2023-yilda O‘zbekistonda elektron xizmatlar ko‘rsatuvchi 56 ta xorijiy kompaniya 69,8 milliard so‘m soliq to‘ladi, bu 2022-yildagi daromaddan (44,9 mlrd) 1,5 barobar ko‘p, deya xabar qildi Soliq qo‘mitasi matbuot xizmati.
O‘zbekistonda qo‘shilgan qiymat solig‘ini to‘laydigan xorijiy internet-kompaniyalar soni 40 tadan 56 taga, daromadlari esa 635,1 mlrd so‘mga yetdi. Bu o‘tgan yilning mos davriga (348 mlrd so‘m) nisbatan 1,8 barobar ko‘p.
Deyarli barcha soliq tushumlari quyidagi 10 ta kompaniyadan tushgan:
- Meta — 26,4 mlrd so‘m;
- Google — 20,3 mlrd so‘m;
- Apple — 12,9 mlrd so‘m;
- Amazon — 2,2 mlrd so‘m;
- Vooking.som — 1,6 mlrd so‘m;
- Netflix — 1,2 mlrd so‘m;
- Xsolla — 816,1 mln so‘m;
- Zoom — 763,3 mln so‘m;
- Yandex — 690,4 mln so‘m;
- Adobe Systems — 436,9 mln so‘m.
Eslatib o‘tamiz, Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp) 238,9 mlrd so‘mlik (o‘sish 2,5 baravar) elektron xizmatlar ko‘rsatgan, bu esa kompaniyalar tomonidan ijtimoiy tarmoqlarda reklama va targ‘ibot uchun sarflangan mablag‘lar oshganidan dalolat beradi.
Amazon o‘tgan yilning iyul oyida O‘zbekistonda soliqqa tortish maqsadida ro‘yxatdan o‘tgan va internet kompaniyalar orasida soliq to‘lovlari bo‘yicha 4-o‘rinni egallab, 22,6 mlrd so‘m daromad olgan holda ro‘yxatga birinchi marta kirdi.
O‘zbekistonda yil davomida daromadini ikki baravarga — 10,1 mlrd so‘mga yetkazgan Netflix film va seriallar striming xizmatiga obuna bo‘layotganlar soni ham ortib bormoqda.

В 2023 году 56 иностранных компаний, оказывающие электронные услуги на территории Узбекистана, уплатили 69,8 млрд сумов налогов, что в 1,5 раза больше поступлений 2022 года (44,9 млрд), сообщила пресс-служба Налогового комитета Узбекистана.
Число зарубежных интернет-компаний, которые платят НДС в Узбекистане, выросло с 40 до 56, а их доход увеличился до 635,1 млрд сумов, что в 1,8 раза больше, чем в предыдущем году (348 млрд сумов).
Почти весь объём налоговых поступлений приходится на 10 компаний:
• Meta — 26,4 млрд сумов;
• Google — 20,3 млрд сумов;
• Apple — 12,9 млрд сумов;
• Amazon — 2,2 млрд сумов;
• Вooking.соm — 1,6 млрд сумов;
• Netflix — 1,2 млрд сумов;
• Xsolla — 816,1 млн сумов;
• Zoom — 763,3 млн сумов;
• Yandex — 690,4 млн сумов;
• Adobe Systems — 436,9 млн сумов.
зарубежные интернет-компании, налог на google
Стоит отметить, что Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp) оказала электронные услуги на 238,9 млрд сумов (рост — в 2,5 раза), что говорит о возросших тратах компаний на рекламу и продвижение в соцсетях.
В списке впервые появился Amazon, который встал на налоговый учёт в Узбекистане в июле прошлого года и сразу же занял 4-е место по выплатам налогов среди интернет-компаний, заработав 22,6 млрд сумов.
Всё больше людей в Узбекистане также оформляют подписку на стриминговый сервис фильмов и сериалов Netflix, который увеличил свой доход за год в 2 раза — до 10,1 млрд сумов.