Samarqand viloyati hokimi Erkinjon Turdimov 17-fevral kuni Payariq tumanidagi 102-maktab o‘quvchilarining ota-onalari bilan uchrashib, farzand tarbiyasi masalasini muhokama qildi.
Shavkat Mirziyoyev 5-fevral kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda o‘tgan yili voyaga yetmaganlar 3,5 ming jinoyat sodir etgani, 50 ming nafar bola muntazam ravishda maktabga bormayotganini aytgandi. “Nima uchun hokimlar har haftada bitta maktabga borib, o‘quvchilarning sharoiti va tarbiyasi bilan shug‘ullanmaydi? Axir Bolalar masalasi bo‘yicha milliy komissiyaga hokimlar mas’ul emasmi?”, — degandi davlat rahbari.
Erkinjon Turdimov har bir ota-ona farzand tarbiyasiga mas’ul ekanini aytdi. Maktab o‘quvchilarining chet tillari va bitta kasbni egallashi muhimligini ta’kidladi.
“Eng yaxshi narsa nima? Farzandning otadan g‘ururlanishi emas, otaning farzanddan g‘ururlanishi. Qaysi ota-ona [maktabga] kiryapti? Maktabga kirsin, bolasini, hech bo‘lmasa, chiqartirib so‘rasa… darsga qelayotganini, qanday o‘zlashtirayotganini, kasbga o‘qiyotganini. Kasb o‘rganishini talab qilsa. „O‘zim-ku bo‘lmadim, mayli, nima bo‘lsam bo‘ldim. Endi bolam yaxshi o‘qisin. Bolam yaxshi o‘qisa, kasb o‘rgansa, til bilsa, bolam yaxshi yashaydi mendan. Mening tayanchim, suyanchim shu bolam bo‘ladi…“, deb, bolalarimizning bilimini berishimiz kerak-da”, — dedi viloyat hokimligi rahbari.
Milliy gvardiyaning Samarqand viloyati bo‘yicha boshqarmasi boshlig‘i Asqar Umarovning aytishicha, 2023-yilda viloyatda 191 nafar voyaga yetmagan bolalar jinoyat sodir etgan bo‘lsa, shundan 60 foizi o‘g‘irlik, 2 tasi qotillik jinoyati hisoblanadi. 1283 nafar o‘quvchi maktabga muntazam qatnamaydi.
Yuqorida tilga olingan yig‘ilishda prezident maktablardagi 2000 ta inspektor-psixolog shtatini Ichki ishlar vazirligidan Milliy gvardiyaga o‘tkazish bo‘yicha topshiriq bergandi. Milliy gvardiya qo‘mondoni Rustam Jo‘rayevga ikki oy muddatda o‘quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash orqali ularda “huquqbuzarliklarga qarshi immunitet”ni hosil qilish tizimini yaratish bo‘yicha topshiriq bergandi. Shu tariqa Milliy gvardiya maktablardagi davomat muammosini hal qilishga kirishdi.
Asqar Umarov xodimlariga o‘quv jarayoniga aralashmaslik, dars vaqtida davomatni tekshirmaslik bo‘yicha topshiriq berganini aytdi. Ular maktab direktori o‘rinbosarlari taqdim etgan ro‘yxatlar bo‘yicha ishlaydi.
Viloyat hokimining ta’kidlashicha, farzandi maktabni tashlab qo‘ygan ota-onalarga jarima solishdan avval o‘quvchilar darsga bormayotgan vaziyatlarni tushunib olish, ularni o‘z partalariga qaytarishga yordam berishga harakat qilish zarur.
Erkinjon Turdimov (chapda).
Erkinjon Turdimovning ta’kidlashicha, ko‘pchilik ota-onalar “hamma yaxshi narsalar mehmonga” degan tamoyil asosida yashab, “yerda uxlab yotgan” farzandlari uchun yaratilgan sharoitni unutib qo‘yishadi.
“Gilamning yaxshisi mehmonxonada turadi. Uyida ikkita televizor bo‘lsa, kattakonini mehmon ko‘rishi uchun mehmonxonaga qo‘yib qo‘yadi. Divan-kresloni mehmonxonaga qo‘yib qo‘yadi, stol-stulni mehmonxonaga qo‘yadi. Bola yerda yotib olib, orqasidan „lampochka“ tushadi, „lampochka“ turibdi, soyada ko‘zini pirpiratib dars qiladi. Bu hayot emas. Bolalaringga [eng yaxshisini] ber. Bolalaring yerda yotmasin”, — dedi u.
Hokim davom etdi: “Mehmon tagiga bitta qo‘y so‘ymasdan, o‘sha qo‘yni sotib… bolangga divan-krovat olib ber, divan-krovatda yotsin. Divan-krovat olib ber desang, „Ota-bobom yotmagan-ku, sen nima qilasan?“, deydi. O‘zi lekin Nexia minadi, eshak minmaydi”.
Erkinjon Turdimov ota-onalarning dunyoqarashini o‘zgartirish zarurligini ta’kidladi.
Avvalroq uzrli sababsiz dars qoldirayotgan bolalarning ota-onalariga farzandlarining ta’lim olishida javobgar ekani to‘g‘risida ogohlantirish xatlari yuborilayotgani haqida yozgan edik. Shuningdek, nega Milliy gvardiya maktablardagi davomatni tekshirayotgani to‘g‘risidagi izohlar ham e’lon qilingan.

Хоким Самаркандской области Эркинжон Турдимов 17 февраля встретился с родителями учеников 102-й школы Пайарыкского района, чтобы обсудить воспитание детей.
На совещании 5 февраля президент Шавкат Мирзиёев заявил, что в прошлом году несовершеннолетние совершили 3500 преступлений, а 50 тысяч детей регулярно не посещают школу. «Почему хокимы раз в неделю не посещают одну школу и не занимаются условиями и воспитанием учащихся? Разве не хокимы ответственны за Национальную комиссию по делам детей?», — заявил тогда глава государства.
Эркинжон Турдимов заявил, что каждый родитель несёт ответственность за воспитание детей. Он подчеркнул важность освоения школьниками иностранных языков и одной профессии.
«Знаете, что лучше всего? Это гордость отца, родителей за ребёнка, а не гордость ребёнка отцом. Какой родитель посещает школу? Мы просим их прийти, чтобы спросить, посещает ли ребёнок занятия, какая у него успеваемость, интересуется ли он какой-либо профессией. Пусть мы сами не преуспели, наши дети должны учиться хорошо. Если они будут учиться хорошо, знать языки, наши дети будут жить лучше нас, будут нашей опорой, станут нашей тростью», — сказал глава областной администрации.
Начальник управления Национальной гвардии по Самаркандской области Аскар Умаров сообщил, что в 2023 году в регионе 191 несовершеннолетний ребёнок совершил преступление, из них 60% — это кражи, а также 2 случая убийства. 1283 учеников регулярно не посещают школы.
На упомянутом выше совещании президент поручил передать штат из 2000 инспекторов-психологов в школах от МВД в систему Нацгвардии. Он поручил командующему Нацгвардией Рустаму Джураеву в течение двух месяцев создать систему формирования у детей «иммунитета к правонарушениям» путём воспитания их в духе патриотизма. Так к решению проблемы посещаемости школ подключилась Нацгвардия.
Аскар Умаров заявил, что приказал сотрудникам не вмешиваться в учебный процесс и проверять посещаемость во время занятий. Они работают по спискам, которые предоставляют заместители директоров школ.
Хоким области заявил, что перед применением штрафов в отношении родителей, чьи дети прогуливают школу, необходимо разобраться в жизненных ситуациях, из-за которых ученики не посещают занятия, и постараться оказать поддержку, чтобы вернуть их за парты.
Эркинжон Турдимов (слева).
Эркинжон Турдимов отметил, что многие родители живут по принципу «всё лучшее гостям», забывая об условиях для своих детей, которые «спят на полу».
«Самый лучший ковёр стелют в гостиной. Если дома два телевизора, то большой ставят в гостиной для гостей. Диван и кресло ставят в гостиную, стол и стул тоже ставят в гостиную. А ребёнок лежит на полу, за ним горит лампочка, он, моргая глазами, делает уроки в тени. Это ведь не жизнь. Дай [лучшее] детям. Пусть дети не лежат на земле», — воскликнул он.
Хоким продолжил: «Не надо резать барана для гостей, лучше зарежь его и продай мясо, возьми деньги и купи диван-кровать для ребёнка или двух детей, а [из остатков] сделай суп для них. Пусть ребёнок лежит на диване-кровати. Когда просишь их купить диван-кровать, родители говорят: „Деды не спали на них, а тебе зачем?“ Хотя сам ездит на „Нексии“, а не на осле, как это делали предки».
Эркинжон Турдимов подчеркнул, что нужно менять мировоззрение родителей.
Ранее мы писали, что родителям детей, пропускающих школу без уважительной причины, начали отправлять предупредительные письма об ответственности за получение образования. Мы также публиковали комментарий Нацгвардии о том, с какой целью она проверяет посещаемость в школах.