Yoshlar ishlari agentligi esa Yoshlar siyosati va sport vazirligi tizimidan Vazirlar Mahkamasi tasarrufiga o‘tkazildi.
Sportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi Sport vazirligi hamda uning tizimidagi budjet tashkilotlari huzurida, Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi Yoshlar ishlari agentligi va uning hududiy bo‘linmalari hamda Yoshlar muammolarini o‘rganish va istiqbolli kadrlarni tayyorlash instituti huzurida mablag‘larni shakllantirish va ulardan foydalanishning amaldagi tartibini to‘liq saqlab qolgan holda yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan budjetdan tashqari jamg‘arma sifatida faoliyat yuritadi.
Cport sohasiga hamda yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishga bevosita yoki bilvosita ta’sir qiladigan normativ-huquqiy hujjatlarning loyihalari, shuningdek, Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan barpo etiladigan yoshlarga oid infratuzilmalar, sport obyektlari va inshootlarining loyiha hujjatlari tegishlicha Sport vazirligi va Yoshlar ishlari agentligi bilan majburiy ravishda kelishiladi.
Sport vazirligi Toshkent shahri Abdulla Qodiriy ko‘chasi 2-uy manzili bo‘yicha, Yoshlar ishlari agentligi Toshkent shahri, Alisher Navoiy ko‘chasi 11-uy manzili bo‘yicha joylashtiriladi.
Quyidagilar Sport vazirligi faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari hisoblanadi:
- sport sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshirish, unda ishtirok etuvchi davlat organlarining ushbu yo‘nalishdagi faoliyatini muvofiqlashtirish hamda mazkur sohada qonunchilikka rioya etilishi ustidan nazoratni amalga oshirish;
- sohaga oid kompleks dasturlarni ishlab chiqish hamda sport sohasida faoliyat yuritadigan nodavlat notijorat tashkilotlar hamda fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash;
- aholi o‘rtasida sportni ommalashtirish va sog‘lom turmush tarziga keng jalb etish, sport ta’limi tizimini takomillashtirish, sport turlari bo‘yicha yuqori natijador sportchilar zaxirasini yaratish;
- Olimpiya va Paralimpiya harakatini rivojlantirish, nufuzli xalqaro musobaqalarda sportchilarning muvaffaqiyatli ishtirokini ta’minlash;
- sport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, sohani bosqichmabosqich raqamlashtirish, sohada xalqaro hamkorlikni rivojlantirish;
- sport sohasida xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va mustahkamlash, xalqaro shartnomalar tayyorlash, tuzish va bajarish haqida takliflar taqdim etish;
- normativ-huquqiy hujjatlar va texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlarning ishlab chiqilishi va tasdiqlanishini tashkil etish.
Eslatib o‘tamiz, 2021-yil aprel oyida Jismoniy tarbiya va sport vazirligi hamda Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi negizida Turizm va sport vazirligi tashkil etilgan edi.
2022-yil fevral oyida Turizm va sport vazirligi Turizm va madaniy meros vazirligi hamda Sportni rivojlantirish vazirligiga bo‘lingan. O‘sha yilning dekabr oyida ma’muriy islohot doirasida Yoshlar siyosati va sport vazirligi tuzildi.

Указом президента Шавката Мирзиёева от 20 января на базе Министерства молодёжной политики и спорта создаётся Министерство спорта. Копия документа есть у «Газеты.uz».
Агентство по делам молодёжи переходит в подчинение Кабинета министров Узбекистана.
Фонд поддержки спорта при Министерстве спорта и бюджетных организациях его системы, Фонд поддержки государственной молодёжной политики при Агентстве по делам молодёжи, его территориальных подразделениях и Институте изучения проблем молодёжи и подготовки перспективных кадров соответственно будут работать в качестве внебюджетных фондов без статуса юридического лица с полным сохранением действующего порядка формирования и использования средств.
Проекты нормативно-правовых актов, прямо или косвенно влияющих на реализацию государственной молодёжной политики и сферу спорта, а также проектная документация объектов инфраструктуры, спортивных и молодёжных сооружений, возводимых за счёт госбюджета, в обязательном порядке согласовываются с Министерством спорта и Агентством по делам молодёжи соответственно.
Министерство спорта разместится на улице Абдуллы Кадыри, 2 в Ташкенте, а Агентство по делам молодёжи — на улице Алишера Навои, 11.
Приоритетными направлениями деятельности Министерства спорта определены:
- ведение единой государственной политики в сфере спорта, координация деятельности госорганов, принимающих участие в данном направлении, а также контроль за соблюдением законодательства в сфере;
- разработка комплексных программ в сфере, а также поддержка негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества в сфере спорта;
- популяризация спорта и широкое привлечение населения к здоровому образу жизни, совершенствование системы спортивного образования, создание высокоэффективного резерва спортсменов по видам спорта;
- развитие Олимпийского и Паралимпийского движения, обеспечение успешного участия спортсменов в престижных международных соревнованиях;
- модернизация спортивной инфраструктуры, поэтапная цифровизация и развитие международного сотрудничества в сфере;
- налаживание и укрепление международного сотрудничества в сфере спорта, представление предложений по подготовке, заключению и реализации международных соглашений;
- организация разработки и утверждения нормативно-правовых актов и нормативных документов в области техрегулирования.
Напомним, в апреле 2021 года на базе Министерства физической культуры и спорта и Государственного комитета по развитию туризма было создано Министерство туризма и спорта.
В феврале 2022 года Министерство туризма и спорта разделено на Министерство туризма и культурного наследия и Министерство развития спорта. В декабре того года в рамках административной реформы было образовано Министерство молодёжной политики и спорта.