Toshkentda infratuzilmani rivojlantirish, velosiped va mototransportdan foydalanishni ommalashtirish reja qilinmoqda. Bu 13-fevral kuni prezidentga taqdim etilgan 2024-yilga mo‘ljallangan asosiy strategik islohotlarga bag‘ishlangan taqdimotda ko‘rsatib o‘tilgan.
Eslatib o‘tamiz, taqdimotda beshta asosiy yo‘nalishda — transport, urbanizatsiya va shaharsozlik, tadbirkorlikni rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi va energetika sohasiga doir islohotlar ko‘rib chiqilgan.
Qayd etilishicha, so‘nggi uch yilda poytaxtda aholi soni 15 foizga (385 ming kishi), avtomobillar soni 29 foizga (172 ming kishi) oshgan. Natijada ish kunlarida o‘rtacha 7−9 ballik tirbandlik kuzatilmoqda. 2020-yildan buyon yo‘lga sarflanadigan vaqt 50 foizga oshib, yoqilg‘i sarfi va atrofga chiqadigan zararli gazlar miqdori ortib bormoqda.
Prezident huzuridagi Strategik islohotlar agentligi direktori Bahodir Rahmatov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida transport vositalarining alternativ turlari — moped, skuter, velosiped ishlab chiqarishni rivojlantirish zarurligini aytdi. Buning uchun alohida dastur qabul qilinadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirda shaxsiy transportlar umumiy sonining 90 foizdan ortig‘i yengil avtomobillar hissasiga to‘g‘ri keladi, avtomototransport vositalari esa atigi 1,4 foizni (50 ming dona) tashkil etadi. Shu bilan birga, 2023-yilda O‘zbekistonda 9300 dona moped va skuter ishlab chiqarilgan (o‘sish 2,3 barobar).
Muqobil transport turlarini rivojlantirish uchun velosipedlar va mototsikletlar uchun infratuzilma yaratiladi. Jumladan, avtomototransport vositalari uchun xavfsiz va qulay yo‘llar hamda yo‘laklar qurish, shuningdek, ular uchun alohida svetoforlar, yorug‘lik qaytaruvchi belgilar va energotejamkor yoritish tizimlari o‘rnatish rejalashtirilgan.
Strategiya velosiped va mototsikllardan foydalanishni rag‘batlantirish mexanizmlarini joriy etishni ham nazarda tutadi. Banklar velosheyringni (velosiped ijarasi)ni rivojlantirish uchun mototransport xarid qilinishini moliyalashtiradi. Vazirlik, idora va tashkilotlar atrofida mototransport uchun avtoturargohlar tashkil etuvchi tadbirkorlarga soliq imtiyozlari beriladi.
Shuningdek, velosipedda yurgan masofaning har 1 km masofa uchun soliq imtiyozlari, 10 km dan oshgan taqdirda esa qo‘shimcha ravishda subsidiyalar berilishi ko‘zda tutilgan. Mototransport vositalarini sotib olish uchun subsidiyalar (qiymatining 25 foizigacha, lekin har biri uchun BHM 3 baravaridan ko‘p bo‘lmagan miqdorda) berilishi belgilangan.
Bundan tashqari, velosiped va mototsikletlarni o‘g‘irlanganini aniqlash va qaytarish uchun onlayn ro‘yxatdan o‘tkazish, to‘xtash joyi va ijaraga berish va ta’mirlash punktlari haqida ma’lumot beruvchi portal yaratish rejalashtirilgan.
Mototransport yo‘laklarida to‘xtagan va to‘xtab turgan avtomashinalar uchun jarimalar qo‘llash tizimini yanada takomillashtirish ko‘zda tutilgan.
Strategik islohotlar agentligi rahbari O‘zbekistondagi ob-havo sharoiti bunday transport turlarini rivojlantirish uchun qulay ekanini ta’kidladi.
2023-yil oktabr oyida Ichki ishlar vazirligi yo‘l harakati qoidalariga elektrosamokat va skuterlar harakatini tartibga soluvchi o‘zgartirishlarni kiritmoqchi edi. 14 yoshga to‘lmaganlarga ularni boshqarishni taqiqlash taklif qilingandi. Ularda piyodalar yo‘laklarida 6 km/soat, yo‘llarda esa 20 km/soat tezlikda harakatlanish taklif qilingandi.

В Ташкенте планируется развивать инфраструктуру и популяризировать использование велосипедов и мототранспорта. Об этом говорилось на презентации, представленной президенту Узбекистана 13 февраля.
На презентации говорилось, что за последние три года численность населения столицы выросла на 15% (на 385 тысяч человек), число автомобилей — на 29% (172 тысячи), из-за чего в будние дни наблюдаются пробки на 7−9 баллов в среднем. Время поездок с 2020 года выросло на 50%. Кроме того, растёт объём потребления топлива и выбросов загрязняющих веществ в атмосферу.
В интервью телеканалу «Узбекистан 24» директор Агентства стратегических реформ при президенте Баходир Рахматов заявил, что необходимо развивать альтернативные виды транспортных средств — мопеды, скутеры, велосипеды. Для этого будет принята отдельная программа.
По его словам, сейчас в общем количестве личного транспорта свыше 90% приходится на легковые автомобили, а доля мототранспорта составляет всего лишь 1,4% (50 тысяч). При этом в 2023 году в стране было произведено 9300 штук мопедов и скутеров (рост — в 2,3 раза).
Для популяризации альтернативных видов транспорта будет создана инфраструктура для велосипедов и мотоциклетов. В частности, планируется построить «безопасные и удобные» дороги и полосы для мототранспорта, а также установить для них отдельные светофоры, знаки и энергосберегающее освещение (реагирующее на движение).
Стратегией предусмотрено введение механизмов поощрения использования велосипедов и мотоциклетов. Банки будут финансировать покупку велосипедов для развития велошеринга (прокат велосипедов). Для создания парковок для мототранспорта у министерств, ведомств и других организаций предпринимателям предоставят налоговые льготы.
Планируется также предоставлять налоговые льготы за каждый 1 км пути на велосипедах, а при превышении 10 км — дополнительные субсидии. Для покупки мототранспорта будут предоставлять субсидии — до 25% от стоимости, но не более 3 базовых расчётных величин (1,02 млн сумов).
Кроме того, намечено создать портал для установления краж и возврата велосипедов и мотоциклетов, а также их онлайн-регистрации, предоставления информации о местах стоянки, пунктах аренды и ремонта.
Запланировано совершенствование системы применения штрафов за заезд автомобилей на полосы для мототранспорта, а также введение бесплатных краткосрочных образовательных программ для водителей мототранспорта, включая бесплатное обучение правила ПДД (в основном для студентов и учащихся).
Глава Агентства стратегических реформ отметил, что погодные условия в Узбекистане подходят для развития альтернативных видов транспорта. Он провёл сравнение с Германией.
В октябре 2023 года МВД Узбекистана разработало и представило поправки в ПДД, регулирующие движение средств индивидуальной мобильности (СИМ), включая электросамокаты. В проекте предлагалось запретить управлять ими лицами младше 14 лет. МВД также предлагало разрешить передвигаться на СИМ по тротуарам со скоростью до 6 км/ч, на проезжей части — до 20 км/ч.