Dekabr oyida Kolorado sudi 2021-yil yanvarida Kapitoliyga bostirib kirishda ishtirok etgani uchun Trampning respublikachilar praymerizida ishtirok etishini taqiqlagan edi. Sud bu qarorni AQSh Konstitutsiyasiga qo‘zg‘olonda qatnashgan mansabdor shaxslar hukumat lavozimini egallashi mumkin emasligi to‘g‘risida kiritilgan 14-tuzatish asosida qabul qilgandi.
Sudning qarori muhim hodisa bo‘lgandi — AQSh tarixida birinchi marta sud prezidentlikka nomzodni Konstitutsiyaga kiritilgan 14-tuzatishga ko‘ra diskvalifikatsiya qilgandi. Shunga o‘xshash taqiqlar bilan yana ikkita shtatda kuzatildi: Men va Illinoysda.
Tramp Kolorado sudi qarori ustidan AQSh Oliy sudiga shikoyat qildi, 4-mart kuni sud uning foydasiga qaror chiqardi. Sud qarori butun mamlakat bo‘ylab majburiy hisoblanadi. Shu tariqa boshqa shtatlardagi taqiqlar ham olib tashlanishi kutilmoqda.
CNN Oliy sud hukmini yana AQSh prezidentligiga intilayotgan Trampning “katta g‘alabasi” deb atadi. Siyosatchining o‘zi bu qarorni olqishladi. “Amerika uchun katta g‘alaba!!!” — deb yozdi u.
- Donald Tramp shu yilning noyabrida bo‘lib o‘tadigan prezidentlik saylovlarida respublikachilarning eng ehtimoli yuqori nomzodi sifatida ko‘rilmoqda. Ayni damda Trampga qarshi kamida to‘rtta alohida jinoiy ish ochilgan. Gap Gruziyadagi 2020-yil saylovi natijalarini bekor qilishga urinish, 2021-yil yanvaridagi Kapitoliyga bostirib kirish, maxfiy hujjatlar bilan noqonuniy muomala qilish va prezidentlik saylovoldi kampaniyasi mablag‘larini noqonuniy sarflash haqida ketmoqda.

Верховный суд США постановил, что бывший президент США Дональд Трамп имеет право быть включённым в избирательный бюллетень на предварительных выборах среди республиканцев (праймериз) в штате Колорадо, сообщает CNN.
В декабре суд в Колорадо запретил Трампу участвовать в республиканских праймериз из-за его предполагаемой роли в штурме Капитолия в январе 2021 года. Такое решение суд принял на основании 14-й поправки к Конституции США, которая запрещает занимать государственные посты участникам мятежа.
Постановление суда стало беспрецедентным — это был первый случай в истории США, когда суд отстранил кандидата в президенты по 14-й поправке. Аналогичные запреты следом приняли ещё два штата — Мэн и Иллинойс.
Трамп обжаловал постановление суда Колорадо в Верховном суде США, который 4 марта вынес решение в его пользу. Оно является обязательным к исполнению по всей стране. Таким образом запреты в других штатах также должны быть отменены.
CNN назвал вердикт Верховного суда «крупной победой» Трампа, вновь претендующего на пост президента США. Сам политик приветствовал это решение. «Большая победа для Америки!!!» — написал он.
- Дональд Трамп считается наиболее вероятным кандидатом от Республиканской партии на президентских выборах в ноябре этого года. В отношении Трампа на сегодня открыты как минимум четыре отдельных уголовных дела. Речь идёт о попытке отменить результаты выборов 2020 года в Джорджии, о штурме Капитолия в январе 2021 года, о незаконном обращении с секретными документами и о незаконном расходовании средств, собранных на президентскую кампанию.