O‘ndan ortiq mamlakat, xususan, AQSh va Buyuk Britaniya BMTning Falastin qochqinlariga yordam berish agentligini (UNRWA) moliyalashtirishni to‘xtatishga qaror qildi, bunga tashkilot xodimlari HAMASning Isroilga hujumiga aloqadorlikda ayblagani sabab bo‘ldi.
Agentlik bosh komissari Filipp Lazzarini Isroil agentlikka bir qator xodimlarining hujumga aloqadorligi to‘g‘risida ma’lumot berganini tasdiqladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tashkilot ushbu xodimlar bilan shartnomalarni darhol bekor qilgan va tergov boshlagan.
“Terroristik harakatlarda ishtirok etgan har bir agentlik xodimi javobgarlikka tortiladi”, — deya va’da berdi Lazzarini. Shuningdek, u mamlakatlarni agentlik insonparvarlik yordamini to‘xtatishga majbur bo‘lishidan oldin o‘z qarorlarini qayta ko‘rib chiqishga chaqirdi.
Keyinchalik BMT bosh kotibi Antonio Gutterish agentlikning 12 nafar xodimi haqida so‘z borayotganiga aniqlik kiritdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ulardan biri o‘ldirilgan, to‘qqiztasi ishdan bo‘shatilgan va yana ikkitasining shaxsi aniqlanmoqda.
“BMT agentlikning bir necha xodimlariga qarshi o‘ta jiddiy ayblovlardan so‘ng shoshilinch choralar ko‘rmoqda. BMTning ichki nazorat xizmatlari idorasi darhol tergovni boshladi”, — dedi u.
BMT bosh kotibi bu ayblovlardan hayratda qolganini va agentlikni moliyalashtirishni vaqtincha to‘xtatgan mamlakatlarning tashvishlarini tushunishini ta’kidladi, ammo, hech bo‘lmaganda, ularni G‘azoda 2 mln tinch aholiga yordam bera oladigan “agentlik faoliyatining davomiyligini kafolatlashga” chaqirdi.
“Agentlikning qaynoq nuqtasida ishlaydigan o‘n minglab erkak va ayollar jamoaviy jazoga tortilmasligi kerak. Ular umidsiz aholining shoshilinch ehtiyojlarini qondirishi kerak”, — dedi u.
AQSh va Buyuk Britaniyadan tashqari Finlyandiya, Niderlandiya, Germaniya, Italiya, Avstraliya, Kanada, Shveysariya, Avstriya va Yaponiya agentlikka moliyaviy yordamni to‘xtatish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Germaniya Tashqi ishlar vazirligi va Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot vazirligi qo‘shma bayonotida “tergov yakunlangunga qadar Germaniya boshqa qator davlatlar bilan kelishgan holda G‘azodagi agentlik uchun mablag‘ ajratishni vaqtincha tasdiqlamay turadi”, — deyiladi.
Yaqin Sharqdagi Falastin qochqinlari uchun BMTning yordam agentligi 1949-yilda tashkil etilgan. Uning vazifalari G‘azo sektori, G‘arbiy Sohil, Livan, Suriya va Iordaniyadagi falastinliklarga ta’lim, gumanitar va tibbiy yordam ko‘rsatishdan iborat. Qo‘shma Shtatlar, Germaniya va Yevropa Ittifoqi agentlik uchun eng yirik donorlar qatoriga kiradi.

Более десяти стран, включая США и Великобританию, решили приостановить финансирование агентства ООН для помощи палестинским беженцам (БАПОР) после того, как его сотрудников обвинили в причастности к атаке ХАМАС на Израиль 7 октября прошлого года.
Генеральный комиссар БАПОР Филиппе Лаззарини подтвердил, что Израиль передал агентству информацию о предполагаемой причастности целого ряда его работников к нападению. Он сообщил, что организация немедленно расторгла контракты с этими сотрудниками и начала расследование.
«Каждый сотрудник БАПОР, причастный к террористическим актам, будет привлечён к ответственности путём уголовного преследования», — пообещал Лаззарини. Он также призвал страны пересмотреть свои решения, прежде чем агентство будет вынуждено приостановить свою гуманитарную помощь.
Позднее генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш уточнил, что речь идёт о 12 сотрудниках БАПОР. По его словам, один из них погиб, девять уволены, личности ещё двоих устанавливаются.
«Организация Объединённых Наций принимает срочные меры после чрезвычайно серьёзных обвинений в адрес нескольких сотрудников БАПОР. Управление служб внутреннего надзора ООН (УСВН) немедленно начало расследование», — сообщил он.
Глава ООН отметил, что был шокирован этими обвинениями и понимает обеспокоенность стран, которые на время прекратили финансирование агентства, но призвал их, «по крайней мере, гарантировать непрерывность деятельности БАПОР», от чьей помощи зависят два миллиона гражданских лиц в Газе.
«Десятки тысяч мужчин и женщин, работающих в БАПОРе в горячей точке, не должны подвергаться коллективному наказанию. Острые потребности отчаявшегося населения, которому они служат, должны быть удовлетворены», — заявил он.
Помимо США и Британии о решении приостановить финансовую помощь БАПОР объявили Финляндия, Нидерланды, Германия, Италия, Австралия, Канада, Швейцария, Австрия и Япония.
«До завершения расследования Германия в координации с другими странами-донорами временно не будет утверждать какие-либо новые средства для БАПОР в Газе», — говорится в совместном заявлении немецкого МИДа и Министерства по вопросам экономического сотрудничества и развития.
Ближневосточное агентство ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ было создано в 1949 году. В его задачи входит обеспечение образования, гуманитарной и медицинской помощи палестинцам в секторе Газа, на Западном берегу реки Иордан, в Ливане, Сирии и Иордании. США, Германия и ЕС входят в число крупнейших доноров БАПОР.