Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yil 1-mart holatiga ko‘ra O‘zbekistonning rasmiy zaxira aktivlari yanvar va fevral oylarida 2,37 milliard dollarga kamaygan holda 32,19 milliard dollarni tashkil qildi.
“Gazeta.uz” avvalroq MB oltin-valyuta zaxiralari to‘g‘risidagi yanvar oyi uchun ma’lumotlarni e’lon qilishni kechiktirayotgani haqida xabar bergandi. Endi esa MB birdaniga ikki oylik ma’lumotlarni taqdim etmoqda.
Regulyator ma’lumotlariga ko‘ra, yanvar oyida valyuta zaxiralari 1,44 milliard dollarga, fevralda esa yana 381,5 million dollarga kamaygan. Umumiy pasayish 1,82 milliard dollarni tashkil qilgan — miqdor 7,55 milliard dollargacha tushgan. Bu 2023-yil sentabridan (o‘shanda ko‘rsatkich 7,39 milliard dollar bilan 2013-yildagi rekorddan keyingi minimalgacha tushgandi) keyingi eng minimal ko‘rsatkich hisoblanadi.
Oltinning fizik hajmi dastlab 0,3 million troy unsiyaga (9,3 tonna) oshdi, keyin esa xuddi shunday hajmga kamaydi. Natijada 11,9 million troy unsiya qimmatbaho metall (370,1 tonna) zaxirada qoldi, biroq oltin zaxirasining qiymati 535,4 million dollarga kamaydi.
Yanvar oyida oltin narxi 2076 dollardan 2066 dollarga, fevral oxirida esa 2059 dollarga tushgandi. Ammo mart oyida uning narxi o‘zining tarixiy rekordini bir necha bor yangiladi va unsiya uchun 2200 dollarlik darajaga yaqinlashmoqda.
Markaziy bank xalqaro zaxiralarning qisqarishini “mavsumiy tus” bilan izohlamoqda, bu “odatda yanvar-fevral oylarida kuzatiladigan tendensiya hisoblanadi”. Shu bilan birga, o‘tgan yillardagi ma’lumotlar o‘rganilsa, 2022−2023-yillarning dastlabki ikki oyida zaxiralardagi ko‘payish va kamayishlar sezilmas darajada bo‘lganini ko‘rish mumkin. Bu dinamikaga, regulyatorning fikricha, 2019-yilda muomalaga chiqarilgan suveren Yevro obligatsiyalar bir qismining so‘ndirilishi ham ta’sir ko‘rsatgan. Xususan, 20-fevral kuni O‘zbekiston 500 million dollarlik yevrobondlarni to‘lashi kerak edi.

Официальные резервные активы Узбекистана на 1 марта 2024 года составили 32,19 млрд долларов, уменьшившись за январь-февраль на 2,37 млрд долларов, следует из данных Центрального банка.
«Газета.uz» ранее сообщала, что ЦБ задерживает публикацию данных о золотовалютных резервах, которые не были опубликованы за январь, теперь же они представлены сразу за два месяца.
Согласно данным регулятора, в январе резервы в иностранной валюте сократились сразу на 1,44 млрд долларов, а в феврале — ещё на 381,5 млн. Суммарное снижение составило 1,82 млрд — до $7,55 млрд долларов. Это минимум с сентября 2023 года (когда показатель падал до рекордных с 2013 года 7,39 млрд).
Физический объём золота сначала увеличился на 0,3 млн тройских унций (9,3 тонны), а затем снизился на такой же объём. В результате в резервах сохранилось 11,9 млн тройских унций драгметалла (370,1 тонны), но при этом стоимость золотого запаса уменьшилась на 535,4 млн долларов.
В январе котировки золота снизились с 2076 долларов до 2066, а по итогам февраля — до 2059 долларов. Но в марте его цена несколько раз обновила исторический рекорд и уже приближается к отметке 2200 долларов за унцию.
Центральный банк Узбекистана объясняет сокращение объёма международных резервов «сезонным характером», который «обычно представляет собой тенденцию, наблюдаемую в январе-феврале». При этом, если изучить данные за прошлые годы, то за первые два месяца 2022−2023 годов резервы увеличивались или сокращались незначительно. На эту динамику, по данным регулятора, также повлияло погашение Узбекистаном части суверенных еврооблигаций, выпущенных в 2019 году. В частности, 20 февраля Узбекистан должен был погасить евробонды на 500 млн долларов.
Напомним, по итогам 2023 года «финансовая подушка» страны просела на $1,2 млрд — до 34,56 млрд долларов. Снижение резервов по итогам года тогда произошло впервые с 2018 года. Физический объём золота за год уменьшился почти на 25 тонн.