O‘zbekistonda telekommunikatsiyalar sektorida mustaqil regulyator tashkil qilish rejalashtirilmoqda. Bu 13-fevral kuni O‘zbekiston prezidentiga taqdim etilgan, 2024-yilga mo‘ljallangan asosiy strategik islohotlarga bag‘ishlangan taqdimotda nazarda tutilgan.
Eslatib o‘tamiz, islohotlar beshta asosiy yo‘nalish — transport, urbanizatsiya va uy-joy qurilishi, tadbirkorlikni rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi va energetikani qamrab oladi.
“Gazeta.uz” tomonidan o‘rganilgan taqdimotda ta’kidlanishicha, so‘nggi 10 yilda telekommunikatsiya sohasida xizmatlar hajmi 6,5 barobar, mobil internet qamrovi 98 foizga oshgan.
Yil oxiriga qadar 1 milliard dollarlik investitsiyalarni jalb qilish va raqamli iqtisodiyotning mamlakat yalpi ichki mahsulotidagi ulushini 3 foizdan 6 foizga oshirish rejalashtirilgan.
1-iyulga qadar amaldagi “Aloqa to‘g‘risida”gi qonunni o‘z ichiga oladigan yangi tahrirdagi (hozirgi 1999-yilda qabul qilingan) “Telekommunikatsiyalar to‘g‘risida”gi qonun loyihasini Oliy Majlisga kiritish rejalashtirilmoqda.
Prezident huzuridagi Strategik islohotlar agentligi direktori Bahodir Rahmatov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida mazkur o‘zgarishlardan ko‘zlangan asosiy maqsad sohani liberallashtirish va xususiy sektor uchun bozorga keng yo‘l ochish ekanini ta’kidladi.
1-aprelga qadar provayderlarga xalqaro internet tarmoqlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ulanish imkoniyatini taqdim etish rejalashtirilgan. Telekommunikatsiya sektori bo‘yicha mustaqil regulyator 1-sentabrgacha tashkil etilishi kerak.
1-mayga qadar “O‘zbekiston — 2030” strategiyasi ijrosini tahlil qilish uchun vazirlik va idoralarning ma’lumotlar bazalariga to‘siqsiz ulanish rejalashtirilgan.
Xalqaro internet tarmog‘idagi monopoliya
Bugungi kunda mamlakatdagi deyarli barcha provayderlar “O‘zbektelekom” AK xalqaro paketli kommutatsiya markazi orqali internet tarmog‘iga ulangan. 2018-yilda 2019−2021-yillarda O‘zbekistonni innovatsion rivojlantirish strategiyasi qabul qilingan bo‘lib, unda 2020-yil 1-yanvardan tashqi internet tarmog‘ida monopoliyaga barham berish ko‘zda tutilgan.
2019-yil avgust oyida tadbirkorlar mutasaddilar bilan uchrashuvda O‘zbekistonda startaplar rivojlanishidagi muammolardan biri sifatida tashqi internet tarmog‘idagi monopoliyani tilga olgandi. Jahon banki tahlilchilari ushbu sohadagi monopoliya tezlikni oshirish va narxlarni pasaytirishga imkon bermayotgani, bu esa raqamli iqtisodiyotni yaratish sa’y-harakatlarini orqaga surayotganini ta’kidlagan.

В Узбекистане планируется создать независимый регулятор в сфере телекоммуникаций. Это предусмотрено презентацией о ключевых стратегических реформах на 2024 год, которая была представлена президенту Узбекистана 13 февраля.
Напомним, были рассмотрены реформы в пяти ключевых сферах — транспорт, урбанизация и градостроительство, развитие предпринимательства, сельское хозяйство и энергетика.
Как отмечается в презентации, которую изучила «Газета.uz», за последние 10 лет объём услуг в телеком-сфере вырос в 6,5 раза, охват мобильным интернетом — до 98%.
До конца года намечено привлечь 1 млрд долларов инвестиций и довести долю цифровой экономики в ВВП страны с 3% до 6%.
До 1 июля планируется внести в Олий Мажлис проект закона «О телекоммуникациях» в новой редакции (нынешний принят в 1999 году), который будет включать в себя действующий закон «О связи».
В интервью телеканалу «Узбекистан 24» директор Агентства стратегических реформ при президенте Баходир Рахматов заявил, что основная цель изменений — либерализация сферы, открытие доступа к рынку для частного сектора.
До 1 апреля планируется предоставить провайдерам прямой доступ к международному интернет-каналу. До 1 сентября должен появится независимый регулятор сферы телекоммуникаций.
До 1 мая запланировано открытие беспрепятственного доступа к базам данных министерств и ведомств для анализа исполнения стратегии «Узбекистан-2030».
Монополия на внешний интернет-канал
Сегодня почти все провайдеры страны получают доступ к интернету через Международный центр пакетной коммутации компании «Узбектелеком». В 2018 году была принята Стратегия инновационного развития Узбекистана на 2019−2021 годы, которой планировалось с 1 января 2020 года отменить монополию на внешний интернет-канал.
В августе 2019 года на встрече с чиновниками предприниматели назвали монополию на внешний канал интернета одной из проблем для развития стартапов в Узбекистане. Аналитики Всемирного банка отмечали, что монополия в этой сфере не позволяет повысить скорость доступа и снизить цены, что сдерживает усилия по созданию цифровой экономики.