga borib mamlakat pensiya tizimi hozirgi shaklda pulsiz qolishini bashorat qilmoqda. U vaqtga kelib, Xitoyda 60 yoshdan oshgan (pensiya yoshi) odamlar soni taxminan 280 milliondan 400 millionga oshadi.
Nashrning qayd etishicha, mahalliy hokimiyat organlari tug‘ilish darajasini oshirish siyosatini amalga oshira olmayapti — koronavirus pandemiyasidan keyin yosh oilalarni qo‘llab-quvvatlash uchun budjetda mablag‘ yo‘q. Qolaversa, yosh xitoyliklar yirik shaharlarda yashashning qimmatligi va ayollarni ish bilan ta’minlashda davlat yordamining sustligi sabab farzand ko‘rishga shoshilmayapti.

В 2023 году численность населения Китая сократилась на 2,08 млн человек, или 0,15%, и составляет сейчас 1,409 миллиарда человек, пишет Reuters со ссылкой на Государственное статистическое управление КНР.
На результат повлияла высокая смертность от COVID-19 и низкий уровень рождаемости, отмечает агентство. Это второй год подряд, когда регистрируется сокращение населения. В 2022 году сокращение было зафиксировано впервые с 1961 года.
В прошлом году смертность выросла на 6,6% до 11,1 миллиона жителей. Это самый высокий показатель с культурной революции с 1974 года. При этом рождаемость упала на 5,7% до 9,02 миллиона.
The Guardian пишет, что власти Китая опасаются того, как эта «демографическая бомба замедленного действия» может повлиять на экономику — число работающих налогоплательщиков будет падать, а расходы на поддержку пожилого населения расти.
Государственная академия наук КНР прогнозирует, что пенсионная система страны в её нынешнем виде исчерпает деньги к 2035 году. К тому времени количество людей в Китае старше 60 лет (возраст выхода на пенсию) увеличится примерно с 280 миллионов до 400 миллионов.
Издание отмечает, что местным властям не удаётся проводить политику по росту рождаемости — в бюджете нет средств на меры поддержки молодым семьям после пандемии коронавируса.
Ещё одной причиной, почему молодые китайцы не торопятся заводить детей, называется высокая стоимость жизни в крупных городах и плохая помощь властей в трудоустройстве женщин. Свою роль также сыграли гендерные нормы и семейные ожидания, уточняет газета.