Shavkat Mirziyoyev 18-mart kuni qishloq xo‘jaligi hamda oziq-ovqat sanoatiga investitsiya va eksport hajmini oshirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish hamda ushbu sohalarda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar bilan muloqot o‘tkazdi.
Hozirda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksporti bilan 2362 ta korxona shug‘ullanadi, ular jami eksportchilarning (7210) 32 foizini tashkil qiladi. 2023-yilda Avstraliya, Yangi Zelandiya, Singapur, Kolumbiya, Indoneziya kabi 10 dan ortiq yangi bozorlarga chiqilgan, mahsulotlar eksport qilinadigan mamlakatlar soni 85 taga yetgan.
Lekin eksportning 80 foizi 5 ta davlat bozoriga to‘g‘ri kelyapti. Ya’ni qishloq xo‘jaligi eksportini asosiy qismini “kilosi 1 dollardan past narxda bo‘lgan bozorlar” tashkil qilmoqda, dedi prezident.
O‘tgan yili 52 ta mamlakatga 126 ming tonna uzum eksport qilingan bo‘lsa, shundan 98 ming tonnasi (77,7 foizi) 12 ta davlatga kilogrami 1 dollardan kam narxda sotilgan. Shavkat Mirziyoyev mutasaddilar bozorni topib, ruxsatnoma va sertifikatlar bilan bog‘liq muammolarni, logistika masalalarini hal qilsa, birgina uzum eksportidan 500 million dollar olish mumkinligini ta’kidladi.
Shu kabi eksportga chiqqan gilosning 68 foizi (45 ming tonna), shaftolining 74 foizi (87 ming tonna), xurmoning 56 foizi (58 ming tonna) bir dollardan kam narxda sotilgan. O‘zbekistonning eng xaridorgir mahsulotlari bo‘lgan o‘rik, olcha, olxo‘ri, anjir, anor, bodom, loviya va moshda ham shu ahvol.
“O‘zingiz ayting, bu mahsulotlarimiz uchun qanchalik adolatli narx? Mana, qancha imkoniyatni boy beryapmiz, mana, qancha valyuta bizga tushmayapti?” — dedi davlat rahbari.
Eng ko‘p eksport bo‘ladigan 10 turdagi mahsulotning ulushi jami meva-sabzavot eksportida 60 foizni tashkil qiladi.
“Tadbirkorlar aytyapti, tannarx balandligi, ayrim „uddaburonlar“ daromad ortidan quvib, qadoqlashda sifatsiz mahsulot qo‘shib yuborayotgani oqibatida O‘zbekistonda yetishtirilgan brend ostidagi ko‘p mahsulotlarimiz tashqi bozorda liderlikni yo‘qotyapti. Sizlar biz bu bozorni qanday mashaqqat bilan tashkil qilayotganimizni tushunyapsizlarmi o‘zi? Bozor o‘zbekning olmasi kelsin, uzumi kelsin, deb kutib o‘tirmaydi. Boshqa davlat darrov yopadi uni, bozorda bo‘sh joy yo‘q o‘zi, joy uchun kurash kerak, kurash”, — dedi prezident.
Mingta eksportchi korxonaning 300 million dollarlik muddati o‘tgan debitor qarzdorligi bor.
O‘sha yig‘ilishda bosh vazir rahbarlik qiladigan meva-sabzavot va oziq-ovqat eksporti bo‘yicha komissiya tuzilishi belgilandi. Prezident savdo uylarini tadbirkorlar boshqaruviga berish, tomorqasida meva-sabzavot yetishtirayotganlarni o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ko‘rish va boshqalarni qo‘llab-quvvatladi.
Shavkat Mirziyoyev yana bir bor eksport muhimligini ta’kidladi. “Bir haqiqatni aniq tushunib olish zarur. Inflyatsiyani jilovlash va valyuta barqarorligini ta’minlash eksport bilan chambarchas bog‘liq. Qanchalik ko‘p mahsulot ishlab chiqarmaylik, eksport uchun kerakli shart-sharoitni yaratmasak, o‘zgarish bo‘lmaydi”, — dedi u.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 марта провёл совещание по вопросам увеличения инвестиций и экспорта в сельском хозяйстве и пищевой промышленности, а также диалог с действующими в этих сферах предпринимателями.
На сегодняшний день экспортом сельхозпродукции занимаются 2362 компании, которые составляют 32% от числа всех экспортёров (7210).
В прошлом году Узбекистан вышел более чем на 10 новых рынков, таких как Австралия, Новая Зеландия, Сингапур, Колумбия, Индонезия, а количество стран, в которые экспортируется продукция, достигло 85.
Однако 80% экспорта приходится на рынки всего пяти стран. То есть основная часть сельскохозяйственного экспорта приходится на «рынки с ценой ниже 1 доллара за килограмм», сказал президент.
В прошлом году 126 тысяч тонн винограда было экспортировано в 52 страны, из них 98 тысяч тонн (77,7%) было продано в 12 стран по цене менее 1 доллара за килограмм. Шавкат Мирзиёев отметил, что только от экспорта винограда можно получить 500 млн долларов, если чиновники смогут найти рынки сбыта, решить проблемы с разрешениями и сертификатами, а также логистические вопросы.
Такая же ситуация и с экспортом 68% вишни (45 тысяч тонн), 74% персиков (87 тысяч тонн), 56% хурмы (58 тысяч тонн), которые продаются по цене 1 доллар за кг, а также абрикоса, сливы, инжира, граната, миндаля, фасоли и маша, которые являются самыми популярными продуктами Узбекистана.
«Скажите сами, насколько это справедливая цена для этих продуктов? Вот какие возможности мы упускаем, вот сколько валюты нам не поступает», — заявил глава государства.
10 видов продукции составляют 60% от общего объёма экспорта фруктов и овощей.
«Предприниматели говорят, что из-за высокой себестоимости и действий некоторых умельцев, которые в погоне за доходом при упаковке добавляют некачественную продукцию, многие продукты, выращенные под брендом Узбекистана, теряют лидерские позиции на зарубежном рынке. Вы вообще понимаете, с какими усилиями мы создаём эти рынки? Рынок не будет ждать, чтобы пришли яблоки и виноград из Узбекистана. Другое государство сразу закроет [спрос]. На рынке уже нет свободных мест, за места нужно бороться. Бороться!» — подчеркнул президент.
У 1000 предприятий-экспортёров образовалась просроченная дебиторская задолженность на 300 млн долларов.
На этом же совещании было решено создать комиссию по экспорту фруктов, овощей и продуктов питания во главе с премьер-министром. Президент поддержал передачу торговых домов бизнесу, создание лабораторий, предоставление статуса самозанятых для тех, кто выращивает овощи и фрукты на приусадебных участках и другое.
Шавкат Мирзиёев вновь отметил важность экспорта. «Необходимо чётко понять один факт. Сдерживание инфляции и поддержание стабильности валюты тесно связаны с экспортом. Сколько бы мы ни производили продукции, если мы не создадим необходимые условия для экспорта, изменений не будет», — сказал он.