Seysmoprognostik monitoring respublika markazi zilzila epitsentri Xitoyning Shinjon-Uyg‘ur muxtor viloyatining Qirg‘iziston bilan chegaradosh Oqsu tumanida bo‘lganini ma’lum qildi.
Epitsentrdagi zilzila magnitudasi — 7. Chuqurligi esa 15 kilometrni tashkil qilgan. Zilzila epitsentridan Toshkentgacha bo‘lgan masofa — janubi-sharqiy yo‘nalishda 862 kilometr.
Toshkent shahrida zilzila kuchi 3 ball, Andijon, Farg‘ona va Namangan viloyatlarida (zilzila epitsentridan 600−650 kilometr uzoqlikda) esa 3−4 ballni tashkil etgan.

В 23:13 в понедельник в Ташкенте и других регионах Узбекистана ощущалось землетрясение. Жители столицы сообщили «Газете.uz», что на высоких этажах колебания ощущались 30−40 секунд.
Республиканский центр сейсмопрогностического мониторинга МЧС сообщил, что эпицентр находился в округе Аксу в Синьцзян-Уйгурском автономном районе Китая недалеко от границы с Кыргызстаном.
Магнитуда землетрясения в эпицентре составила 7. Глубина очага — 15 км. Расстояние от эпицентра до Ташкента — 862 км в юго-восточном направлении.
В Ташкенте сила подземных толчков составила 3 балла, в Андижанской, Ферганской и Наманганской областях (600−650 км от эпицентра) — 3−4 балла.