Bolalar huquqlari bo‘yicha vakil (bolalar ombudsmani) Surayyo Rahmonova Alter Ego loyihasiga bergan intervyusida O‘zbekistonda tizimli jinsiy tarbiya yo‘qligi haqida gapirdi.
U jamiyatning ayrim a’zolari jinsiy tarbiya “bolaning tarbiyasi va axloqiy fazilatlariga qandaydir tarzda tahdid soladi”, degan fikrda ekaniga e’tibor qaratdi. Surayyo Rahmonovaning fikricha, bu noto‘g‘ri tushuncha, chunki jinsiy tarbiya ma’rifat hisoblanadi.
“Undan olabo‘ji yasamaslik kerak. Ma’rifat hech qanday tahdid solishi yoki zarar keltirishi mumkin emas. U bolaga ma’rifat beradi. Va umuman olganda, agar jinsiy tarbiya haqida gapiradigan bo‘lsak, bu shunchaki jinslar yoki anatomiyani o‘rganish emas, butunlay boshqa narsa. Insonning reproduktiv huquqlari, reproduktiv tizim, shaxsiy chegaralar va xavfsizlik nima ekanini tushunish bilan bog‘liq bir qator jihatlar mavjud. Jinsiy zo‘ravonlik qachon yuzaga kelishi mumkin, uning qanday xavf-xatarlari bor, ular qayerdan boshlanadi va qanday qilib uning oldini olish mumkin? Ya’ni bolalarimiz bilishi kerak bo‘lgan masalalarning butun qatlami mavjud”, — dedi bolalar ombudsmani.
Surayyo Rahmonova bolalar jinsiy tarbiya asoslarini maktabda olmasa, unda qayerda olishi kerak, deb qiziqdi. Shu bilan birga, u bu “alohida malaka talab qiladigan” “nozik masala” ekanini tan oldi.
Uning fikricha, maktablarda jinsiy tarbiyani majburiy o‘quv dasturiga qo‘shgandan ko‘ra, bosqichma-bosqich o‘qitish va ixtiyoriy fanlar tarkibiga kiritish mumkin.
“Biz ota-onalarning xohish-istaklarini inobatga olgan holda bir nechta maktablarda tajriba loyihalarini amalga oshirishimiz mumkin. Bu majburiy bo‘ladi, chunki jinsiy tarbiya amalda bo‘lgan ko‘plab mamlakatlarda farzandlariga ushbu dars kerak yoki kerakmasligini ota-onalar hal qilishadi. Ya’ni u yerda siz astalik va ehtiyotkorlik bilan ushbu ta’lim tizimiga kirishingiz mumkin. Jinsiy tarbiya g‘oyasi bilan bog‘liq stereotiplar juda dahshatli narsa bo‘lib ko‘rinadi… Jinsiy tarbiya dahshatli bo‘lishi mumkin emas, u bolaga qo‘shimcha ta’lim beradi. U buni yana qayerdan o‘rgansin? Internetdami? Tengdoshlaridanmi?” — so‘radi u.
2020-yil noyabr oyida Senat va Gender tenglik komissiyasi raisi Tanzila Narbayeva jinsiy tarbiya tabu mavzu bo‘lmasligi kerakligini ta’kidlagan edi. Uning aytishicha, maktabgacha ta’lim muassasalaridan boshlab “yoshga qarab” tushuntirish ishlari olib borilishi, maktab va oliy o‘quv yurtlarida oilani shakllantirish, reproduktiv salomatlik, tug‘ish, saqlanish, qarindoshlar o‘rtasidagi nikoh va boshqa masalalar muhokama qilinishi zarur.
2019-yil avgust oyida reproduktiv salomatlik to‘g‘risidagi qonun kuchga kirganiga yarim yildan ko‘proq vaqt o‘tganiga qaramay, Sog‘liqni saqlash va ta’limga oid vazirliklar tomonidan reproduktiv salomatlik va jinsiy tarbiya bo‘yicha o‘quv dasturlari ishlab chiqilmagani ma’lum qilingan edi.
Prezidentning 2023-yil 21-dekabrdagi qarori bilan maktablarning biologiya" va tarbiya fanlari bo‘yicha o‘quv dasturlariga “oilaga tayyorgarlikni ta’minlovchi mavzular guruhi"ni kiritish rejalashtirilgan.

Уполномоченная по правам ребёнка (детский омбудсман) Сурайё Рахмонова в интервью проекту Alter Ego высказалась об отсутствии системного полового воспитания в Узбекистане.
Она обратила внимание на то, что по мнению некоторых членов общества половое воспитание «как-то угрожает воспитанию, моральному облику ребёнка». Сурайё Рахмонова считает, что это подмена понятий, поскольку половое воспитание — это просвещение.
«Не надо его демонизировать. Просвещение не может быть угрожающим или же наносить какой-то вред. Оно просвещает ребёнка. И в целом, если мы говорим о половом воспитании, это же не просто изучение полов или анатомии, это абсолютно другое. Там целый ряд аспектов, связанных с пониманием того, что такое репродуктивные права человека, репродуктивная система человека, что такое личные границы, безопасность. С какого момента и какие риски сексуального насилия могут быть, с чего они начинаются и как это предотвратить. То есть здесь целый пласт вопросов, о которых наши дети должны знать», — сказала детский омбудсман.
Сурайё Рахмонова задалась вопросом, где если не в школе дети должны получать основы полового воспитания. В то же время она признала, что это «деликатный вопрос, который «требует особой компетенции».
По её мнению, половое воспитание в школах можно внедрять поэтапно и в рамках факультативов, а не обязательной школьной программы.
«Можно провести несколько пилотных проектов в нескольких школах, как пойдёт, и с учётом пожеланий родителей. Это обязательно, потому что во многих странах, в которых это действует, родители решают, нужен этот факультатив их ребёнку или нет. То есть здесь можно мягко и бережно, понемногу входить в эту систему просвещения. Вот эти стереотипы, связанные с [представлением полового воспитания] чем-то таким ужасным… Половое просвещение не может быть ужасным, оно даёт дополнительное образование ребёнку. Где ещё он этому будет учиться? В интернете? У сверстников?» — спросила она.
В ноябре 2020 года председатель Сената и Комиссии по вопросам гендерного равенства Танзила Нарбаева заявила, что вопросы полового воспитания не должны быть табуированной темой. Разъяснения должны проводиться с дошкольных учреждений «в соответствии с возрастом», а в школах и вузах должны обсуждаться вопросы создания семьи, репродуктивного здоровья, родов, предохранения, родственных браков и другие.
В августе 2019 года сообщалось, что учебные программы по репродуктивному здоровью и половому воспитанию так и не были разработаны Минздравом и министерствами в сфере образования, несмотря на то, что на тот момент прошло уже более полугода с момента вступления в силу закона о репродуктивном здоровье.
Постановлением президента от 21 декабря 2023 года планируется включить «цикл тем, обеспечивающих подготовку к семье», в школьные программы предметов «Биология» и «Воспитание».