2026-yilga qadar Qashqadaryo viloyati Qarshi shahrida og‘ir gematologik, onkologik va klinik immunologik kasalliklar bilan xastalangan bemorlarga palliativ yordam ko‘rsatuvchi 50 o‘rinli hududlararo hospis ochiladi. Bu prezidentning 9-fevraldagi qarorida ko‘zda tutilgan.
Hospis Qashqadaryo viloyati sog‘liqni saqlash tizimidagi tashkilotlarning mavjud quvvatlari doirasida tashkil etiladi. Uni qurish va saqlash bilan bog‘liq xarajatlar viloyat mahalliy budjeti hisobidan, zarur tibbiy asbob-uskunalar bilan jihozlash Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Tibbiyotni rivojlantirish davlat maqsadli jamg‘armasi hisobidan moliyalashtiriladi.
Hospis faoliyatini tashkil etish va uni saqlash bilan bog‘liq masalalar Samarqand, Xorazm va Farg‘ona viloyatlari, shuningdek, Toshkent shahridagi hududlararo hospislar uchun belgilangan tartibda amalga oshiriladi, deyiladi hujjatda.
O‘zbekistonda onkologik kasalliklarga chalingan bemorlarning hayot sifatini yaxshilash maqsadida reabilitatsiya va palliativ yordam ko‘rsatishning zamonaviy tizimini, shuningdek, hospislar tashkil etish prezidentning 2017-yil bahorida qabul qilingan qarorida nazarda tutilgan edi.

В Карши в 2026 году должен открыться межрегиональный хоспис на 50 койко-мест для оказания паллиативной помощи больным, страдающим тяжёлыми гематологическими, онкологическими и клиническими иммунологическими заболеваниями. Это предусмотрено постановлением президента Узбекистана от 9 февраля.
Хоспис должен быть создан в рамках имеющихся мощностей организаций системы здравоохранения Кашкадарьинской области. Его строительство и содержание будут финансироваться за счёт средств местного бюджета области, а необходимое медицинское оборудование будет приобретено за счёт средств Государственного целевого фонда развития медицины при Министерстве здравоохранения.
Организация деятельности и содержание хосписа будут осуществляться в порядке, установленном для межрегиональных хосписов в Самаркандской, Хорезмской и Ферганской областях, а также в городе Ташкенте, говорится в документе.
Создание в Узбекистане современной системы реабилитационной и паллиативной помощи, а также хосписов с целью улучшение качества жизни больных с онкологическими заболеваниями было предусмотрено постановлением президента от весны 2017 года.
О проблемах онкологической службы в стране, а также затягивании открытия хосписа в Ташкенте, подробно писала «Газета.uz».