Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda O‘zbekistonda xususiylashtirish dasturining kechikayotganini tanqid qildi.
Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (DABA) direktori Akmalxon Ortiqov “xususiylashtirish bo‘yicha aytilgan raqamlarni qilolmayapti”.
Shavkat Mirziyoyev “Donmahsulot” tarkibiga kiruvchi 43 ta korxonadan atigi 10 tasi sotilganini, ayrimlari esa xususiy sektorga o‘tkazmaslik uchun narxlari sun’iy ravishda oshirib yuborilgani sababli 2−3 yildan beri sotilmay kelayotganini ta’kidladi.
Ortiqovga bir oy muddatda 33 ta don korxonasi narxini bozor qiymatiga tushirib, 1-iyulga qadar sotish choralarini ko‘rish topshirildi. 1-aprelga qadar u hisob-kitoblarni bosh vazir Abdulla Aripovga taqdim etishi kerak.
Xususiylashtirilishi kechikayotgan aktivlar. Manba: Prezident matbuot xizmati.
Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev xususiylashtirish dasturiga kiritilgan 484 ta davlat aktivi (199 ta vazirlik va idoralar va 106 ta xo‘jalik birlashmalari) xususiylashtirilishi natijasida budjetga 200 milliard so‘mga yaqin tushum kelishi mumkin bo‘lsa-da, ochiq auksion savdosiga qo‘yilmayotganini ham tanqid qildi.
Sotilmagan loyihalarning asosiy qismi Sog‘liqni saqlash vazirligi (39), “O‘zsanoatqurilishbank” (27), Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi (21), Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi (17), Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi (14), O‘zbekiston pochtasi (14), Madaniyat va Suv xo‘jaligi vazirliklari (har birida 13 ta) va boshqalar hissasiga to‘g‘ri keladi.
“Sog‘liqni saqlash vazirligi, mana, yangi vazir o‘tiribdi. O‘yin qilmagin, buning hammasini joy-joyiga qo‘y. Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi[ga] yangi rahbar [tayinlandi]. Oliy ta’lim vazirligi — Karimov, Madaniyat vazirligi, Suv xo‘jaligi [vazirligi] va hokazo… Hammang bu masalada nima qilishingni bir haftada aytib, “protokol”ga berasizlar”, — dedi prezident.
Uning ta’kidlashicha, budjet tushumi uchun eng katta zaxira tadbirkorlarga yer uchastkalarini auksion orqali sotish hisoblanadi. O‘tgan yili buning hisobidan 1 trillion so‘m mablag‘ olingan, 12 mingta yangi loyiha qo‘shilgan. Biroq o‘tgan yili joylardagi sustkashlik tufayli budjetga 3 trillion so‘m qo‘shimcha tushum boy berilgan.
Masalan, Toshkent shahrida 25 gektar yer auksionga qo‘yilib, keyin qaytarib olingani oqibatida 600 milliard so‘mlik tushum yo‘qotilgan.
Xususiylashtirilishi kechikayotgan aktivlar. Eng yuqori ko‘rsatkich Toshkent shahrida. Manba: Prezident matbuot xizmati.
Davlat rahbari bosh vazir Abdulla Aripov va o‘zining kadrlar siyosati masalalari bo‘yicha maslahatchisi G‘ofurjon Mirzayevga uch kun muddatda yil davomida auksionga umuman yer chiqarmagan Toshkent shahrining Bektemir, Mirobod, Olmazor, Chilonzor, Yunusobod va Yakkasaroy tumanlari hamda Andijon viloyatining Baliqchi va Jalaquduq tumanlari hokimlarining lavozimda qolish yo qolmasligini hal qilish to‘g‘risida qaror qabul qilishni topshirdi.
Umuman olganda, 2024-yilda xususiylashtirish hisobiga davlat budjetiga 20 trillion so‘m tushum kelishi kutilmoqda.
Shu yig‘ilishda prezident hukumatning iqtisodiy kompleksidagi o‘rinbosarlar sonini 15 foizga (hozir ular 40 nafar) qisqartirish to‘g‘risida topshiriq berdi, chunki ularda “zamonga munosib fikrlash, qaror qabul qilishda tezkorlik yetishmayapti”. Menejerlar uchun maoshlariga bog‘liq bo‘lgan KPI joriy etiladi.
Shuningdek, prezident 2024-yil iqtisodiy kompleks rahbarlari va barcha davlat korxonalari uchun tannarxni qisqartirish va samaradorlik yili bo‘lishini ta’kidladi. Unga ko‘ra, YAIMni kamida 6 foizga ko‘paytirish, shuningdek, yirik tarmoqlarda tannarxni 20 trln so‘mga kamaytirish rejalashtirilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев на совещании 16 января раскритиковал задержку программы приватизации в Узбекистане.
По словам главы государства, директор Агентства по управлению государственными активами (АУГА) Акмалхон Ортиков «не выполняет заявленные цифры по приватизации».
Шавкат Мирзиёев отметил, что из 43 зерновых предприятий, входящих в состав «Донмахсулот», были проданы лишь 10. Некоторые из них не реализуются уже на протяжении 2−3 лет «из-за искусственно завышенной цены, чтобы не передавать их в частный сектор».
Ортикову поручено в течение месяца принять меры по снижению стоимости 33 зерновых предприятий до рыночной цены и продать их до 1 июля этого года. До 1 апреля он должен предоставить расчёты премьер-министру Абдулле Арипову.
Активы, приватизация которых задерживается. Источник: Пресс-служба президента.
Шавкат Мирзиёев также раскритиковал то, что 484 государственных объекта (199 объектов министерств и ведомств и 106 — хозобъединений), включённых в программу приватизации, не выставляются на публичные торги, хотя их реализация могла принести в бюджет порядка 200 млрд сумов.
Больше всего нереализованных объектов приходится на Министерство здравоохранения (39), «Узпромстройбанк» (27), Министерство дошкольного и школьного образования (21), Комитет по автодорогам (17), Министерство высшего образования, науки и инноваций (14), «Узбекистон почтаси» (14), Министерства культуры, а также водного хозяйства (по 13) и другие.
«Министерство здравоохранения, вот, сидит здесь новый министр. Только без игр, всё расставь по местам. Комитет по автомобильным дорогам — там тоже новый руководитель. Министерство высшего образования — Каримов, Министерство культуры, Министерство водного хозяйства
и т. д. Каждый из вас в течение недели скажет, что будет делать по этому направлению, и предоставит [информацию]», — сказал президент.
Он отметил, что крупнейшим резервом доходов бюджета является продажа земли предпринимателям через аукцион. В прошлом году за счёт этого поступил 1 трлн сумов, создано 12 тысяч новых проектов. Однако из-за медлительности на местах в прошлом году бюджет недосчитался 3 трлн сумов дополнительных доходов.
Например, в Ташкенте на торги были выставлены, а затем отозваны 25 гектаров земли, из-за чего потеряны потенциальные поступления на 600 млрд сумов.
Активы, приватизация которых задерживается. Самый высокий показатель — в Ташкенте. Источник: Пресс-служба президента.
Глава государства поручил премьер-министру Абдулле Арипову и своему советнику по вопросам кадровой политики Гофуржону Мирзаеву в течение трёх дней решить, соответствуют ли своей должности хокимы Бектемирского, Мирабадского, Алмазарского, Чиланзарского, Юнусабадского и Яккасарайского районов Ташкента и Балыкчинского и Джалалкудукского районов Андижанской области, которые в течение года вообще не выставляли землю на аукционы.
В целом в 2024 году за счёт приватизации ожидается поступление в госбюджет 20 трлн сумов.
На этом же совещании президент поручил сократить число заместителей в экономическом блоке правительства на 15% (сейчас их 40), поскольку им не хватает «современного мышления и оперативности в принятии решений». Для руководителей внедрят KPI, от которого будет зависеть их зарплата.
Он также объявил, что 2024 год станет годом эффективности и снижения издержек для руководителей экономического комплекса и всех госпредприятий. По его словам, в этом году планируется добиться роста экономики минимум на 6%, а также снизить себестоимость в крупных отраслях на 20 трлн сумов.