O‘zbekistonda 2023-yilda gaz qazib olish hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 9,6 foizga yoki 4,97 milliard kub metrga kamaydi. Bu “Gazeta.uz” o‘rgangan Statistika agentligining sanoat ishlab chiqarishi hisobotida ma’lum qilindi.
Oylik o‘rtacha gaz qazib olish 3,89 mlrd kub metrni tashkil etgan bo‘lsa, 2022-yilda oyiga o‘rtacha 4,3 mlrd kub metr gaz qazib olin.
Dekabr oyida ishlab chiqarish 3,95 mlrd kub metrgacha ko‘tarilgan, bu aprel oyidan beri eng yuqori ko‘rsatkich bo‘lgan. Biroq 2022-yilning dekabriga (4,35 mlrd) nisbatan 9 foizga yoki 395,1 mln kub metrga kamdir.
Mahalliy ishlab chiqarishning yetishmasligi Turkmaniston va Rossiyadan gaz importi hisobiga qoplangan, bu esa O‘zbekistonni gazning sof importyoriga aylantirgan.
Yil davomida elektr energiyasi ishlab chiqarish o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 4,3 foizga yoki 3,19 mlrd kilovatt/soatga oshgan — 73,7 mlrd kilovatt/soatdan 76,9 mlrd kilovatt/soatga yetgan. Dekabrda 7,27 mlrd kilovatt/soat (may oyidan beri maksimal ko‘rsatkich) ishlab chiqarilgan. Taqqoslash uchun: 2022-yilning dekabrida 1,7 baravar kam (4,3 mlrd) energiya ishlab chiqarilgan.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan elektr energiyasining qariyb 80−85 foizi gazda ishlaydigan issiqlik elektr stansiyalariga to‘g‘ri keladi, biroq fotoyelektr stansiyalarining yangi quvvatlarini ishga tushirish bilan ularning ulushi kamayib bormoqda.
Ko‘mir qazib olish o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 15,5 foizga oshib, hajmi 6,19 mln tonnaga yetgan. Shu bilan birga, dekabrda 456,7 ming tonna ko‘mir qazib olingan, bu mart oyidan beri eng kam ko‘rsatkichdir (307,1 ming), lekin 2022-yilning dekabridagi hajmdan (543 ming tonna) kam. Iyul-noyabr oylarida ishlab chiqarish 600 tonnadan pastga tushmagan.
Neft qazib olish 787,8 ming tonnadan 770,1 ming tonnaga (-2,3 foiz yoki 17,7 ming tonna) kamaygan. Ishlab chiqarish ham ketma-ket beshinchi oy pasaygan — iyuldagi 64,7 ming tonnadan dekabrda 60,8 ming tonnagacha. Bu so‘nggi ikki yildagi minimal ko‘rsatkichdir. Taqqoslash uchun: 2022-yil dekabr oyida neft qazib olish 66,6 ming tonnani tashkil etgan.
2023-yilda 1,33 mln tonna avtomobil benzini ishlab chiqarilgan, bu 2022-yilga nisbatan 6 foizga yoki 75,4 ming tonnaga ko‘pdir. Dekabr oyida 117,6 ming tonna ushbu yoqilg‘i ishlab chiqarilgan bo‘lib, o‘tgan yilga nisbatan 15,7 foizga kamdir.
Dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarish 26,6 foizga yoki 212,4 ming tonnaga oshib, 1,01 million tonnani tashkil etgan.
Issiqlik energiyasi ishlab chiqarish 8,1 foizga — 26,5 mln Gkaldan 24,4 mln Gkalga, gaz kondensati — 6,9 foizga yoki 1,29 mln tonnadan 1,2 mln tonnaga qisqargan.
Energetika sohasidagi muammolarga qaramay, Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, sanoat ishlab chiqarishini 6 foizga oshirishga erishish mumkin edi.
“Gazeta.uz” avvalroq tabiiy gaz bo‘yicha soliq stavkalari 3, neft va gaz kondensati uchun 2 baravar pasaytirilgani tufayli davlat budjetiga 2022-yilda yer qa’ridan foydalanganlik uchun 538,1 mlrd so‘m soliq tushmagani haqida yozgandi. Shu bilan birga, gaz qazib olish 4 foiz, gaz kondensati 2,8 foizga kamaydi. Neft ishlab chiqarish 1,8 foizga oshgan.
Biroq foydali qazilmalar qazib oluvchi kompaniyalar uchun navbatdagi imtiyozni joriy etish reja qilinmoqda. Kelasi 2 yilda metall va uglevodorodlar qazib olishni boshlaydiganlar renta solig‘idan umrbod ozod etilishi mumkin. Deputat Doniyor G‘aniyev bunga qarshi chiqsa-da, hamkasblari normani baribir qabul qilgan.

Добыча газа в Узбекистане за 2023 год упала до 46,7 млрд кубометров, снизившись на 9,6%, или на 4,97 млрд кубометров, по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, следует из отчёта Агентства статистики о промышленном производстве, который изучила «Газета.uz».
Среднемесячный показатель производства газа составил 3,89 млрд кубометров, тогда как в 2022 году в среднем добывалось по 4,3 млрд кубометров газа в месяц.
2бензин, газ, статистика, уголь, электроэнергия, энергетика, энергоресурсы
В декабре добыча выросла до 3,95 млрд кубометров — самый высокий показатель с апреля. Однако это на 9%, или на 395,1 млн кубометров, ниже, чем в декабре 2022 года (4,35 млрд).
Нехватка внутреннего производства пркрывалась за счёт импорта газа из Туркменистана и России, что превращает Узбекистан в нетто-импортёра газа.
бензин, газ, статистика, уголь, электроэнергия, энергетика, энергоресурсы
Производство электроэнергии за год увеличилось на 4,3%, или на 3,19 млрд кВт·ч, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года — с 73,7 млрд до 76,9 млрд кВт·ч. В декабре было выработано 7,27 млрд кВт·ч — максимум с мая. Для сравнения: в декабре 2022 году было произведено в 1,7 раза меньше энергии (4,3 млрд).
Напомним, что около 80−85% производимой электроэнергии в стране приходится на тепловые электростанции, которые работают на газе, но их доля сокращается с вводом новых мощностей фотоэлектрических станций.
Добыча угля превысила показатель предыдущего года на 15,5%, объём вырос до 6,19 миллиона тонн. При этом в декабре было произведено 456,7 тысячи тонн угля, что является минимумом с марта (307,1 тысячи), но меньше объёма за декабрь 2022 года (543 тысячи тонн). В июле-ноябре выпуск не падал ниже 600 тонн.
Добыча нефти упала с 787,8 тысячи до 770,1 тысячи тонн (-2,3%, или на 17,7 тысячи тонн). Производство сокращается пятый месяц подряд — с 64,7 тысячи тонн в июле до 60,8 тысячи в декабре, что является минимальным показателем за последние два года. Для сравнения: в декабре 2022 года добыча нефти составляла 66,6 тысячи тонн.
За 2023 год было произведено 1,33 млн тонн автомобильного бензина, что по сравнению с 2022 годом больше на 6%, или на 75,4 тысячи тонн. В декабре выпущено 117,6 тысячи тонн этого топлива, что на 15,7% меньше показателя предыдущего года.
Выпуск дизельного топлива увеличился на 26,6%, или на 212,4 тысячи тонн до 1,01 млн тонн.
Производство тепловой энергии упало на 8,1% — с 26,5 до 24,4 млн Гкал, газового конденсата — на 6,9%, или с 1,29 до 1,2 млн тонн.
Несмотря на проблемы в энергетике, по данным Агентства статистики, удалось добиться роста промышленного производства на 6%.
«Газета.uz» ранее писала, что за счёт снижения налоговых ставок на природный газ в 3 раза, на нефть и газовый конденсат — в 2 раза госбюджет Узбекистана недополучил 538,1 млрд сумов налога за пользование недрами в 2022 году. При этом в том году добыча газа упала на 4%, газового конденсата — на 2,8%. Производство нефти увеличилось всего на 1,8%.
Тем не менее, для компаний, добывающих полезные ископаемые, были предоставлены новые льготы. В частности, предприятия, которые начнут добычу металлов и углеводородов в ближайшие два года, навсегда будут освобождены от рентного налога, который вводился на фоне снижения ставок. Депутат Дониёр Ганиев выступал против, но его коллеги норму всё же приняли.