Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-yanvar kuni to‘siqsiz turizm infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha qarorni imzoladi (hujjat nusxasi tahririyatda mavjud).
Hujjatda qayd etilishicha, nogironligi bo‘lgan shaxslarning turizm infratuzilmasi va madaniy meros obyektlarida erkin harakatlanishi uchun zarur shart-sharoitlarni ta’minlash hamda turizmda barcha fuqarolar uchun teng imkoniyatlar yaratishni nazarda tutuvchi to‘siqsiz turizm infratuzilmasini rivojlantirish ushbu sohadagi eng dolzarb vazifalardan biri bo‘lib qolmoqda.
O‘zbekistonda to‘siqsiz turizm infratuzilmasini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari sifatida quyidagilar belgilandi:
- turistik industriya obyektlari, madaniyat tashkilotlari va madaniy meros obyektlari, shu jumladan muzey, teatr va joylashtirish vositalarida nogironligi bo‘lgan shaxslarning bemalol harakatlanishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratish;
- turizm sohasidagi subyektlarni, shu jumladan, turoperator va turagentlar, joylashtirish vositalari egalari hamda transport xizmatlarini ko‘rsatuvchi tadbirkorlik subyektlari, shuningdek, sayohat davomida nogironligi bo‘lgan shaxslarga hamrohlik qiluvchi fuqarolarni rag‘batlantirish;
- nogironligi bo‘lgan shaxslar to‘siqsiz sayohat qilishlari uchun respublikada yaratilgan imkoniyatlarni keng targ‘ib qilish orqali ularning xabardorligini oshirish;
- zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari imkoniyatlaridan foydalangan holda turizm industriyasi obyektlarida nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ko‘rsatiladigan xizmatlar sifatini yanada oshirish.
2024-yildan boshlab madaniy meros obyektlarini restavratsiya qilish va tiklash uchun davlat budjetidan ajratilgan mablag‘lar doirasida nogironligi bo‘lgan shaxslarning to‘siqsiz harakatlanishi uchun madaniy meros obyektlarida ularga shikast yetkazmagan holda pandus, plantus va liftlar hamda ko‘zi ojizlar uchun obyektlarning kichraytirilgan o‘lchamdagi maketlari o‘rnatiladi. Ular to‘g‘risida Brayl alifbosida ma’lumotlar joylashtiriladi.
Temir yo‘l va jamoat transportlarida hamda barcha aeroport, vokzal, avtoshohbekatlarda nogironligi bo‘lgan va jismoniy imkoniyati cheklangan shaxslar uchun sharoitlar, maxsus ko‘tarilish panduslari va qulay zina tutqichlari o‘rnatiladi hamda kema aravachalari (nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun maxsus aravacha) qo‘yiladi.
2027-yil 1-yanvarga qadar Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan quyidagilar qoplab beriladi:
- Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida I va II guruh nogironligi bo‘lgan 1000 nafar shaxsga O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qilish xarajatlarining 50 foizi, biroq 500 ming so‘mdan oshmagan qismi;
- eshitish qobiliyatini yo‘qotgan nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun surdogidlar tayyorlash kurslari xarajatlarining 50 foizi.
Mehmonxona xizmatlari ko‘rsatuvchi tadbirkorlar 2024-yil 1-apreldan 2026-yil 1-aprelgacha Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga o‘tkazilgan turistik (mehmonxona) yig‘imlari summasidan chorak yakunlari bo‘yicha subsidiya oladi.
Bundan tashqari, mehmonxonaning kamida 3 ta xonasini nogironligi bo‘lgan shaxslar o‘rindiqli aravachadan foydalanishi uchun qulay tarzda jihozlasa, shuningdek, eshitishi va ko‘rishi uchun displey hamda ovozli qurilmalar o‘rnatsa, ularga har bir maxsus jihozlangan xona uchun quyidagi miqdorlarda subsidiya beriladi:
- yulduzli toifadagi mehmonxonalarga — 2 mln so‘m;
- yulduzli toifa olmagan mehmonxonalarga — 1 mln so‘m.
Turizm qo‘mitasiga Texnik jihatdan tartibga solish agentligi bilan birgalikda 1-aprelga qadar ilg‘or xorijiy tajribani o‘rgangan holda to‘siqsiz turizmni rivojlantirish standartlarini ishlab chiqish topshirildi.
Shu bilan birga, yulduz toifali mehmonxonalarda nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun aravachalar va qo‘ltiqtayoqchalarning bo‘lishini, mehmonxonalar, turistik bazalar va majmualar, dam olish uylari va zonalari, pansionatlar, motellar, sanatoriylar va boshqa turistik obyektlarda nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun qo‘shimcha qulayliklarni yaratish vazifasi qo‘yildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 12 января подписал постановление о развитии инфраструктуры безбарьерного туризма (документ есть у редакции).
В постановлении отмечается, что развитие инфраструктуры безбарьерного туризма, создание условий для свободного передвижения лиц с инвалидностью на туристических объектах, а также создание равных возможностей для всех граждан в туризме остаётся одной из наиболее актуальных задач в сфере туризма.
Основными направлениями развития инфраструктуры безбарьерного туризма в Узбекистане определены:
- создание на туристических объектах, объектах культуры и культурного наследия, в том числе в музеях, театрах и средствах размещения, необходимых условий для свободного перемещения лиц с инвалидностью;
- стимулирование субъектов сферы туризма, в частности туроператоров и турагентов, владельцев средств размещения и предпринимателей, предоставляющих транспортные услуги, а также граждан, сопровождающих лиц с инвалидностью во время путешествия;
- повышение осведомлённости лиц с инвалидностью о возможностях для путешествий;
- повышение качества услуг, предоставляемых для лиц с инвалидностью на объектах туризма.
С 2024 года для беспрепятственного передвижения лиц с инвалидностью на объектах культурного наследия будут устанавливаться пандусы, плинтусы и лифты без нанесения повреждения объектам, а также для незрячих — макеты объектов культурного наследия в уменьшенном размере, с размещением на них сведений на азбуке Брайля. Эти меры будут финансироваться за счёт средств государственного бюджета для реставрации и реконструкции объектов культурного наследия.
На железнодорожном и общественном транспорте, а также во всех аэропортах, на вокзалах, на автостанциях за счёт средств организаций, владеющих ими, будут установлены подъёмные пандусы и «удобные» лестничные поручни для лиц с инвалидностью и лиц с ограниченными физическими возможностями, а также будут предоставляться бортовые коляски (специальные коляски для лиц с инвалидностью).
До 1 января 2027 года за счёт средств Фонда поддержки туризма будут покрываться:
- 50%, но не более 500 тысяч сумов, расходов на путешествие по Узбекистану 1000 лиц с инвалидностью I и II группы в Каракалпакстане, областях и Ташкенте;
- 50% расходов на курсы подготовки сурдогидов для лиц с инвалидностью, потерявших слух.
С 1 апреля 2024 года до 1 апреля 2026 года предпринимателям, оказывающим гостиничные услуги, по итогам кварталов будет выделяться субсидия за счёт суммы туристских (гостиничных) сборов, перечисленных в Фонд поддержки туризма.
При этом в случае комфортного оснащения не менее трёх номеров гостиницы для пользования лицами с инвалидностью креслами-колясками, а также установления дисплея и голосовых устройств для слухового и зрительного восприятия, этим предпринимателям за каждый специально оснащённый номер предоставляется субсидия:
- гостиницам, имеющим категорию звезды, — 2 млн сумов;
- гостиницам, не имеющим категорию звезды, — 1 млн сумов.
Комитету по туризму совместно с Узбекским агентством по техническому регулированию поручено до 1 апреля разработать стандарты по развитию безбарьерного туризма с изучением передового зарубежного опыта.
При этом нужно предусмотреть наличие в гостиницах, имеющих категорию звезды, колясок и костылей для лиц с инвалидностью, создание для них дополнительных удобств в гостиницах, туристических базах и комплексах, домах и зонах отдыха, пансионатах, мотелях и санаториях, а также предоставление аудио- и текстовых материалов на входной части гостиниц, имеющих категорию звезды.