24-yanvar kuni Pekin shahrida Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi raisi Si Szinpinning rasmiy delegatsiyalar a’zolari ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda davlat rahbari matbuot xizmati.
Uchrashuv avvalida O‘zbekiston prezidenti Xitoy yetakchisiga tashrif bilan kelish taklifi va ko‘rsatilayotgan mehmondo‘stlik hamda O‘zbekistondagi islohotlarning e’tirofi uchun minnatdorlik bildirdi.
Muloqot chog‘ida davlat rahbarlari keyingi yillarda ikki tomonlama munosabatlar rivojida kuchli sur’atga erishilganini ta’kidladi. Barcha darajalarda aloqalar faollashib, siyosiy muloqot mustahkamlanib borayotgani, mamlakatlar muhim masalalar yuzasidan bir-birini qo‘llab-quvvatlayotgani alohida qayd etildi.
Misol uchun, o‘tgan yil noyabr oyida Pekin shahrida Tashqi ishlar vazirlari strategik muloqotining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tgan, parlamentlararo hamkorlik faollashgan.
Prezident XXR raisiga kambag‘allikka qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlikka shaxsan e’tibor qarayotgani va qo‘llab-quvvatlayotgani uchun tashakkur bildirdi.
Tomonlar, shuningdek, O‘zbekistonda Xitoyning “Lu Ban ustaxonasi” professional ta’lim tizimini joriy qilish bo‘yicha pilot loyiha boshlanganini ta’kidladi.
Davlat rahbarlari savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik jadal rivojlanayotganiga ham to‘xtalib o‘tdi. Jumladan, so‘nggi yillarda Xitoydan O‘zbekiston iqtisodiyotiga investitsiyalar hajmi besh barobar, qo‘shma korxonalar soni esa uch barobar oshgan, o‘tgan yil yakunlari bo‘yicha tovar ayirboshlash 14 milliard dollarga yetgan. Yaqin kelajakda buni 20 milliard dollarga yetkazish uchun barcha imkoniyatlar borligi to‘g‘risida yakdil fikr bildirildi.
Infratuzilma, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi va “yashil” energetikada texnologiyalar transferi sohalarida hamkorlik dasturlarini tayyorlash va qabul qilishga kelishib olindi. 2023 yil oxirida O‘zbekistonda Xitoy kompaniyalari ishtirokida quvvati 1000 megavattlik ikkita yangi quyosh elektr stansiyalari foydalanishga topshirilgani qayd etildi.
“Xitoyning yetakchi banklari, „Ipak yo‘li“ fondi va Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan samarali moliyaviy-texnik hamkorlikning bugungi darajasi yuqori baholandi”, — deyiladi xabarda.
Shavkat Mirziyoyev investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlashning moliyaviy vositalarini kengaytirish, jumladan, qo‘shma platforma yaratish borasida kelishuvlarga erishilganini, shuningdek, Xitoy Eksimbankining Toshkent shahrida Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy ofis ochish qarorini ta’kidlab, xitoylik sheriklarni O‘zbekistondagi davlat korxonalari va banklarini xususiylashtirish jarayonlarida faol ishtirok etishga chaqirdi.
Ikki davlat yetakchilari hududlararo almashinuvlar faollashganini bildirib, bu boradagi hamkorlikni muvofiqlashtirish uchun O‘zbekiston va Xitoy hududlari kengashini tuzishga kelishib oldi.
“Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida Transmintaqaviy transport va tranzit ko‘prigining muhim tarkibiy qismi bo‘ladigan “Xitoy — Qirg‘iziston — O‘zbekiston” temiryo‘lini qurish bo‘yicha amaliy ishlarni tez fursatda boshlash muhim ekani ta’kidlandi.
Xabarda yozilishicha, kecha Pekinda birinchi ta’lim forumi, Shanxayda O‘zbekistonning turizm imkoniyatlari ko‘rgazmasi muvaffaqiyatli o‘tgan. Shu kunlarda o‘tayotgan O‘zbekiston madaniyati kunlari doirasidagi tadbirlar ham Xitoy poytaxti aholisi va mehmonlarida katta qiziqish uyg‘otdi, deyiladi xabarda.
Uchrashuvda ta’lim va turizm sohasidagi hamkorlikni faollashtirish, o‘zaro madaniyat kunlarini o‘tkazish amaliyotini davom ettirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Qo‘shma Yoshlar innovatsiya forumini o‘tkazish taklif qilindi.
Tomonlar rejalashtirilgan barcha tadbirlar va ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish maqsadida Hukumatlararo qo‘mita va uning barcha kichik qo‘mitalari yig‘ilishlarini joriy yilning birinchi yarmida o‘tkazishga kelishib oldi.
Muzokaralar davomida mintaqaviy kun tartibi va xalqaro siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi. “Yagona Xitoy” siyosati hamda “uch yovuz kuch”ga (terrorizm, ekstremizm va separatizm — tahr.) qarshi kurashish borasidagi pozitsiya o‘zgarmas ekani ta’kidlandi.
Shavkat Mirziyoyev XXR rahbarini tashrif bilan O‘zbekistonga kelishga taklif qildi hamda Xitoy xalqini yaqinlashib kelayotgan xitoycha Yangi yil — “Chun Sze” bayrami bilan tabrikladi.

В Пекине 24 января состоялись переговоры президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина с участием членов официальных делегаций, сообщила пресс-служба главы государства.
Главы государств отметили, что за прошедшие годы совершён «мощный прорыв в двусторонних отношениях».
Президент Узбекистана поблагодарил за личное внимание и поддержку председателем КНР вопросов сотрудничества в борьбе с бедностью.
Стороны приветствовали запуск пилотного проекта по внедрению китайской системы профессионального образования в Узбекистане — «Мастерской Лу Бань».
По итогам прошлого года товарооборот между странами достиг 14 млрд долларов. Выражено обоюдное мнение о наличии возможности довести товарооборот до 20 млрд долларов в ближайшей перспективе.
китай
За последние годы объёмы китайских инвестиций в экономику Узбекистана увеличились в пять раз, количество совместных предприятий — в три раза, отмечалось на встрече.
Достигнута договорённость о подготовке программ сотрудничества в сферах развития инфраструктуры, промышленной кооперации, трансфера технологий в сельском хозяйстве и «зелёной» энергетике.
В конце прошлого года с участием китайских компаний были введены в эксплуатацию две новые солнечные электростанции в Узбекистане мощностью 1000 МВт.
Дана высокая оценка уровню финансово-технического сотрудничества с ведущими китайскими банками и Фондом «Шёлковый путь», а также Азиатским банком инфраструктурных инвестиций.
Шавкат Мирзиёев приветствовал договорённость о расширении финансовых инструментов поддержки инвестиционных проектов, включая создание совместной платформы, а также решение Эксимбанка Китая открыть региональный офис для Центральной Азии в городе Ташкенте.
Президент также призвал китайских партнёров к активному участию в процессах приватизации госпредприятий и банков в Узбекистане.
Лидеры приветствовали активизацию межрегиональных обменов. Для координации сотрудничества в этом направлении условились учредить Совет регионов Узбекистана и Китая.
Подчёркнута важность скорейшего начала строительства железной дороги «Китай — Кыргызстан — Узбекистан», призванной стать важной составляющей Трансконтинентального транспортного и транзитного моста в рамках инициативы «Один пояс, один путь».
Отмечен успех состоявшихся накануне первого образовательного форума в Пекине, выставки туристических возможностей Узбекистана в Шанхае и Дней узбекской культуры.
Стороны указали на необходимость активизации сотрудничества в области образования и туризма, продолжения практики проведения взаимных дней культуры. Предложено провести первый совместный Молодёжный форум инноваций.
Для реализации всех намеченных мероприятий и выдвинутых инициатив стороны договорились провести заседания межправительственного комитета и всех подкомитетов в первой половине этого года.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной повестки и международной политики. Подтверждена неизменная позиция в вопросах поддержки политики «одного Китая» и борьбы с «тремя силами зла».