AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) Energetika vazirligi va boshqa hamkorlar bilan birgalikda O‘zbekistonda Yashil vodorod xabini ishga tushirish ustida ishlamoqda.
29-fevral kuni Toshkentda USAID`ning Markaziy Osiyoda energiya mintaqaviy energetika loyihasi doirasida amalga oshirilgan yangi tashabbusi taqdimoti bo‘lib o‘tdi, deb xabar qildi AQSh elchixonasi matbuot xizmati.
Uchrashuvda energetika vaziri o‘rinbosari Umid Mamadaminov va USAID`ning O‘zbekistondagi missiyasi direktori vazifasini bajaruvchi Edvard Mixalski, shuningdek, energetika sektorining asosiy manfaatdor tomonlari Vodorod xabi konsepsiyasining dastlabki bosqichini, xususan, ustuvor yo‘nalishlar va harakatlar bosqichlarini muhokama qildilar.
Yashil vodorod qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalangan holda ishlab chiqarilgan vodorod energiyasi sifatida tavsiflanadi. Vodorod qayta tiklanadigan energiyani uzoq masofalarga saqlash va potensial tashish uchun yetakchi variant sifatida shakllanmoqda.
Xab mintaqaning kelajakdagi energetika landshaftini shakllantirish va O‘zbekistonning “Qayta tiklanuvchi va vodorod energiyasini rivojlantirish strategiyasi"ga hissa qo‘shish uchun energiya sektori xodimlarining yangi toza energiya texnologiyalari bo‘yicha malakasini oshirishga yordam beradi.
O‘zbekiston 2030-yilgacha qayta tiklanadigan energiya (quyosh, shamol va gidroenergetika) ishlab chiqarishni 25 foizga, 2050-yilgacha esa uglerod neytralligini ta’minlashni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan.
Edvard Mixalski o‘z nutqida toza energiya tashabbuslarining muhimligini ta’kidladi. “USAID Markaziy Osiyo davlatlarini toza energiya va boshqa energetikaning ustuvor yo‘nalishlarni rivojlantirishda qo‘llab-quvvatlashga sodiqdir. Bu shunchaki maqsad emas, balki zarurat hamdir. Bizning ishonchimiz barqaror kelajak toza va samaraliroq energiya manbalariga o‘tishda jamoaviy sa’y-harakatlarga bog‘liq degan ishonchga asoslanadi”, — dedi u.
Avvalroq USAID Delaver universiteti (AQSh) va Toshkent davlat texnika universiteti o‘rtasida universitetning magistratura bosqichiga kiritilgan yashil vodorod bo‘yicha yangi o‘quv dasturini amalga oshirish maqsadida hamkorlik o‘rnatgandi.
Yashil vodorod xabi konsepsiyasi muvaffaqiyatli amalga oshirishning asosiy jihatlarini, jumladan qayta tiklanadigan energiya salohiyati, suv mavjudligi, toza vodorod ishlab chiqarish usullari va eksport salohiyatini baholaydi. Hududni baholash, omborxona inshoot loyihasi, logistikani rejalashtirish, bozor tahlili, tartibga solishni baholash va atrof-muhitga ta’sir qilish masalalari faoliyat yuritish uchun optimal joylarni aniqlashning boshqa tarkibiy qismlaridan biridir.
Besh yilga mo‘ljallangan qiymati 39 million dollariga teng loyiha energetika sektori samaradorligini oshirish, toza energiya rivojlanishini jadallashtirish, mintaqaviy aloqa va transchegaraviy energiya savdosi orqali energiya xavfsizligi va barqarorligini mustahkamlashga qaratilgan.
Ushbu loyiha orqali USAID toza energiyaga 2,2 milliard dollari miqdorida sarmoya kiritgan va shu kungacha Markaziy Osiyo bo‘ylab 2241 megavatt toza energiya quvvatini o‘rnatishga hissa qo‘shgan.

Агентство США по международному развитию (USAID) совместно с Министерством энергетики Узбекистана и другими партнёрами работают над созданием в Узбекистане Центра зелёного водорода (Green Hydrogen Hub).
Новая инициатива, реализуемая в рамках регионального проекта USAID «Энергетика Центральной Азии», была представлена в Ташкенте 29 февраля, сообщила пресс-служба посольства США.
В мероприятии, где обсуждался начальный этап реализации концепции Центра зелёного водорода, в том числе приоритеты и дальнейшие действия, участвовали заместитель министра энергетики Узбекистана Умид Мамадаминов и исполняющий обязанности директора миссии USAID в Узбекистане Эдвард Михальски.
Зелёный водород определяется как водородная энергия, вырабатываемая с использованием возобновляемых источников энергии. Водород становится одним из ведущих вариантов хранения и потенциальной транспортировки энергии из возобновляемых источников на большие расстояния.
Центр будет функционировать как хаб и поможет повысить уровень знаний специалистов энергетического сектора в области новых экологически чистых энергетических технологий, чтобы сформировать будущий энергетический ландшафт региона и внести вклад в Стратегию развития возобновляемой и водородной энергетики Узбекистана.
В рамках стратегии власти Узбекистана поставили задачу обеспечить 25-процентную долю производства возобновляемой энергии (солнечной, ветровой и гидроэнергии) к 2030 году и углеродную нейтральность к 2050 году.
Устойчивое будущее зависит от коллективных усилий по переходу на более чистые и эффективные источники энергии, заявил на церемонии Эдвард Михальски. «USAID стремится поддержать страны Центральной Азии в стремлении развития чистой энергетики и других энергетических приоритетов, поскольку это не просто цель, а необходимость», — отметил он.
Ранее USAID наладило партнёрство между Университетом Делавэра из США и Ташкентским государственным техническим университетом для внедрения новой учебной программы по зелёному водороду, которая была внедрена в программу магистратуры вуза.
В разрабатываемой концепции Центра зелёного водорода будут оцениваться ключевые аспекты успешной реализации, включая потенциал возобновляемых источников энергии, доступность воды, методы производства чистого водорода и экспортный потенциал. Среди других компонентов определения оптимальных мест для работы — оценка площадки, проектирование хранилища, планирование логистики, анализ рынка, нормативные оценки и рассмотрение воздействия на окружающую среду.
Региональный проект USAID «Энергетика Центральной Азии» с общим бюджетом в 39 млн долларов США рассчитан на пятилетний период и направлен на улучшение показателей энергетического сектора, ускорение развития экологически чистой энергетики, а также повышение энергетической безопасности и устойчивости за счёт расширения региональных связей и расширения трансграничной торговли электроэнергией.
Благодаря этому проекту USAID уже привлекло 2,2 млрд долларов инвестиций в чистую энергетику и способствовало установке 2241 МВт мощностей чистой энергии по всей Центральной Азии.