13-mart kuni Vazirlar Mahkamasining “Moyli urug‘larni qayta ishlovchi korxonalarning eksport salohiyatini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori qabul qilindi.
Hujjat bilan o‘simlik va meva urug‘lari yog‘larini O‘zbekiston bojxona hududidan tashqariga olib chiqish (eksport qilish) bo‘yicha cheklovlar bekor qilinadi. Kungaboqar va paxta yog‘i hamda aralash yog‘lar bundan mustasno.
Shu bilan birga, 2022-yil 1-iyundan joriy etilgan kungaboqar va o‘simlik yog‘i, shuningdek, kungaboqar urug‘lari va boshqa yog‘li o‘simliklarni eksport qilish bo‘yicha cheklovlar qisman olib tashlanadi.
Korxonalarga o‘zlari import qilgan o‘simlik yog‘lari hamda moyli ekinlar (paxta, kungaboqar va soya) urug‘larini qayta ishlashdan olingan o‘simlik yog‘larini belgilangan miqdorlarda eksport qilishga ruxsat beriladi. Xususan, yog‘ ishlab chiqaruvchilar kungaboqar, soya, paxta va boshqa o‘simlik yog‘larining 50 foizgacha, kungaboqar urug‘ining 35 foizgacha, paxta chigiti va soya urug‘ining 17 foizgacha qismini eksport qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Buning uchun 2024-yil 1-yanvardan boshlab import qilinadigan o‘simlik yog‘larining importi hajmlari hisobga olinadi.
Bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorovga aholining asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlanganlik darajasi va ichki bozordagi narxlar barqarorligidan kelib chiqqan holda, import qilingan o‘simlik yog‘ining 50 foizidan oshmagan miqdorda eksport qilishga ruxsat berishni bekor qilish huquqi berildi.

Кабинет министров Узбекистана 13 марта принял постановление «О мерах по повышению экспортного потенциала предприятий по переработке масличных культур».
Документом отменены ограничения на вывоз (экспорт) с таможенной территории Узбекистана растительных и фруктовых масел, за исключением подсолнечного и хлопкового масла, а также смешанных масел.
В то же время частично снимаются ограничения на экспорт подсолнечного и растительного масла, а также семян подсолнечника и других масличных культур, введённые с 1 июня 2022 года.
Компаниям разрешается поставлять за границу 50% импортированного готового подсолнечного, хлопкового и смешанного масла.
Компаниям разрешается экспортировать масло, произведённое из импортированных ими семян хлопчатника, подсолнечника и сои, но в следующих соотношениях от объёма импорта: 35% от семян подсолнечника, 17% от семян хлопчатника и соевых бобов.
Например, предприятие, импортировавшее 1000 тонн семян подсолнечника, сможет экспортировать 350 тонн подсолнечного масла произведённое путём переработки импортного сырья (выход масла из семян подсолнечника в среднем составляет 35%).
Для этого будут учитывать объёмы импорта семян масличных культур, ввезённых с 1 января 2024 года.
Вице-премьеру, министру экономики и финансов Джамшиду Кучкарову предоставлены полномочия отменять 50-процентное ограничение на экспорт растительного масла с учётом обеспеченности населения основными видами продуктов питания и стабильности цен на внутреннем рынке.