Ozarbayjon va Armaniston bir-birini chegara hududlarini o‘qqa tutishda aybladi. Tegishli bayonotlar ikki davlat Mudofaa vazirliklari matbuot xizmatlari tomonidan e’lon qilindi.
Ozarbayjon Mudofaa vazirligi bayonotiga ko‘ra, 12-fevral kuni soat 20:50 va 23:40 da Armaniston qurolli kuchlari Tovuz viloyatining Koxanabi aholi punkti yo‘nalishida Ozarbayjon qo‘shinlarining pozitsiyalarini o‘qqa tutgan.
Ozarbayjon TIV ma’lumotlariga ko‘ra, chegara xizmati askari yaralangan. Bunda arman tomonining harakatlariga “provokatsiya” deb qaralmoqda.
Armaniston Mudofaa vazirligi Ozarbayjon hududi o‘qqa tutilgani haqidagi xabarlar haqiqatga to‘g‘ri kelmasligini ma’lum qildi. Uning ma’lumotlariga ko‘ra, 13-fevral kuni erta tongda Ozarbayjon Qurolli kuchlari Nerkin Hand (Syunik viloyati) hududida armanlarning pozitsiyalariga o‘q uzgan.
O‘qqa tutilish oqibatida to‘rt arman askari halok bo‘ldi, bir nafari yaralandi", — deyiladi Mudofaa vazirligi bayonotida.
- Ozarbayjon va Armaniston muntazam ravishda bir-birini chegara hududini o‘qqa tutishda ayblaydi. Shu bilan birga, Bloomberg`ning ta’kidlashicha, bu Ozarbayjonning 2023-yil sentabr oyida Tog‘li Qorabog‘da o‘tkazgan harbiy amaliyotidan buyon ikki davlat o‘rtasidagi eng jiddiy chegara to‘qnashuvi bo‘ldi, shundan so‘ng mintaqa Ozarbayjon tomonining to‘liq nazoratiga qaytdi.

Азербайджан и Армения обвинили друг друга в обстрелах приграничных районов. Соответствующие заявления опубликовали пресс-службы министерств оборон двух стран.
Согласно заявлению Министерства обороны Азербайджана, 12 февраля в 20:50 и в 23:40 ВС Армении обстреляли позиции азербайджанской армии в направлении населённого пункта Коханаби Товузского района.
По данным МИД Азербайджана, ранения получил военнослужащий пограничной службы. Действия армянской стороны в ведомстве назвали «провокацией».
В Министерстве обороны Армении заявили, что сообщения об обстреле азербайджанской территории не соответствуют действительности. По информации ведомства, ранним утром 13 февраля ВС Азербайджана открыли огонь из стрелкового оружия по армянским позициям в районе Неркин Ханд (Сюникская область).
В результате обстрела четверо армянских военнослужащих погибли и один получил ранения, говорится в сообщении Минобороны.
• Азербайджан и Армения регулярно обвиняют друг друга в обстрелах приграничной территории. При этом, как отмечает Bloomberg, это самое серьёзное пограничное столкновение между двумя странами со времён военной операции Азербайджана в Нагорном Карабахе в сентябре 2023 года, после которой регион вернулся под полный контроль азербайджанской стороны.