Kecha Toshkentda bo‘lib o‘tgan muzokaralarda davlat rahbarlari madaniy-gumanitar yo‘nalishda, shu jumladan, sport va turizm sohalarida faol almashinuvlarni davom ettirishga kelishib olgan Avval xabar qilinganidek, 2024−2025-yillarda sport sohasida hamkorlik bo‘yicha dastur va turizm sohasida hamkorlik bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi imzolangan.
Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanidagi “Amirsoy” tog‘li dam olish maskaniga so‘nggi uch yilda 4 millionga yaqin sayyoh tashrif buyurgan.
Davlat rahbarlari mazkur majmuaga tashrifi chog‘ida sportchilar va sayyohlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishib, ikki davlat o‘rtasida turizm almashinuvini kengaytirish yuzasidan fikr almashdi.
“Yetakchilar samimiy muloqotni tog‘-chang‘i trassasida davom ettirib, birgalikda chang‘i uchdi”, — deyiladi xabarda.

Президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Беларуси Александр Лукашенко горный курорт «Амирсой», сообщила пресс-служба главы государства.
На состоявшихся вчера переговорах в Ташкенте главы государств договорились продолжать обмены в культурно-гуманитарной сфере, в том числе в области спорта и туризма. Как уже сообщалось, были подписаны программа сотрудничества в сфере спорта и план мероприятий в сфере туризма на 2024−2025 годы.
Всесезонный горный курорт «Амирсой» в Бостанлыкском районе Ташкентской области за последние три года посетили около 4 миллионов туристов.
В ходе посещения этого комплекса главы государств ознакомились с условиями для спортсменов и посетителей, обменялись мнениями о расширении туристических обменов между двумя странами.
«Искреннее общение продолжилось на горнолыжной трассе, где лидеры вместе покатались на лыжах», — отмечается в сообщении.