Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi huzuridagi Texnik jihatdan tartibga solish agentligi to‘g‘ridan-to‘g‘ri hukumat bo‘ysunuviga o‘tkaziladi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev 26-fevral kuni bo‘lib o‘tgan taqdimotda ma’lum qildi.
Agentlikning asosiy vazifalari milliy sertifikatlar xorijiy davlatlarda tan olinishi bo‘yicha tizimli ishlarni yo‘lga qo‘yish, sifatsiz mahsulotlar importining oldini olish ustidan qat’iy nazorat o‘rnatish, Jahon savdo tashkilotining Savdodagi texnik to‘siqlar to‘g‘risidagi bitimi talablarini amaliyotga joriy etishdan iborat bo‘ladi, deyiladi xabarda.
Shuningdek, agentlik soha uchun kadrlarni tayyorlash va ularning malakasini oshirishga bevosita mas’ul bo‘ladi, aholi va tadbirkorlar bilan ishlashda shaffoflikni ta’minlash uchun sohani to‘liq raqamlashtiradi.
Prezident joriy yilda rivojlangan davlatlar bilan sinov natijalarini ikki tomonlama tan olish bo‘yicha kelishuvlarga erishish ishlarini davom ettirib, 1,2 mingta korxonada xalqaro sifat tizimlarini joriy etish muhimligini ta’kidladi.
Shuningdek, texnik reglamentlar bilan qamrab olingan mahsulotlar turini ko‘paytirish, amaldagi 19 ta texnik reglamentni qayta ko‘rib chiqish va yangilash, etalonlar va yuqori aniqlikdagi o‘lchash vositalarini joriy qilish ishlarini kengaytirish rejalashtirilgan.
JST bilan samarali hamkorlik qilish maqsadida agentlik tuzilmasida Savdodagi texnik to‘siqlar bo‘yicha axborot markazini ishga tushirish ko‘zda tutilgan.
Kadrlar salohiyatini oshirish maqsadida xorijiy konsultantlarni jalb qilish va tarmoqlarda standartga mas’ul kadrlarni o‘qitish kerakligi aytildi.
Eslatib o‘tamiz, dushanba kuni Akmal Jumanazarov Texnik jihatdan tartibga solish agentligi direktori etib tayinlangani ma’lum bo‘ldi. Bungacha u energetika vaziri o‘rinbosari lavozimida ishlagan.
Agentlikning sobiq rahbari Dilshod Sattarov yanvar oyida prezident tomonidan lavozimidan ozod etilgan edi. Shavkat Mirziyoyev o‘shanda O‘zbekiston sertifikatlarini tan olish bo‘yicha hali biror davlat bilan kelishuvga erishilmaganini tanqid qilgan.
Prezidentning 2021-yil iyundagi “Texnik jihatdan tartibga solish sohasida davlat boshqaruvini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida"gi qarori bilan Standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish agentligi (“O‘zstandart”) negizida Texnik jihatdan tartibga solish agentligi tashkil etilgan.

Агентство по техническому регулированию при Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана будет переведено в непосредственное подчинение правительства. Об этом было сообщено на презентации у президента Шавката Мирзиёева 26 февраля.
Основными задачами агентства будут определены организация системной работы по признанию национальных сертификатов за рубежом, установление строгого контроля за предотвращением импорта некачественной продукции, внедрение требований Соглашения Всемирной торговой организации о технических барьерах в торговле и другие, говорится в сообщении.
Агентство также будет непосредственно ответственно за подготовку профильных специалистов и повышение их квалификации, а также обеспечение прозрачности в работе с населением и предпринимателями путём полной цифровизации сферы.
Президент отметил важность продолжения работы по достижению с развитыми странами соглашений о взаимном признании результатов испытаний и внедрения международных систем качества на 1200 предприятиях в этом году.
Намечено расширить перечень продукции, к которым применяются требования технических регламентов, пересмотреть и обновить 19 технических регламентов, расширить работу по внедрению эталонов и высокоточных средств измерений.
Планируется организовать в структуре агентства Информационный центр по техническим барьерам в торговле для эффективного взаимодействия с ВТО.
Для повышения кадрового потенциала ожидается привлечение иностранных консультантов и обучение в разрезе отраслей специалистов, ответственных за стандартизацию.
Напомним, в понедельник стало известно о назначении директором Агентства по техническому регулированию Акмаля Жуманазарова. До этого он работал заместителем министра энергетики.
Предыдущий глава агентства Дилшод Саттаров был уволен по поручению президента в январе. Глава государства отмечал, что ни с одной страной пока не достигнуто соглашение о признании сертификатов Узбекистана.
Узбекское агентство по техническому регулированию было создано на базе Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации («Узстандарт») указом президента от июня 2021 года «О кардинальном совершенствовании государственного управления в области технического регулирования».