CNBC`ning ta’kidlashicha, hatto AQSh EV bozorining yetakchisi bo‘lgan Tesla ham (mamlakatdagi EV sotuvining 55 foizini tashkil qiladi) 2024-yilda o‘sish sur’atlari “sezilarli darajada past bo‘lishi mumkin"ligiga tayyorlanmoqda.
Fevral oyi oxirida Apple elektromobillar ishlab chiqarish bo‘yicha Titan loyihasini qisqartirayotgani ham ma’lum bo‘ldi. Avvalroq kompaniya 2025-yilda o‘z elektromobilini taqdim etishi haqida xabar berilgan edi.
“21 va 22 yillarda biz ko‘rgan narsa bozorda elektromobillarga talab haqiqatan ham o‘sgan vaqtinchalik chayqalish bo‘ldi, — dedi Ford elektromobillar bo‘limining bosh operatsion direktori Marin Gyadja CNBC`ga. — Talab hali ham o‘sib bormoqda, lekin biz o‘ylagandek tez emas”.
CNBC AQShni misol qilib keltirmoqda, u yerda EV`ga bo‘lgan qiziqishning birinchi to‘lqini va Tesla`ning mashhurligi oshganidan so‘ng, elektromobil sotib olish uchun kreditlar bo‘yicha foiz stavkalari va ularni ishlab chiqarish uchun xomashyo narxi oshgan. Natijada EV`lar an’anaviy turlarga qaraganda ancha qimmatlashgan. Telekanal, shuningdek, elektromobillarini quvvatlantirish uchun infratuzilmaning yomonligiga ishora qilmoqda.
CNBC ma’lumotlariga ko‘ra, bozor aralash va muvozanatli — gibridlar va to‘liq elektr variantlari bilan bir qatorda gazda yuradigan avtomobillar ham mavjud taklifga qaytmoqda. “Bu hali ham butunlay elektrga bog‘langan kelajakni ko‘rsatmoqda, lekin avval kutilganidan ancha sekinroq sur’atda”, — deyiladi maqolada.
Gibrid modellar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish yoki ko‘paytirishni rejalashtirgan avtomobil ishlab chiqaruvchilari orasida AQShning Ford va GM, Germaniyaning Volkswagen, Janubiy Koreyaning Hyundai Motor va Kia, shuningdek, Yaponiyaning Toyota kompaniyalari bor.

Ажиотаж по поводу электромобилей (EV) в мире постепенно стихает, пишет американский телеканал CNBC. Крупнейшие автопроизводители (Ford Motor, General Motors, Mercedes-Benz, Volkswagen, Jaguar Land Rover и Aston Martin) сокращают или откладывают свои планы по выпуску электромобилей.
CNBC отмечает, что даже лидер американского рынка электромобилей Tesla, на долю которого в стране приходилось до 55% продаж EV, готовится к тому, что темпы роста «могут оказаться заметно ниже» в 2024 году.
В конце февраля также стало известно, что Apple сворачивает проект Titan по выпуску электромобилей. Ранее сообщалось, что компания представит свой электромобиль в 2025 году.
«То, что мы видели в 21-м и 22-м годах, было временным всплеском рынка, когда спрос на электромобили действительно взлетел, — сказал в интервью CNBC операционный директор подразделения электромобилей Ford Марин Гьяджа. — Он все ещё растёт, но далеко не такими темпами, как мы думали».
CNBC приводит в пример США, где после первой волны интереса к EV и роста популярности Tesla выросли процентные ставки кредитов на покупку электромобилей и стоимость сырья для их производства. В результате EV стали стоить намного дороже по сравнению с традиционными аналогами. Телеканал также указывает на неразвитую инфраструктуру для зарядки электромобилей.
По оценке CNBC, рынок возвращается к смешанному и более сбалансированному предложению — с линейками газовых автомобилей наряду с гибридами и полностью электрическими вариантами. «Это, в конечном счёте, по-прежнему предполагает полностью электрическое будущее, но с гораздо более медленными темпами, чем ожидалось ранее», — говорится в материале.
Среди автопроизводителей, которые планируют приступить или нарастить выпуск гибридных моделей — американские Ford и GM, немецкий Volkswagen, южнокорейские Hyundai Motor и Kia, а также японская Toyota.