Indoneziyada 14-fevraldan boshlab Baliga tashrif buyurgan sayyohlar uchun 150 ming Indoneziya rupiyasi (taxminan 10 dollar) miqdorida yig‘im joriy etildi, deb yozmoqda BBC News.
Indoneziya rasmiylarining tushuntirishicha, yig‘im orol atrof-muhiti va madaniyatini muhofaza qilish hamda servisni yaxshilashga qaratilgan.
Soliq orolga kelgan barcha sayyohlarga tegishli. Yig‘imni orolga kelgach yoki hukumatning Love Bali portali orqali to‘lash mumkin.
Indoneziya fuqarolari va Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlari uyushmasi a’zolari (Indoneziyadan tashqari Bruney, Vetnam, Kambodja, Laos, Malayziya, Myanma, Singapur, Tailand va Filippin kiradi) soliq to‘lashdan ozod qilingan.

В Индонезии с 14 февраля ввели сбор в размере 150 тысяч индонезийских рупий (около 10 долларов) для туристов, посещающих Бали, пишет BBC News.
Власти Индонезии объясняют, что сбор направлен на защиту окружающей среды и культуры острова, а также улучшение сервисов.
Налог распространяется на всех туристов, приезжающих на остров. Оплатить сбор можно по прибытии либо через правительственный портал Love Bali.
От уплаты налога освобождены граждане Индонезии и стран Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (помимо Индонезии, в неё входят Бруней, Вьетнам, Камбоджа, Лаос, Малайзия, Мьянма, Сингапур, Таиланд и Филиппины).
Бали считается одним из самых популярных туристических направлений в мире. С января по ноябрь 2023 года остров посетили почти 4,8 миллиона туристов.