O‘zbekistonlik professional bokschi Isroil Madrimov 8-mart kuni Saudiya Arabistonida bo‘lib o‘tgan jang natijasiga ko‘ra WBA (Jahon boks assotsiatsiyasi) yo‘nalishida birinchi o‘rta vazn (69,9 kg gacha) bo‘yicha yangi jahon chempioni bo‘ldi.
Uning raqibi avval mag‘lub bo‘lmagan rossiyalik bokschi Magomed Qurbonov bo‘ldi.
Reytingning birinchi pog‘onalarini band etgan va professional ringda mag‘lubiyatga uchramagan Madrimov (10−0−1, 7 KO) va Qurbonov (25−1, 13 KO) bu jangni anchadan buyon kutishgan edi. Bu ikkalasi uchun ham faoliyatidagi jahon chempionligi uchun birinchi jang bo‘ldi. Jang 8-mart kuni “Entoni Joshua — Frensis Ngannou” nomli katta boks kechasi doirasida bo‘lib o‘tishiga taxmin bor edi.
Madrimov ilk daqiqalardanoq faollik ko‘rsatib, birinchi raqamda harakat qilishga urindi va beshinchi raunddayoq raqibini bir nechta kuchli zarbalar bilan qo‘zg‘ata oldi, shundan so‘ng hakam aralashib, jangni to‘xtatdi.
Shu tariqa o‘zbekistonlik jangchi WBA unvonini qo‘lga kiritdi.
O‘zbekistonlik jangchi g‘alabadan so‘ng o‘smirlar o‘rtasida o‘rta vazn toifasida boshqa kuchli bokschilar va jahon chempionlari bilan boks o‘tkazishga tayyorligini aytdi.
“Bu ajoyib tuyg‘u, men bu lahzani anchadan beri kutgandim. Men bu unvonni xohlardim, hozir men shu yerdaman, bu kamar meniki va men O‘zbekistonga ketyapman. Bu mening birinchi titulim, lekin menga to‘rtta kamar kerak”, — dedi u.
Matchroom Boxing promouteri Eddi Hirn Isroil Madrimovni (10−0−1, 7 KO) IBF, WBA va IBO versiyalari bo‘yicha ikki karra jahon chempioni bo‘lgan qozog‘istonlik bokschi Gennadiy Golovkin (42−2−1, 37 KO) bilan solishtirdi. .
“Bu yigit haqiqiy yirtqich! U yangi Gennadiy Golovkin. U Qurbonovdan osongina o‘tib ketdi. Uning ismini eslab qoling: o‘zbekistonlik kuchli sportchi Isroil Madrimov 154 funt vazn toifasida barcha kamarlar uchun kurash olib boradi!” — dedi Hirn.

Профессиональный боксёр Узбекистана Исраил Мадримов стал новым чемпионом мира по версии WBA (Всемирной боксёрской ассоциации) в первом среднем весе (до 69,9 кг) по итогам поединка 8 марта в Саудовской Аравии.
Его соперником был ранее непобеждённый российский боксёр Магомед Курбанов.
wba, бокс, исраил мадримов, магомед курбанов, эдди хирн
Занимавшие первые строчки рейтинга и не имевшие поражений на профессиональном ринге Мадримов (10−0−1, 7 КО) и Курбанов (25−1, 13 КО) давно ждали этого боя, который для обоих был первым в карьере поединком за титул чемпиона мира. При этом были сомнения, что бой пройдёт именно 8 марта в рамках большого вечера бокса «Энтони Джошуа — Фрэнсис Нганну».
Мадримов с первых минут был активен и пытался действовать первым номером, а в пятом раунде он смог потрясти соперника несколькими мощными ударами, после чего вмешался рефери и остановил бой.
Таким образом, узбекистанец завоевал вакантный титул WBA.
После победы узбекистанец заявил, что готов боксировать с другими топовыми боксёрами и чемпионами мира в первом среднем весе.
«Это прекрасное чувство, я долго ждал этого момента. Я хотел этот титул, теперь я здесь, и этот пояс мой, и я еду в Узбекистан. Это мой первый титул, но мне нужны четыре пояса», — сказал он.
Промоутер Matchroom Boxing Эдди Хирн сравнил Исраила Мадримова (10−0−1, 7 КО) с казахстанским боксёром Геннадием Головкиным (42−2−1, 37 КО), который становился двукратным чемпионом мира по версиям IBF, WBA и IBO.
«Этот парень — настоящий зверь! Он — новый Геннадий Головкин. Он легко прошёл Курбанова. Запомните его имя: узбекский силач Исраил Мадримов будет биться за все пояса в весовой категории до 154 фунтов! — заявил Хирн.