Toshkent shahrining sobiq hokimi, tadbirkor Jahongir Ortiqxo‘jayev o‘ziga tegishli yettita kompaniyani sotib yuborgan. Bu haqda uning o‘zi Termiz shahrida bo‘lib o‘tgan biznes-marafonda aytib o‘tdi.
“Crafers`ni sotdim, chunki men unda obro‘ qozona olmadim, ya’ni men eplashtirolmadim bu sohani, masalan, ishlab chiqarishni, oziq-ovqatni. Mediapark`ni sotdim hamma “magazin”lari bilan. Kim ishlayotgan bo‘lsa, o‘shanga sotdim. Masalan, Ecobozor`ning sotdim bittasini. Akfa Lighting`ni sotdim. Magic City`ni sotdim. Yana nimalarni sotdik?.. Basalt`ni ham nemislarga sotdim, Basalt`ni Knauf`ga”, — dedi u.
Sobiq hokimning aytishicha, u har besh yilda “o‘zini o‘zi tozalab oladi”. “Men aytmoqchimanki, besh yilda o‘zimni o‘zim tozalab olaman bitta. Kerakmasmi, men unga qiziqmayapmanmi, unga pul tikmayapmanmi — sotaman. Yana boshqa ochaveraman… Ichidan yaxshisi chiqib qoladi, uni olib qolib, rivojlantiraman, qolganlarini tozalab tashlayveraman”, — dedi u.
Poytaxtning sobiq rahbari Akfa Lighting`ni yaratish uchun 15 yil vaqti ketganini aytdi. “Umrim ketdi. Lekin undan keyin men „lampochka“ bilan shug‘ullanmoqchi emasman, „vklyuchatel“ bilan shug‘ullanmoqchi emasman. „Prosto ne xochu, vsyo“”, — dedi u.
Jahongir Ortiqxo‘jayev 2018-yilning dekabridan 2023-yilning 16-yanvarigacha, poytaxtdagi energetika inqirozi fonida prezident tomonidan ishdan bo‘shatilguniga qadar Toshkent shahri hokimligini boshqargan.
Siyosatga kirishdan oldin Ortiqxo‘jayev tadbirkor bo‘lgan va bir qancha muvaffaqiyatli korxonalarga, jumladan, Akfa va Artel`ga asos solgan. 2019-yil sentabr oyida Ortiqxo‘jayev Spot nashriga bergan intervyusida biznesni tark etishi haqida gapirgan edi.
Biroq u davlat xizmati davomida bir qator kompaniyalar, jumladan, 2021-yil oktabr holatiga ko‘ra, Crafers, Akfa Lighting, Mediapark, Discovery Invest Akfa, Artel, Atlas, CityNet, Chimgan Plaza, Durable Beton kabi jami 200 dan ortiq savdo belgilari egasi hisoblangan J-United Group kompaniyasining asoschisi bo‘lishda davom etdi.
Hozir kompaniya ixtiyorida 23 ta savdo belgisi mavjud.
Sotilgan kompaniyalar haqida
Crafers qandolat fabrikasi 2018-yil oktabr oyida tashkil etilgan. U 2021-yil avgust oyida sotuvga qo‘yilgan. Hozirda korxona va tashkilotlarning yagona davlat registri ma’lumotlariga ko‘ra, ustav kapitali 551,1 milliard so‘m bo‘lgan kompaniyaning ta’sischilari Finland Butter xususiy korxonasi (52,4 foiz) va Nurulla Sunnatullayevich Ruzemuxamedov (47,6 foiz) hisoblanadi.
Finland Butter — yog‘-moy va qandolat mahsulotlari (Okeyk, Pankie, N’medov, Landor va boshqalar) ishlab chiqaruvchi korxona — Nig‘matillo Sobirovga tegishli.
Tadbirkor Nurulla Ruzemuxamedov Chococream, Glory Food, New Life Medical, Dolci Organic kabi yana bir qator kompaniyalarning ulushdori hisoblanadi.
Mediapark kompaniyasi 2015-yilda O‘zbekistondagi birinchi texnika va elektronika do‘konlari tarmog‘i sifatida tashkil etilgan. Hozirda Mediapark Group ta’sischisi Maxmudjan Nadjimidinovich Latipov bo‘lib, u, shuningdek, Akfa Building Systems, Techno Profil (Atlas savdo majmualari), Maroon Trade (Joseph Joseph, Pearl, Señor & Señorita va Seniorita Home brendlari egasi), Novoget, Techno Alliance va Comfortrent kompaniyalarida ulushdor hisoblanadi.
Magic City istirohat bog‘i Milliy bog‘ hududida 2021-yil iyun oyida ochilgan. Loyiha investori Akfa tarkibiga kiruvchi Stargate Systems bo‘lgan.
Ustav kapitali 426,9 milliard so‘m bo‘lgan Stargate Systems kompaniyasi ta’sischilari Tashkent Aquarium (86,2 foiz) va prezidentning sobiq maslahatchisi Abdujabbor Abduvohidovning (Jahongir Ortiqxo‘jayevning qudasi) o‘g‘li Alisher Abdujabborvich Abduvohidov (13,8 foiz) hisoblanadi. Alisher AbduvohidovTashkent Aquarium`ga to‘la egalik qiladi (100 foiz), shuningdek, Artel Technical School va boshqa korxonalarda ulushlarga ega.
Birinchi Ecobozor bozori 2018-yilning mart oyida Toshkent shahrining Mirzo Ulug‘bek tumanidagi sobiq tramvay deposi o‘rnida ochilgan edi. Hozirda tovar belgisi egasi Saidqaxromxon Saidazimxonovich Saidazimov (48,5 foiz), Farrux Baxtiyarovich Mamadjanov (48,5 foiz) va Kassim Nabil Adilga (3 foiz) tegishli bo‘lgan Gradient kompaniyasi hisoblanadi.
Akfa kompaniyalar guruhi 2010-yilda energiya tejovchi lampalar ishlab chiqarishga mo‘ljallangan Akfa Lighting zavodiga asos solgan. Savdo belgisi hozirda 2021-yil avgust oyida tashkil etilgan Smart Illumination kompaniyasiga tegishli. Uning asoschisi Muzaffar Anvarovich Abdullayev bo‘lib, u Climate Solutions kompaniyasiga ham egalik qiladi.

Бывший хоким Ташкента и предприниматель Джахонгир Артыкходжаев продал семь своих компаний. Об этом он заявил во время бизнес-марафона в Термезе.
«Я продал Crafers, я не смог там добиться успеха, не смог справиться с этой сферой, производством продуктов питания. Продал все магазины Mediapark. Продал тому, кто работает. Продал один Ecobozor. Продал Akfa Lighting. Продал Magic City. Что мы ещё продали? Basalt продал немцам, Knauf», — сообщил он.
Экс-хоким сообщил, что каждые пять лет «пересобирает себя». «Мой характер такой, что я каждые пять лет стараюсь пересобрать и очистить себя… Если я этим не интересуюсь, я продаю, а затем открываю новое. Отбираю и сохраняю хорошие [компании], продолжаю развивать их, а остальное продаю», — сказал он.
Бывший руководитель столицы сообщил, что на создание Akfa Lighting у него ушло 15 лет. «У меня ушла жизнь. Но я дальше не хочу заниматься лампочками, не хочу заниматься выключателями. Просто не хочу и всё», — сказал он.
Джахонгир Артыкходжаев возглавлял хокимият Ташкента с декабря 2018 года по 16 января 2023 года, пока не был уволен президентом на фоне энергокризиса в столице.
До прихода в политику Артыкходжаев был предпринимателем и основал несколько успешных предприятий, включая Akfa и Artel. В сентябре 2019 года Артыкходжаев дал интервью Spot, в котором рассказал о выходе из бизнеса.
Тем не менее, во время государственной службы он оставался учредителем ряда компаний, в том числе J-United Group, которая по состоянию на октябрь 2021 года владела в общей сложности более чем 200 товарных знаков, включая Crafers, Akfa Lighting, Mediapark, Discovery Invest Akfa, Artel, Atlas, CityNet, Chimgan Plaza, Durable Beton и другие.
Сейчас в распоряжении компании остаются 23 товарных знака.
О проданных компаниях
Кондитерская фабрика Crafers была создана в октябре 2018 года. В августе 2021 года она была выставлена на продажу. Сейчас, согласно данным единого регистра предприятий, учредителями компании с уставным фондом 551,1 млрд сумов указаны частное предприятие Finland Butter (52,4%) и Нурулла Суннатуллаевич Руземухамедов (47,6%).
Finland Butter — производитель масложировых и кондитерских изделий (Okeyk, Pankie, N’medov, Landor и других) — принадлежит Нигматилло Сабирову.
Предприниматель Нурулла Руземухамедов владеет долями в ряде других компаний, в том числе Chococream, Glory Food, New Life Medical, Dolci Organic и другие.
Компания Mediapark была основана в 2015 году как первая сеть магазинов техники и электроники в Узбекистане. Сейчас учредителем Mediapark Group указан Махмуджан Наджимидинович Латипов, который также владеет долями в Akfa Building Systems, Techno Profil (торговые комплексы Atlas), Maroon Trade (владеющая брендами Joseph Joseph, Pearl, Señor & Señorita и Seniorita Home), Novoget, Techno Alliance и Comfortrent.
Развлекательный парк Magic City открылся на месте Национального парка в июне 2021 года. Инвестором проекта выступала компания Stargate Systems, входящая в структуру Akfa. Компания получила 20,79 гектаров земли парка в аренду на 49 лет.
Учредителями Stargate Systems с уставным фондом 426,9 млрд сумов указаны Tashkent Aquarium (86,2%) и Алишер Абдужабарович Абдувахитов (13,8%), который является сыном бывшего советника президента Абдужабара Абдувахитова (сват Джахонгира Артыкходжаева). Алишер Абдувахитов полностью владеет Tashkent Aquarium (100%), а также долями в компаниях Artel Technical School и другими.
По данным Комитета по развитию конкуренции, в 2023 году компания Tashkent Aquarium купила долю в 99,9% ООО Stargate Systems за 371,4 млрд сумов.
Первый рынок Ecobozor открылся в марте 2018 года на месте бывшего трамвайного депо в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента. Сейчас владельцем товарного знака указана компания Gradient, которой владеют Саидкахромхон Саидазимхонович Саидазимов (48,5%), Фаррух Бахтиярович Мамаджанов (48,5%) и Кассим Набил Адил (3%).
Группа компаний Akfa основала завод по производству энергосберегающих ламп Akfa Lighting в 2010 году. Сейчас товарным знаком владеет компания Smart Illumination, созданная в августе 2021 года. Её учредителем является Музаффар Анварович Абдуллаев, который также владеет компанией Climate Solutions.