“Qozon Ekspo” xalqaro ko‘rgazmalar markazida bo‘lib o‘tgan tadbirda Rossiya, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston prezidentlari va boshqalar qatnashdi. Shavkat Mirziyoyev yig‘ilganlarni o‘zbek tilida tabrikladi.
“Aziz do‘stlar, bugun mana shunday katta anjumanning Rossiyaning hurmatli prezidenti Vladimir Vladimirovich Putin tashabbusi bilan o‘tkazilayotgani dunyoda haqiqatda birinchisi. Barchani birinchi „Kelajak o‘yinlari“ bilan tabriklayman. Rossiya xalqini ham mana shu katta bayram bilan tabriklayman. Ayniqsa, Qozon xalqi va yoshlarini mana shu bayram bilan alohida tabriklamoqchiman. Bu musobaqalarda O‘zbekiston yoshlari ham qatnashyapti, ularga ham omad tilayman, omad hammangizga hamroh bo‘lsin”, — dedi u.
Davlat rahbari shundan so‘ng rus tilida so‘zga chiqib, kibersport rivojiga muvaffaqiyat tiladi va Qozog‘istonda 2025-yilda “Kelajak o‘yinlari” o‘tgach, 2026-yilda uni O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyorligini bildirdi.
Bungacha Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston prezidentlari o‘z ona tillarida chiqish qilgandi.
Marosimdan so‘ng prezidentlar maxsus ko‘rgazma bilan tanishdi. Virtual makondagi bellashuvlar va an’anaviy sportni o‘zida mujassam etgan “fijital sport” konsepsiyasi to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Yetakchilar kibersport musobaqalarini, fijital futbol bo‘yicha mashg‘ulotlar jarayonini kuzatdi, sportdagi yangi yo‘nalishning bugungi rivoji va istiqbollari haqida hikoya qiluvchi tasviriy san’at namunalari va taqdimotlar bilan tanishdi.
Shundan so‘ng Shavkat Mirziyoyev tashrifini yakunlab, Toshkentga qaytdi. Abdulla To‘qay nomidagi xalqaro aeroportda davlat rahbarini Tatariston raisi Rustam Minnixanov kuzatib qo‘ydi.
“Kelajak o‘yinlari” — klassik sport turlari va ularning raqamli analoglari bo‘yicha gibrid sport musobaqalarini o‘z ichiga olgan sport shousi. “O‘yinlar” 21-fevraldan 3-martgacha bo‘lib o‘tadi.
Turnirda dunyoning 100 dan ortiq davlatidan, jumladan, O‘zbekistondan 300 ga yaqin jamoa ishtirok etmoqda. O‘zbekistonlik sportchilar fijital hokkey, virtual velopoyga, sport dasturlash kabi sport turlari bo‘yicha chiqish qiladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 21 февраля принял участие в торжественной церемонии открытия первого международного мультиспортивного турнира «Игры будущего» в Казани.
В мероприятии, состоявшемся в выставочном центре «Казань Экспо», участвовали президент России Владимир Путин, президент Беларуси Александр Лукашенко, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, президент Кыргызстана Садыр Жапаров, президент Таджикистана Эмомали Рахмон и другие зарубежные гости.
Шавкат Мирзиёев поприветствовал собравшихся на узбекском языке.
«Дорогие друзья, это действительно первое такое большое мероприятие, проводимое по инициативе уважаемого президента России Путина Владимира Владимировича. Я поздравляю с первыми „Играми будущего“. И народ России я тоже поздравляю с этим большим праздником. Отдельно хочу поздравить с таким праздником народ и молодёжь Казани. В этих соревнованиях участвуют и молодёжь Узбекистана, я желаю им удачи, пусть удача сопутствует вам», — заявил он.
Глава государства после этого выступил на русском языке, пожелал успехов развитию киберспорта и выразил готовность принять «Игры будущего» в Узбекистане в 2026 году после того, как их в 2025 году проведёт Казахстан.
До этого на своих родных языках выступили президенты Беларуси, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.
После церемонии президенты осмотрели тематическую выставку, где представлена информация о концепции «фиджитал-спорта», который сочетает состязания в виртуальном пространстве и классический спорт.
Лидеры понаблюдали за соревнованиями по киберспорту, процессом тренировок по фиджитал-футболу, ознакомились с рядом арт-объектов и стендов, рассказывающих о текущем развитии и перспективах нового направления в спорте.
После этого Шавкат Мирзиёев завершил визит и отбыл в Ташкент. В международном аэропорту имени Габдуллы Тукая президента проводил раис Татарстана Рустам Минниханов.
«Игры будущего» — спортивное шоу, которое включает в себя гибридные спортивные состязания в классических видах спорта и их цифровых аналогах. «Игры» будут проводиться с 21 февраля по 3 марта.
В турнире принимают участие почти 300 команд из более 100 стран, в том числе Узбекистана. Узбекистанцы выступят в таких видах, как фиджитал-хоккей, виртуальные велогонки, спортивное программирование.