O‘zbekiston Buyuk Britaniyaning The Economist Intelligence Unit (EIU) tadqiqot tashkiloti tomonidan har yili tuziladigan “Demokratiya indeksi"da (Democracy Index 2023) 167 mamlakat ichida 148-o‘rinni egalladi. Bu o‘rinda Xitoy ham joylashgan.
EIU 2006-yildan beri “Demokratiya indeksi"ni e’lon qilib keladi. Davlatlarga beshta toifa bo‘yicha ball beriladi, so‘ng ballar asosida har biri tuzum turi bo‘yicha tasniflanadi: to‘la demokratiya, nomukammal demokratiya, gibrid tuzum va avtokratiya.
Tadqiqotchilar O‘zbekistonni hali hamon avtoritar tuzumga ega davlatlar qatoriga joylashtirmoqda va mamlakatdagi demokratiya bilan bog‘liq vaziyatni 10 balldan 2,12 ball sifatida baholamoqda. Bunda toifalarga quyidagicha ball berilgan:
- saylov jarayoni sifati va plyuralizm — 0,08 ball;
- hukumat faoliyati — 1,86 ball;
- siyosiy ishtirok — 2,78 ball;
- siyosiy madaniyat — 5 ball;
- fuqarolik erkinliklari — 0,88 ball.
O‘zbekistonda 2020, 2021 va 2022 yillarda ham xuddi shunday ko‘satkichlar bo‘lgan.
EIU hisobotida ta’kidlanishicha, “avtoritar” Markaziy Osiyo o‘tgan yil davomida “birozgina o‘sishga erishgan”.
Tojikiston 155-o‘rinda, Turkmaniston esa reyting yakuniga yaqinroq — 162-o‘rinda. Qirg‘iziston va Qozog‘iston yetti pog‘ona yuqorilab, mos ravishda 109 va 120-o‘rinlarga joylashdi.
“Qozog‘iston va O‘zbekistondagi siyosiy islohot jarayonlari 2023-yilda kam natija berdi. Yil davomida konstitutsiyaviy islohotlar bo‘yicha referendumlar, parlament va prezidentlik saylovlari o‘tkazildi. Qozog‘istonda bir qancha yangi partiyalar paydo bo‘ldi, ammo ularning hukumatdan mustaqilligi shubhali; saylovlar erkin va adolatli emasligicha qolmoqda”, — deyiladi hisobotda.
Tadqiqotchilarga ko‘ra, O‘zbekiston demokratiyaning ko‘p sohalarida, jumladan, siyosiy ishtirokda Qozog‘istondan “ortda qolmoqda” va har ikki davlat ham “avtoritar lagerga mustahkam o‘rnashib olgan”.
Qirg‘izistondagi vaziyatni sharhlar ekan, ekspertlar prezident Sadir Japarov va Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi rahbari Qamchibek Tashiyev tandemi mamlakatning “mashaqqatli demokratik yutuqlari” hisobiga hokimiyatni mustahkamlashga harakat qilganini ta’kidlamoqda. “Ular davlat xavfsizlik apparatiga sarmoya kiritdi, bir vaqtlar kuchli bo‘lgan parlament tizimini iyerarxik prezidentlik tizimiga almashtirdi va norozilikni bostirdi”, — deyiladi hisobotda.
Sobiq SSSR
Mamlakat | Jahon reytingi | Tuzum turi |
Armaniston | 84 | Gibrid |
Ozarbayjon | 130 | Avtoritar |
Belarus | 151 | Avtoritar |
Gruziya | 89 | Gibrid |
Qozog‘iston | 120 | Avtoritar |
Qirg‘iziston | 109 | Avtoritar |
Moldova | 68 | Nomukammal demokratiya |
Rossiya | 144 | Avtoritar |
Tojikiston | 155 | Avtoritar |
Turkmaniston | 162 | Avtoritar |
O‘zbekiston | 148 | Avtoritar |
Ukraina | 91 | Gibrid |
Dunyoda
Norvegiya bir necha yildan beri “Demokratiya indeksi"da yetakchilik qilmoqda. Kuchli o‘nlikdan, shuningdek, Yangi Zelandiya, Islandiya, Shvetsiya, Finlyandiya, Daniya, Irlandiya, Shveysariya, Niderlandiya va Tayvan joylashgan.
Reytingni Suriya, Markaziy Afrika Respublikasi, Shimoliy Koreya, Myanma va Afg‘oniston yakunlab bergan.
Dunyoda umumiy demokratiya darajasi o‘tgan yili 5,23 punktgacha tushgan (2022-yilda 5,29 edi). Bu so‘nggi yillardagi regressiya va turg‘unlikning umumiy tendensiyasiga mos keladi va indeks e’lon qilina boshlaganidan beri eng past ko‘rsatkich hisoblanadi.

Узбекистан занял 148-е место из 167 в «Индексе демократии» (Democracy Index 2023), который ежегодно составляет британская исследовательская организация The Economist Intelligence Unit (EIU). Это место страна делит с Китаем.
EIU публикует «Индекс демократии» с 2006 года. Государствам выставляются баллы по пяти категориям, затем, исходя из оценки, каждая страна классифицируется по типу режима: полноценная демократия, несовершенная демократия, гибридный режим и автократия.
Исследователи по-прежнему относят Узбекистан к странам с авторитарным режимом и оценивают ситуацию с демократией в стране в 2,12 балла из 10 возможных. Из них:
- качество избирательного процесса и плюрализм — 0,08 балла;
- деятельность правительства — 1,86 балла;
- политическое участие — 2,78 балла;
- политическую культуру — 5 баллов;
- гражданские свободы — 0,88 балла.
Такие же показатели были у Узбекистана в 2020, 2021 и 2022 годы.
В докладе EIU отмечается, что «авторитарная» Центральная Азия за прошлый год «добилась незначительного прогресса».
Таджикистан расположился на 155-м месте, а Туркменистан ближе к концу рейтинга — на 162-м. Кыргызстан и Казахстан оба поднялись на семь позиций и заняли 109-е и 120-е места соответственно.
«Процессы политических реформ в Казахстане и Узбекистане принесли мало результатов в 2023 году. В течение года прошли референдумы по конституционной реформе, а также парламентские и президентские выборы. В Казахстане появилось несколько новых партий, независимость которых от правительства сомнительна; выборы остаются несвободными и несправедливыми», — говорится в докладе.
По мнению исследователей, Узбекистан «отстаёт» от Казахстана во многих областях демократии, включая политическое участие, и обе страны «прочно закрепились в авторитарном лагере».
Комментируя ситуацию в Кыргызстане, эксперты отмечают, что тандем президента Садыра Жапаров и главы Государственного комитета национальной безопасности Камчыбека Ташиева стремился консолидировать власть за счёт «с трудом завоёванных демократических достижений» страны. «Они вложили средства в аппарат госбезопасности, заменили некогда сильную парламентскую систему на иерархическую президентскую систему и подавили инакомыслие», — подчёркивается в докладе.
Страна | Мировой рейтинг | Тип режима |
Армения | 84 | Гибридный |
Азербайджан | 130 | Авторитарный |
Беларусь | 151 | Авторитарный |
Грузия | 89 | Гибридный |
Казахстан | 120 | Авторитарный |
Кыргызстан | 109 | Авторитарный |
Молдова | 68 | Несовершенная демократия |
Россия | 144 | Авторитарный |
Таджикистан | 155 | Авторитарный |
Туркменистан | 162 | Авторитарный |
Узбекистан | 148 | Авторитарный |
Украина | 91 | Гибридный |
В мире
«Индекс демократии» уже несколько лет подряд возглавляет Норвегия. В первой десятке также Новая Зеландия, Исландия, Швеция, Финляндия, Дания, Ирландия, Швейцария, Нидерланды и Тайвань.
Замыкают рейтинг Сирия, ЦАР, КНДР, Мьянма и Афганистан.
Общий уровень демократии в мире в прошлом году упал до 5,23 балла (в 2022-м — 5,29). Это соответствует общей тенденции регресса и стагнации в последние годы и представляет собой новый минимум с момента первой публикации индекса.
К полноценным демократиям в 2023 году авторы рейтинга относят 24 страны — в них проживает 7,8% населения Земли; к несовершенным — 50 стран (37,6%); к гибридным режимам — 34 страны (15,2%); к автократиям — 59 стран (39,4%).