O‘zbekistonda tabiiy va suyultirilgan gazni iste’molchilarga yetkazib berish bo‘yicha monopoliyani bekor qilish va past bosimli gaz taqsimlash tarmoqlarini boshqarishga xususiy sektorni jalb qilish rejalashtirilmoqda. Bu 2024-yilgi davlat dasturidan o‘rin olgan.
Aprel oyining oxirigacha Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Adliya vazirliklariga tabiiy va suyultirilgan gaz taqsimlash tarmoqlarini xususiy sektorga o‘tkazish tartibini ishlab chiqish va tasdiqlash topshirildi.
Ishlab chiqilgan tartib asosida 2024−2025-yillarda xususiy sektorga o‘tkazish uchun “pilot” hududlarni aniqlash rejalashtirilgan.
Iyul oyi oxiriga qadar salohiyatli kompaniyalar bilan muzokaralar olib borish va ushbu hududlardagi gaz taqsimlash tarmoqlarini aniq shartlar asosida xususiy sektorga o‘tkazish belgilangan.
Gaz taqsimlash tarmog‘i — gaz taqsimlash tizimining aholi yashash joylaridagi (shahar, qishloq va boshqalar), shu jumladan, qishloqlararo tashqi gaz quvurlaridan iborat, gaz taqsimlash stansiyasining chiqishdagi o‘chirish qurilmasidan yoki gazning boshqa tarmog‘idan gaz iste’moli obyektidagi kiruvchi gaz quvurigacha bo‘lgan texnologik majmuasi. Gaz taqsimlash tarmog‘iga gaz quvuridagi inshootlar, elektro kimyoviy himoya vositalari, gaz tartiblash punktlari va shkafli gaz tartiblash punktlari kiradi.
Fevral oyida prezidentga O‘zbekistonning energetik xavfsizligini ta’minlash chora-tadbirlari taqdimot qilingan edi. Jumladan, gaz va elektr energiyasi tariflarini isloh qilish va 1-apreldan ijtimoiy normalarni joriy etish, 49 milliard dollarlik elektr energiyasini sotib olish bo‘yicha shartnomalarni qayta rasmiylashtirish, Samarqand shahrida elektr energiyasini taqsimlash va sotishga investorlarni jalb qilish va boshqalar rejalashtirilgan. Bundan tashqari, joriy yilning 1-oktabriga qadar kamida beshta tumanda aholiga suyultirilgan gaz yetkazib berish funksiyasini xususiy operatorga o‘tkazish maqsad qilingan.

В Узбекистане планируется отменить монополию на доставку природного и сжиженного газа потребителям и привлечь частный сектор к управлению газораспределительными сетями с низким давлением. Это следует из государственной программы на 2024 год.
До конца апреля Министерству экономики и финансов, Комитету по конкуренции, Министерству инвестиций, промышленности и торговли, Министерству юстиции поручено разработать и утвердить порядок передачи частному бизнесу сетей газораспределения природного и сжиженного газа.
На основе разработанного положения в 2024—2025 годах планируется определить «пилотные» регионы для передачи частному сектору.
До конца июля намечено провести переговоры с потенциальными компаниями и передать сети газораспределения в этих регионах частному сектору на конкретных условиях.
Сеть газораспределения — единый производственно-технологический комплекс, включающий в себя наружные газопроводы, сооружения, технические и технологические устройства, расположенные на наружных газопроводах, и предназначенный для транспортировки природного газа от отключающего устройства, установленного на выходе из газораспределительной станции, до отключающего устройства, расположенного на границе сети газораспределения и сети газопотребления (в том числе сети газопотребления жилых зданий).
В феврале президенту презентовали меры по энергетической безопасности Узбекистана. В их числе — реформа тарифов на газ и свет и введение соцнорм с 1 апреля, переоформление договоров на закуп электроэнергии на 49 млрд долларов, привлечение инвесторов к распределению и продаже электричества в Самарканде и другое. Кроме того, до 1 октября этого года минимум в пяти районах планируется передать частному оператору функцию доставки сжиженного газа населению.