O‘zbekistonda 2023-yilda Jinoyat kodeksining 126−1-moddasi (Oilaviy (maishiy) zo‘ravonlik) bilan 203 nafar shaxs sudlandi, deb xabar bermoqda Oliy sud matbuot kotibi Aziz Abidov.
Qayd etilishicha, ularning 59 nafariga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan. 144 kishi esa ozodlikdan mahrum qilish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazoni olgan.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 59−2-moddasi (Oilaviy (maishiy) zo‘ravonlik) bilan esa jami 8928 nafar shaxs ma’muriy javobgarlikka tortilib, ularning 5229 nafariga jarima jazosi, 3699 nafariga esa ma’muriy qamoq jazosi qo‘llangan.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yil 11-aprelda “Xotin-qizlar va bolalar huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish tizimi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun qabul qilingan va Jinoyat hamda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodekslar oiladagi zo‘ravonlikni nazarda tutuvchi moddalar bilan to‘ldirilgan.
Ma’lumot uchun, O‘zbekistonda 2023-yilda shahvoniy shilqimlik aybi bilan 666 nafar shaxs javobgarlikka tortilgan.
Ayollar va bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qiluvchi qonunning to‘liq tafsiloti bilan mazkur havola orqali tanishish mumkin.

В 2023 году в Узбекистане по новым статьям о семейно-бытовом насилии суды привлекли к ответственности 9131 человека. Об этом сообщил пресс-секретарь Верховного суда Азиз Абидов.
По статье 59−2 (Семейное (бытовое) насилие) Кодекса об административной ответственности привлечены к ответственности 8928 лиц, из которых 5229 получили штраф, 3699 — административный арест.
По статье 126−1 (Семейное (бытовое) насилие, совершенное повторно или с отягчающими обстоятельствами) Уголовного кодекса были осуждены 203 человека, из них 59 приговорены к лишению свободы, 144 получили наказания, не связанные с лишением свободы.
Напомним, президент Узбекистана 11 апреля подписал поправки в законодательство о защите прав и свобод женщин и детей, которые в том числе криминализировали домашнее насилие, а также ввели санкции за сексуальные домогательства.
«Газета.uz» подробно писала об этих поправках, над которыми в течение года работала группа из представителей министерств, негосударственных и международных организаций, а также гражданских активистов, в том числе проекта Nemolchi.uz.
Статья 59−2 КоАО максимально влечёт наложение штрафа до 20 базовых расчётных величин или административный арест до 15 суток, а статья 126−1 УК — до 12 лет лишения свободы. статья 126−1 — до 12 лет лишения свободы.
Ранее в Верховном суде сообщили, что в 2023 году виновными в сексуальном домогательстве были признаны 666 человек. Кроме того, 48 человек были осуждены за распространение интимной информации.