BMT Taraqqiyot dasturi (BMTTD) tomonidan tayyorlangan Inson taraqqiyoti indeksida (Human Development Index) O‘zbekiston dunyoning 193 mamlakati va hududi orasida 106-o‘rinni egalladi. Indeks 2022-yilgi ma’lumotlarni taqdim etadi. Mamlakat 2021-yilga nisbatan bir pog‘onaga tushgan.
Mamlakatlar inson taraqqiyotining uchta asosiy ko‘rsatkichi bo‘yicha baholandi — umr ko‘rish davomiyligi, kutilayotgan va amaldagi ta’lim davomiyligi hamda aholi jon boshiga sotib olish qobiliyati pariteti bo‘yicha yalpi milliy daromad ko‘rsatkichi.
O‘rtacha umr ko‘rish davomiyligi 71,7 yil bo‘lgan o‘zbekistonliklar 12 yil o‘qiydi, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan yalpi daromad esa 8056 dollarni tashkil qiladi.
O‘zbekistonning Inson taraqqiyoti indeksi 2022-yilda 0,727 ni (maksimal ko‘rsatkich — 1,000) tashkil etdi. Mamlakat insonparvarlik indeksi yuqori bo‘lgan davlatlar toifasiga kirdi. Reytingda O‘zbekiston Misr va Vetnam o‘rtasida joylashgan.
Markaziy Osiyo davlatlaridan Qozog‘iston indeksda 67, Turkmaniston 94, Qirg‘iziston 117 va Tojikiston 126-o‘rinni egalladi.
Indeks yetakchisi 0,967 ko‘rsatkich bilan Shveysariya bo‘ldi. Undan keyin Norvegiya va Islandiya joylashdi. Kuchli beshlikka Gonkong va Daniya ham kirdi.
Tengsizlik va “demokratiya paradoksi”
BMTTDning inson taraqqiyoti bo‘yicha yangi hisoboti “Berk ko‘chadan chiqish: qutblangan dunyoda hamkorlikni qayta ko‘rib chiqish” deb nomlanadi. Mutaxassis prognozlariga ko‘ra, 2020 va 2021-yillardagi keskin pasayishdan so‘ng, inson taraqqiyoti indeksi 2023-yilda rekord darajaga yetadi.
“Biroq bu taraqqiyot chuqur tengsizligi bilan ajralib turadi. Boy davlatlar insoniyat taraqqiyotining rekord darajasini boshdan kechirmoqda, shu vaqtda kambag‘al mamlakatlarning yarmi inqirozdan [koronavirus pandemiyasidan] oldingi darajasidan pastligicha qolmoqda”, — deyiladi hisobotda.
BMTTD rahbari Axim Shtayner boy va kambag‘al davlatlar o‘rtasidagi tengsizlikni kamaytirish bo‘yicha barqaror tendensiya teskari yo‘nalishga burilganini ta’kidladi. “Dunyodagi jamiyatlar bir-biri bilan chambarchas bog‘langan bo‘lsa-da, biz tengsizlikka qarshi kurasha olmayapmiz. O‘zaro bog‘liqligimiz berayotgan imkoniyatlardan unumli foydalanishimiz kerak”, — dedi u.
Hisobotda aytilishicha, xalqaro jamoaviy harakatlar muvaffaqiyatiga hozirgi “demokratiya paradoksi” to‘sqinlik qilmoqda. Hisobot shuni ko‘rsatdiki, dunyo bo‘ylab har 10 kishidan 9 nafari demokratiyani ma’qullaydi, biroq global so‘rovda qatnashganlarning yarmidan ko‘pi uni zararlashi mumkin bo‘lgan rahbarlarni qo‘llab-quvvatlamoqda.
Butun dunyo bo‘ylab so‘rovda qatnashganlarning yarmi o‘z hayotlarini nazorat qila olmasligini aytmoqda, uchdan ikki qismidan ko‘prog‘i esa hukumat qarorlari ustidan hech qanday ta’sir kuchiga ega emasman, deb hisoblaydi.
Mutaxassislarning fikricha, siyosiy qutblanish global oqibatlarga olib keladigan yana bir kuchayib borayotgan muammodir. Hisobot mualliflariga ko‘ra, u faqat ichki manfaatlarga yo‘naltirilgan siyosiy yondashuvlarni kuchaytiradi, bu esa iqtisodiy dekarbonizatsiya, raqamli suiiste’mol va mojaro kabi muammolarni hal qilishda global hamkorlik qilishga tubdan zid hisoblanadi.
Hisobotda, shuningdek, populistik hukumatga ega bo‘lgan mamlakatlarda YAIM o‘sish sur’atlari pastroq ekanini ko‘rsatadigan tadqiqotlardan iqtibos keltiriladi. Populistik hukumat hokimiyatga kelganidan 15 yil o‘tib, aholi jon boshiga YAIM nopopulistik ssenariyga qaraganda 10 foizga past bo‘ladi.

Узбекистан занял 106-е место из 193 стран и территорий мира в Индексе человеческого развития (Human Development Index), подготовленном Программой развития ООН (ПРООН). В индексе приводятся данные за 2022 год. По сравнению с 2021 годом страна опустилась на одну позицию.
Страны оценивались по трём ключевым показателям человеческого развития — продолжительность жизни, ожидаемая и реальная продолжительность обучения и показатель валового национального дохода по паритету покупательной способности на душу населения.
При средней продолжительности жизни в 71,7 лет, узбекистанцы учатся 12 лет, а валовый доход на душу населения 8056 долларов.
Индекс человеческого развития Узбекистана в 2022 году составил 0,727 (максимальное значение — 1,000). Страна вошла в категорию стран с высоким ИЧР. В рейтинге Узбекистан расположился между Египтом и Вьетнамом.
Из стран Центральной Азии Казахстан занял в индексе 67 место, Туркменистан — 94-е, Кыргызстан 117-е и Таджикистан — 126-е.
Лидером индекса стала Швейцария с показателем 0,967. За ней следуют Норвегия и Исландия. В первую пятёрку также вошли Гонконг и Дания.
Неравенсто и «парадокс демократии»
Новый доклад ПРООН о человеческом развитии получил название «Выход из тупика: переосмысление сотрудничества в поляризованном мире». Согласно прогнозам эксперта, в 2023 году ИЧР достигнет рекордных показателей после резкого спада в 2020 и 2021 годах.
«Однако этот прогресс характеризуется глубоким неравенством. В богатых странах наблюдаются рекордно высокие показатели человеческого развития, в то время как половина беднейших стран остаётся ниже своего докризисного уровня [до пандемии коронавируса]», — отмечается в докладе.
Руководитель ПРООН Ахим Штайнер отметил, что стабильная тенденция к сокращению неравенства между богатыми и бедными странами развернулась в противоположном направлении. «Несмотря на то, что общества по всему миру неразрывно связаны друг с другом, мы не справляемся с решением задачи преодоления неравенства. Мы должны воспользоваться возможностями, которые даёт нам наша взаимозависимость», — заявил он.
В докладе говорится, что успеху международных коллективных действий мешает развивающийся в настоящий момент «парадокс демократии». Согласно данным в докладе, 9 из 10 человек во всем мире одобряют демократию, однако более половины респондентов глобального опроса выражают поддержку лидерам, которые могут подрывать её.
Половина опрошенных людей по всему миру утверждают, что не контролируют свою жизнь, а более чем две трети считают, что не имеют практически никаких рычагов для воздействия на решения правительства своей страны.
Ещё одной растущей проблемой с глобальными последствиями эксперты называют политическую поляризацию. По словам авторов доклада, она подпитывает политические подходы, которые сосредоточены исключительно на внутренних интересах, что в корне противоречит глобальному сотрудничеству для решения таких проблем, как декарбонизация экономики, злоупотребление цифровыми технологиями и конфликты.
В докладе также приводятся данные исследований, по которым в странах с популистскими правительствами наблюдаются более низкие темпы роста ВВП. Через 15 лет после прихода к власти популистского правительства ВВП на душу населения оказывается на 10% ниже, чем при непопулистском сценарии.