O‘zbekistonda ta’lim muassasalarida gazlangan ichimliklar va tuzi yuqori bo‘lgan qayta ishlangan oziq-ovqat mahsulotlarini iste’mol qilish taqiqlanishi mumkin. Bu prezidentning 16-fevraldagi farmoni bilan tasdiqlangan oziq-ovqat xavfsizligi va sog‘lom ovqatlanishning 2030-yilgacha mo‘ljallangan strategiyasida ko‘zda tutilgan.
Hujjatga ko‘ra, mas’ul vazirlik va idoralar 2024-yilning to‘rtinchi choragiga qadar hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritishi lozim. U kuchli gazlangan, rangli, shirin va energetik ichimliklar hamda yuqori darajada tuzlangan qayta ishlangan oziq-ovqat mahsulotlari iste’moli va realizatsiyasiga cheklovlar joriy etishni nazarda tutadi.
Cheklovlar bolalar bog‘chalari, maktablar, kollejlar, litseylar, kasb-hunar ta’limi muassasalari va oliy o‘quv yurtlariga taalluqlidir.
Eslatib o‘tamiz, Sog‘liqni saqlash vazirligi 2022-yil 1-sentabrdan maktablar va ularga yaqin joylarda gazlangan ichimliklar va tez tayyorlanadigan ovqatlarni kamida 500 metr masofada sotishni taqiqlashni taklif qilgandi, biroq 2026-yilgacha o‘smirlar salomatligi va farovonligini himoya qilish strategiyasi loyihasi haligacha qabul qilinmagan.
Avvalroq 2024-yilning 1-aprelidan tarkibida shakar bo‘lgan gazlangan ichimliklar litri uchun 500 so‘m, energetik ichimliklar uchun 2000 so‘m miqdorida aksiz solig‘i joriy etilishi xabar qilingan.

В Узбекистане могут запретить употребление газированных напитков и переработанных продуктов с высоким содержанием солей в образовательных учреждениях. Это предусмотрено Стратегией обеспечения продовольственной безопасности и здорового питания до 2030 года, которую президент утвердил своим указом от 16 февраля.
Согласно стратегии, до четвёртого квартала 2024 года ответственные министерства и ведомства должны внести проект постановления правительства в Кабинет министров, который предусматривает введение ограничений на употребление и продажу газированных, цветных, сладких и энергетических напитков и сильносолёных переработанных продуктов.
Ограничения коснутся детских садов, школ, колледжей, лицеев, профессиональных образовательных учреждений и высших учебных заведений.
Министерство здравоохранения ранее предлагало с 1 сентября 2022 года запретить продажу газировок и фастфуда в школах и возле них на расстоянии не менее 500 м, однако проект Национальной стратегии действий по укреплению здоровья и благополучия подростков на 2022−2026 годы так и не был принят.
С 1 апреля этого года на газированные напитки, содержащие сахар, устанавливается акцизный налог в 500 сумов за литр, на энергетики — в 2000 сумов за литр.