28-yanvar kuni Gollandiyaning Veyk-an-zeye shahrida shaxmat bo‘yicha har yili o‘tkaziladigan Tata Steel Chess superturniri yakunlandi. O‘zbekistonlik muxlislar 2023-yilda ushbu turnir vitse-chempioniga aylangan grossmeyster Nodirbek Abdusattorovning o‘yinini diqqat bilan kuzatishdi. Shaxmat bo‘yicha murabbiy Georgiy Shvanov uning bu yilgi yo‘li qanday kechganini so‘zlab berdi.
O‘tgan yili Tata Steel Chess musobaqasida ilk bor ishtirok etgan o‘zbekistonlik shaxmatchi (FIDE reytingida 2713 ball, jahonda 22 o‘rin) to‘rtta o‘yinda g‘alaba qozongan, jumladan, sobiq chempion va jahonning eng yuqori reytingi sohibi Magnus Karlsenni (2830) mag‘lub etgan. Ammo so‘nggi turdagi mag‘lubiyat birinchi o‘rinni egallashiga to‘sqinlik qilib, kumush medal bilan taqdirlangandi.
Karlsen bu yil turnirni o‘tkazib yubordi. Shuningdek, Tata Steel Chess 2023 dan farqli ravishda dunyoning kuchli 10 taligidan joy olgan amerikalik grossmeysterlar — Fabiano Karuana (2-o‘rin, 2804) va Uesli So (7-o‘rin, 2757) ham o‘ynamadi. Boshqa tomondan, Din Lijenning jahon chempioni sifatidagi ilk chiqishi, shuningdek, uning toj uchun kurashdagi raqibi rossiyalik Yan Nepomnyashiy ham qiziqish uyg‘otdi.
Ulardan tashqari, 2024-yilgi nomzodlar turniri ishtirokchilari — hindistonlik Vidit Santosh Gudjrati (14-o‘rin, 2742), Gukesh Dommaradju (25-o‘rin, 2725), Rameshbabu Pragnanandha (13-o‘rin, 2743), fransiyalik Alireza Firuzdja (6-o‘rin, 2759) ham o‘zlarini ko‘rsatishlari kerak edi. Kuchli o‘nlikdan yosh grossmeysterlar: eronlik Parham Magsudlu (15-o‘rin, 2740), xitoylik Vey I (16-o‘rin, 2740) va Nodirbek Abdusattorovlar ham joy oldi.
Veyk-an-zeyedagi turnir an’anaviy tarzda notekis tarkibni jamlaydi — dunyoning eng kuchli shaxmatchilaridan tashqari, eng yaxshi gollandiyaliklar, o‘tgan yilgi saralash turniri g‘oliblari, ba’zan esa eng kuchli ayol shaxmatchilar ham ishtirok etishadi. Shu tariqa reyting ro‘yxatining ikkinchi yarmidan Yorden Van Forest (2682), Maks Varmerdam (2625, ikkalasi ham Gollandiyadan), Aleksandr Donchenko (2643, Germaniya) va ayollar o‘rtasida jahon chempioni Szyuy Venszyun (2549, Xitoy) joy oldi.
Nodirbek turnirni Gukesh va Pragnanandhaga qarshi durang bilan boshladi. Gukeshga qarshi o‘yinda raqiblar turnirning eng yaxshi ochilish ishlanmalaridan birini namoyish etdilar — bo‘laklarning noodatiy nisbati bilan teng pozitsiyaga olib keladigan uzoq majburiy usul.
Uchinchi davrada u avvalroq Firuzdjaga yutqazib qo‘ygan Magsudlu bilan uchrashdi. Nodirbek raqibi formada emasligini his qildi va qora donalar bilan Adxiban gambitini qo‘lladi — bu keskin usul birinchi marta 2022-yilgi shaxmat olimpiadasi doirasidagi O‘zbekiston — Hindiston 2 o‘yinida yuqori saviyada kuzatilgan edi. Qaysidir pallada Nodirbek diqqatni yo‘qotdi va pozitsiyasini boy berdi. Biroq Parxam Magsudlu qo‘pol xatoga yo‘l qo‘ydi, qoralar qurbonlik uchun katta miqdorda kompensatsiya oldi, o‘zbekistonlik shaxmatchi esa chiroyli to‘ra qurbonligi bilan qirolga hujum qildi va ishonchli g‘alabaga erishdi.
Firuzdja bilan xotirjam durang o‘ynagan Abdusattorov oqlar bilan Vey Iга qarshi o‘ynab, muvaffaqiyatini mustahkamlamoqchi edi. O‘yin boshidanoq Nodirbek kichik, ammo barqaror ustunlikka ega bo‘ldi. 31-yurishda u qoralarning kuchli javobini yetarlicha baholamadi va o‘yinda yana 30 dan ortiq yurishlar amalga oshgan bo‘lsa-da, raqib o‘zini mahorat bilan himoya qildi va g‘alabaga erishishning iloji bo‘lmadi. Boshqa tomondan, Abdusattorov 31-yurishda to‘g‘ri harakat qilganda ham, hal qiluvchi ustunlikka ega chiqmas, o‘yin durang bilan yakunlanishi ehtimoli bor edi.
Din Lijen bilan oson durang (jahon chempioni butun turnir davomida formada bo‘lmadi va tavakkal qilmadi) qayd etgan Nodirbek o‘sha paytda peshqadam bo‘lib turgan Anish Giriga qarshi oqlar bilan chiqdi. Noaniq va taxminan teng holatda, gollandiyalikning birgina xato harakati qoralarni imkoniyatdan mahrum qildi va uni hujumga yaroqsiz fil bilan passiv himoyada qoldirdi — Nodirbekning barcha donalari qarama-qarshi rangdagi kvadratlarda turardi. O‘zbekistonlik shaxmatchi aniq va kuchli harakat qildi, uning ushbu g‘alabali o‘yindagi harakatlari qo‘llanmalarda yaxshi namuna bo‘la oladi.
Yan Nepomnyashiy. Foto: Jurriaan Hoefsmit
Sakkizinchi raundda Nodirbekning raqibi Yan Nepomnyashiy bo‘ldi. Rossiyalik shaxmatchi katta o‘yinga uzoq muddatli pozitsion kompensatsiya uchun piyoda qurbonligi bilan kirdi. Qoralarning pozitsiyasi yo‘qolmadi, lekin u o‘zining zaif tomonlarini ehtiyotkorlik bilan himoya qilishi kerak edi. Nodirbek esa ehtimoliy taktik zarbalarga tayanib faol o‘ynadi va Nepomnyashiy bu imkoniyatdan foydalanib qoldi
Ammo shu bilan Nodirbek uchun turnirning eng qiyin qismi ortda qoldi. Qolgan besh raundda u Viditga qarshi qoralar bilan himoyalanishi va Varmerdam, Van Forest, Szyuy Venszyun va Donchenko bilan klassdagi farqni ko‘rsatishi kerak edi. O‘zbekistonlik shaxmatchi ikkinchi vazifani ham ishonchli bajarib, to‘rttala uchrashuvda g‘alaba qozondi. Nodirbek yaqqol birinchi o‘rinni egallab turgan so‘nggi turdan oldingi raunddagi Vidit bilan o‘yin turnirdagi hal qiluvchisi bo‘ldi.
Xuddi shunday holat o‘tgan yilgi Tata Steel Chess`ning so‘nggi turi oldidan ham sodir bo‘lgandi. O‘shanda Abdusattorov yetakchilik yukini ko‘tara olmay, noaniq o‘ynagan va mag‘lub bo‘lgandi. Ehtimol, shuni hisobga olgan holda, Vidit ochilishni psixologik provokatsiya elementi bilan o‘ynadi. Oqlar qora filning faol diagonalga kirishiga qo‘yib berdi, bu orqali u raqibi rokirovka qilishiga yo‘l qo‘ymadi. Agar Viditning shohi markazda qolganida, Nodirbek shohga hujumni rivojlantirish imkoniyatiga ega bo‘lardi. Biroq keyingi harakat bilan hind shaxmatchisi filga hujum qildi. Donani o‘z hududiga olib borgan Abdusattorov ehtiyotkorlik bilan himoyalanganida, durang natijaga erishgan bo‘lardi.
Biroq, xuddi o‘tgan yilgidek, asablari va g‘alaba qozonish istagi uni tushkunlikka solib qo‘ydi. Filni shu chiziqda qoldirmoqchi bo‘lgan Nodirbek piyodani yo‘qotdi va o‘zini qarshi o‘yinsiz holatda qoldirdi. O‘yin uzoq davom etdi (jami 77 ta yurish amalga oshirildi), ammo Vidit umuman hal qiluvchi ustunlikni qo‘ldan boy bermadi.
Qayd etish kerakki, turnir autsayderi Donchenkoga qarshi so‘nggi tur o‘yini ham qiyin sinov bo‘ldi. O‘yin o‘rtalarida raqib moddiy ustunlikka ega bo‘lgan bo‘lsa-da, buni realizatsiya qila olmadi, Nodirbek esa irodali g‘alabaga erishdi.
Natijada 13 turdan keyin 4 nafar shaxmatchi 8,5 ochko jamg‘argan holda birinchi o‘rinni bo‘lishdi: Giri, Vey I, Gukesh va Abdusattorov. G‘olibni aniqlash uchun blits-partiya o‘yinlari bo‘yicha tay-breyk o‘tkazildi. Anish Giri Gukeshga qarshi, Nodirbek esa Vey I bilan o‘ynadi.
Nodirbek tay-breykning birinchi partiyasini ishonchli va kuchli o‘tkazdi, piyodani farzinga aylantira oldi, ammo keyingi yurishida keraklicha aniq o‘ynamadi, raqibiga shohga cheksiz hujum uyushtirish imkonini berdi. Javob o‘yinida Vey hujumga o‘tdi va uzoq vaqt davomida vaziyat taxminan teng ko‘rinishda qolgan bo‘lsa-da, yakunda Nodirbek qora donalarning tahdidi ostida sustlashib qoldi.
Ikkinchi tay-breykda Gukesh Girini mag‘lub etdi. Final hind va xitoylik shaxmatchilar o‘rtasidagi qarama-qarshilikka aylandi. Birinchi o‘yin durang bilan yakunlangan bo‘lsa, Vey I ikkinchi o‘yinda raqibidan ustun keldi. Ushbu g‘alaba 24 yoshli grossmeysterning faoliyatidagi eng yuqori yutug‘i bo‘ldi.
Nodirbek turnirga yaxshi tayyorgarlik ko‘rdi, debyut bo‘yicha deyarli yomon o‘rin egallamadi. Birinchi o‘rin uchun g‘alaba qozonish kerak bo‘lganda, u ikkita g‘alabani “buyurtma bo‘yicha” qo‘lga kiritdi — Giri va Donchenkoga qarshi, bu rivojlangan irodali fazilatlardan dalolat beradi. O‘zbekistonlik shaxmatchi o‘zidan past bo‘lgan raqiblar bilan o‘ynashda ham zo‘r mahorat namoyish etdi — hatto elita shaxmatchilari orasida ham ularni quruq mag‘lub eta oladiganlari kam.
Ammo o‘tgan yilgidek zaif nuqta psixologik barqarorlik va g‘alabaga bo‘lgan haddan tashqari ishtiyoq bo‘ldi, shu tufayli Vidit bilan durang natijaga erishib bo‘lmadi.
Shunga qaramay, Nodirbek turnirni o‘z foydasiga hal qila oladi. U 17 reyting ballini qo‘shib oldi va 1-fevralda e’lon qilinadigan reyting ro‘yxatida u dunyoning eng kuchli 15 nafar shaxmatchisi qatoridan joy oladi. Shuningdek, yuqori natijasi unga FIDE Circuit ochkolarini taqdim etdi — g‘olibi nomzodlar turniri ishtirokchisiga aylanadigan musobaqaning umumiy reytingi.
Eslatib o‘tamiz, Abdusattorov ushbu turnirda ishtirok etayotgan ikkinchi o‘zbekistonlik shaxmatchi hisoblanadi. Bungacha jahon chempioni Rustam Qosimjonov 2009-yilda ishtirok etgan. Abdusattorovning so‘zlariga ko‘ra, unga bu turnirda Qosimjonov yordam bermoqda.

28 января завершился ежегодный шахматный супертурнир Tata Steel Chess, проходящий в голландском городе Вейк-ан-зее. Болельщики из Узбекистана внимательно следили за игрой гроссмейстера Нодирбека Абдусатторова, который стал вице-чемпионом этого турнира в 2023 году. Тренер по шахматам Георгий Шванов рассказал, как сложился его путь в этом году.
В прошлом году узбекистанец (2713 в рейтинге FIDE, 22-е место в мире), впервые участвуя в Tata Steel Chess, отметился четырьмя победами, в том числе, над экс-чемпионом и обладателем наивысшего рейтинга в мире Магнусом Карлсеном (2830). Лишь поражение в последнем туре помешало ему занять первое место и оставило с серебром.
В этом году Карлсен пропустил турнир. Также, в отличие от Tata Steel Chess 2023, не играли американские гроссмейстера, входящие в топ-10 мира — Фабиано Каруана (2-е место, 2804) и Уэсли Со (7-е место, 2757). С другой стороны, интерес придавало первое выступление Дин Лиженя в звании чемпиона мира, а также его соперника по матчу за корону, россиянина Яна Непомнящего.
Кроме них должны были проявить себя участники турнира претендентов 2024 года — Видит Сантош Гуджрати (14-е место, 2742), Гукеш Доммараджу (25-е место, 2725), Рамешбабу Прагнанандха (13-е место, 2743) из Индии и Алиреза Фирузджа из Франции (6-е место, 2759). На подступах к топ-10 находились молодые гроссмейстера Пархам Магсудлу из Ирана (15-е место, 2740), Вэй И из Китая (16-е место, 2740) и Нодирбек Абдусатторов.
Турнир в Вейк-ан-зее традиционно собирает неровный состав — помимо сильнейших шахматистов мира, участвуют лучшие голландские игроки, победители прошлогоднего отборочного турнира, а также временами — сильнейшие шахматистки. Таким образом, во второй половине рейтинг-листа находились Йорден Ван Форест (2682), Макс Вармердам (2625, оба — Нидерланды), Александр Донченко (2643, Германия) и чемпионка мира Цзюй Вэньцзюнь (2549, Китай).
Нодирбек начал турнир с боевых ничьих против Гукеша и Прагнанадхи. В партии с Гукешем соперники продемонстрировали одну из лучших дебютных разработок на турнире — длинный форсированный вариант, приведший к равной позиции с необычным соотношением фигур.
В третьем туре ему попался Магсудлу, до того проигравший Фируздже. Нодирбек почувствовал, что соперник не в форме, и чёрными разыграл гамбит Адхибана — острый вариант, впервые на высоком уровне встретившийся в партии матча Узбекистан — Индия 2 на шахматной олимпиаде 2022 года. В какой-то момент Нодирбек сбился с подготовки, и его позиция стала объективно проигранной. Однако Пархам Магсудлу грубо ошибся, чёрные получили большую компенсацию за пожертвованную фигуру, и узбекистанский шахматист уверенно добился победы матовой атакой с красивой жертвой ладьи.
Спокойно сыграв вничью с Фирузджей, Абдусатторов собирался развить успех, играя белыми с Вэй И. C начала партии Нодирбек владел небольшим, но устойчивым перевесом. На 31 ходу он недооценил сильного ответа чёрных, и хотя партия продолжалась ещё больше 30 ходов, соперник защищался грамотно и добиться победы было невозможно. С другой стороны, и при правильном продолжении на 31 ходу о решающем преимуществе речь не шла, и партия также могла закончиться вничью.
Отдохнув с помощью лёгкой ничьи с Дином Лиженем (чемпион мира на протяжении всего турнира был не в форме и не стал рисковать), Нодирбек вышел белым цветом на лидировавшего на тот момент Аниша Гири. В неясной и примерно равной позиции один неточный ход голландца лишил чёрных возможностей контригры, оставив в пассивной защите со слоном, которому было не на что нападать — все фигуры Нодирбека стояли на полях противоположного цвета. Узбекистанский шахматист действовал грамотно и сильно, и его игра в этой победной партии может служить хорошим учебным примером.
Ян Непомнящий. Фото: Jurriaan Hoefsmit.
В восьмом туре соперником Нодирбека стал Ян Непомнящий. Российский шахматист вышел на большую игру с жертвой пешки за долговременную позиционную компенсацию. Позиция чёрных не была проигранной, но им следовало аккуратно защищать свои слабости. Вместо этого Нодирбек сыграл активно, видимо понадеявшись на возможные тактические удары, и Непомнящий реализовал преимущество.
Однако на этом сложнейшая часть турнира осталась для Нодирбека позади. В оставшихся пяти турах ему предстояло защититься чёрными против Видита и реализовать разницу в классе с Вармердамом, Ван Форестом, Цзюй Вэньцзюнь и Донченко. Со второй задачей узбекистанский шахматист справился уверенно, победив во всех четырёх встречах Решающей для его турнирной судьбы стала партия предпоследнего тура с Видитом, перед которой Нодирбек шёл на чистом первом месте.
Аналогичная ситуация была перед последним туром прошлогоднего Tata Steel Chess. Тогда Абдусатторов не выдержал груза лидерства, играл неуверенно и проиграл. Возможно, учтя это, Видит разыграл дебют с элементом психологической провокации. Белые позволили чёрному слону выйти на активную диагональ, с которой он не позволял сделать рокировку. Если бы король Видита остался в центре, Нодирбек получал шансы развить матовую атаку. Однако следующим ходом индийский шахматист напал на слона. Отведя фигуру на более привычное для него поле, Абдусатторов при аккуратной защите достиг бы ничьей.
Однако, как и в прошлом году, нервы и желание победить подвели его. Попытавшись оставить слона на этой линии, Нодирбек потерял пешку и оказался в позиции без контригры. Партия продолжалась ещё долго (всего было сделано 77 ходов), но решающего перевеса Видит ни разу не упустил.
Необходимо отметить, что партия последнего тура против аутсайдера турнира Донченко также выдавалась непростым испытанием. В середине игры соперник владел материальным перевесом, но не справился с реализацией, и Нодирбек сумел добиться волевой победы.
В итоге после 13 туров четыре шахматиста разделили первое место, набрав по 8,5 очков: Гири, Вэй И, Гукеш и Абдусатторов. Для определения победителя был разыгран тай-брейк из блиц-партий на выбывание. Аниш Гири играл против Гукеша, а Нодирбек — с Вэй И.
Первую партию тай-брейка Нодирбек проводил уверенно и сильно, смог превратить пешку в ферзя, но следующим ходом не проявил необходимой точности, позволив сопернику организовать бесконечное нападение на короля. В ответной партии Вэй играл на атаку, и хотя позиция долгое время оставалась примерно равной, в конце концов Нодирбек дрогнул под угрозами чёрных фигур.
Во втором тай-брейке Гукеш одолел Гири. Финал стал противостоянием индийского и китайского шахматиста. Первая партия завершилась вничью, а во Вэй И второй сумел переманеврировать соперника. Эта победа стала на данный момент высшим достижением в карьере 24-летнего гроссмейстера.
Нодирбек показал хорошую подготовку к турниру, практически не получая плохих позиций по дебюту. Он одержал две победы «по заказу», когда выиграть было необходимо ради борьбы за первое место — против Гири и Донченко, что говорит о развитых волевых качествах. Также узбекистанский шахматист продемонстрировал отличное умение играть с уступающими в классе соперниками — даже среди элитных шахматистов немногие способны обыгрывать их всухую.
Но, как и в прошлом году, слабым местом оказалась психологическая устойчивость и излишнее желание побеждать, из-за которых не удалось добиться ничьей против Видита.
Тем не менее, Нодирбек безусловно может занести турнир себе в актив. Он прибавил 17 пунктов рейтинга, и в рейтинг-листе, который выйдет первого февраля, войдёт в топ-15 шахматистов мира. Также высокий результат принёс ему очки FIDE Circuit — общего зачёта соревнований, победитель которого станет участником турнира претендентов.
Напомним, Абдусатторов является вторым узбекистанцем, который принимал участие в этом турнире. До этого его участником в 2009 году был чемпион мира Рустам Касымджанов. По словам Абдусатторова, в этом турнире ему помогает Касымджанов.