LOT Polish Airlines aviakompaniyasi O‘zbekistonga muntazam qatnovlarni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda, deya xabar bermoqda Uzbekistan Airports matbuot xizmati.
Polsha aviakompaniyasi Toshkent va Varshavani muntazam havo qatnovlari bilan bog‘laydi, birinchi yo‘lovchi reysi 14-martga belgilangan.
Toshkent — Varshava — Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha parvozlar haftasiga uch marta: dushanba, payshanba va shanba kunlari Boeing 737 MAX 8 samolyotlarida amalga oshiriladi.
Aviatashuvchi aprel va may oylarida qo‘shimcha parvozlarni amalga oshirish rejasini ham e’lon qildi. Qo‘shimcha reys haftaning seshanba kuni Varshava — Toshkent yo‘nalishida, qaytish esa chorshanba kuni bo‘ladi.
“Biz Varshavani o‘tkazish punkti sifatida tanlagan tranzit yo‘lovchilar uchun ham, oxirgi manzili Polsha poytaxti bo‘lganlar uchun ham qulay jadval ishlab chiqdik. Varshava orqali tranzit qilayotganlar 4 soatdan kamroq vaqt ichida qulay ulanishlar bilan LOT Polish Airlines`ning Skandinaviya, G‘arbiy va Markaziy Yevropadagi keng yo‘nalish tarmoqlaridan foydalanishlari mumkin”, — dedi aviakompaniya bosh direktori Mixal Fiyol.
“Varshava va Toshkent o‘rtasida aviaqatnovlarning ochilishi biz uchun Yevropa bilan havo aloqalarini o‘rnatishda muhim qadam bo‘ldi. LOT Polish Airlines O‘zbekiston fuqarolari uchun Yevropa shaharlariga, yevropaliklar uchun esa O‘zbekiston shaharlariga pandemiyadan so‘ng parvozlarni ochgan birinchi Yevropa aviakompaniyasiga aylanadi”, — deya qo‘shimcha qildi Uzbekistan Airports rahbari Javlonbek Umarxodjayev.
LOT Polish Airlines Polshaning 1929-yilda tashkil etilgan va bosh qarorgohi Varshavada joylashgan aviakompaniyasidir. U dunyodagi eng qadimgi, yirik va a’zolar soni ko‘p bo‘lgan — Star Alliance a’zosi hisoblanadi. Aviakompaniya parkiga 80 ga yaqin samolyotlar kiradi va uning yo‘nalishlar tarmog‘i 100 dan ortiq yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi.

Польская авиакомпания LOT Polish Airlines свяжет регулярными рейсами Ташкент и Варшаву. Первый пассажирский рейс запланирован на 14 марта, сообщила пресс-служба компании Uzbekistan Airports.
Планируется, что полёты будут осуществляться трижды в неделю — по понедельникам, четвергам и субботам на воздушных судах типа Boeing 737 MAX 8. В апреле и мае польский авиаперевозчик планирует выполнять дополнительный рейс по вторникам с плановым возвращением в Варшаву по средам.
«Мы разработали расписание, удобное как для транзитных пассажиров, выбирающих Варшаву в качестве пункта пересадки, так и для тех, чей пункт назначения — столица Польши. Путешествующие транзитом через Варшаву смогут воспользоваться широкой маршрутной сетью LOT Polish Airlines в Скандинавии, Западной и Центральной Европе с удобными стыковками менее 4 часов», — отметил генеральный директор авиакомпании Михал Фиёл.
«Открытие рейсов между Варшавой и Ташкентом — для нас важный шаг по налаживанию авиасообщения с Европой. После пандемии LOT Polish Airlines станет первой европейской авиакомпанией, открывающей для узбекистанцев рейсы в города Европы, а для европейцев — в города Узбекистана», — сообщил руководитель Uzbekistan Airports Жавлонбек Умарходжаев.
LOT Polish Airlines была основана в 1929 году. Авиаперевозчик является членом Star Alliance — старейшим из существующих, крупнейшим и наиболее представительным авиационным альянсом в мире. В парке авиакомпании порядка 80 воздушных судов, а маршрутная сеть составляет более 100 направлений.