Farg‘ona viloyati hokimi Xayrulla Bozorov 7-mart kuni “Yoshlar ko‘li” maydonini “Unays” qurilish shirkatiga doimiy foydalanish huquqi bilan 2 gektar maydonda berish to‘g‘risidagi 29-yanvardagi qarorini bekor qildi.
Eslatib o‘tamiz, kompaniya hududni o‘tkazish to‘g‘risidagi qaror qabul qilinishidan 24 kun oldin ro‘yxatdan o‘tgan. Korxonaga ko‘p qavatli uy, mehmonxona, restoran va savdo majmuasi qurish uchun “bino va inshootlar” nomi ostida yer ajratildi. Shu bilan birga, hokim prezident farmonini noto‘g‘ri talqin qilgan.
Yoshlarning dam olishi va suv sporti bilan shug‘ullanishi uchun joy qolmagani uchun mahalliy aholi ko‘lni asrash va qayta tiklash tarafdori.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Farg‘ona viloyati hokimligiga “Yoshlar ko‘li”ni davlat obyektlarini bir tashkilotdan boshqasiga o‘tkazishda qo‘yilgan talablar buzilgani sababli sport maktabi balansiga qaytarish to‘g‘risida farmoyish berdi. “Milliy tiklanish” partiyasi Bosh prokuraturadan vaziyatga huquqiy baho berishni so‘radi.
Hokimning yangi qarorida qayd etilishicha, “Unays” binosi 4-mart kuni hokimlik bilan bog‘lanib, xorijiy investorlar tomonidan moliyalashtirilmagani haqida xabar bergan.

Хоким Ферганской области Хайрулла Бозоров 7 марта отменил своё решение от 29 января о выделении участка «Молодёжного озера» на площади 2 гектара компании Unays building с правом постоянного пользования.
Напомним, компания была зарегистрирована за 24 дня до принятия решения о передаче участка. Земля под видом «зданий и сооружений» выделялась компании для строительства многоэтажного дома, гостиницы, ресторана и торгового комплекса. При этом хоким неверно ссылался на постановление президента.
Местные жители выступили за сохранение и восстановление озера, поскольку для молодёжи не остаётся мест для отдыха и занятия водными видами спорта.
Агентство по управлению госактивами предписало хокимияту Ферганской области вернуть «Молодёжное озеро» на баланс спортивной школы из-за нарушения требований по передаче гособъектов от одной организации к другой. Партия «Миллий тикланиш» попросила Генпрокуратуру дать правовую оценку ситуации.
В новом решении хокима отмечается, что Unays building обратился в хокимият 4 марта и сообщил о задержках финансирования со стороны иностранных инвесторов.