O‘zbekistonda davlat banklarini xususiylashtirish yana kechroq muddatga qoldirilishi mumkin. Bu haqda Fitch Ratings`ning moliyaviy institutlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari Pavel Kaptelga asoslanib, “Kursiv” xabar berdi. Bu haqda u mart oyi boshida Toshkentda bo‘lib o‘tgan anjumanda aytib o‘tgan.
Reyting agentligi vakili hukumatning bank tizimini isloh qilish bo‘yicha rejalari haqida gapirgan. Maqsadlar qatorida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi va Osiyo taraqqiyot banki kabi yetakchi xalqaro taraqqiyot institutlari bilan hamkorlikni o‘z ichiga olgan qator davlat banklarini sotish ham bor edi.
Ushbu banklar texnik yordam, konsultatsiyalar berishi va keyinchalik strategik investorga sotish uchun xususiylashtirilgan davlat banklarining minoritar aksiyadorlariga aylanishi mumkin.
“Ammo islohot faqat bu bilan bog‘liq emas. Korporativ boshqaruv tartib-qoidalari va banklarda nafaqat sotilishi kerak bo‘lgan, balki davlat mulkida qoladigan risklarni boshqarishning sezilarli darajada yaxshilangani ham muhim rol o‘ynaydi. Shuningdek, islohotning muhim jihati bu sohadagi tartibga solishni, xususan, banklar uchun kapitalning potensial standartlari nuqtai nazaridan takomillashtirishdir”, — deya Pavel Kaptelning so‘zlaridan iqtibos keltiradi nashr.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu borada sezilarli o‘zgarishlar kuzatilmoqda — dastlabki to‘rt yilda nodavlat banklarning sohadagi ulushi 2019-yil oxiriga nisbatan ikki baravar ko‘paygan va ayni paytda tarmoq aktivlarining qariyb uchdan bir qismini tashkil etmoqda. Ammo bu hali ham hukumat tomonidan belgilangan maqsaddan sezilarli darajada past (2025-yil oxiriga kelib bank tizimidagi xususiy sektor ulushi 60 foizga yetishi kerak).
Shu bilan birga, uchta yirik bankdan faqat “Ipoteka-bank” sotilgan. O‘zsanoatqurilishbank (SQB) va “Asakabank"ning sotilishi hamon kechikmoqda.
“Ikkala bank ham 2023-yil oxirigacha strategik investorlarga sotilishi rejalashtirilgan edi. Ammo o‘tgan yili hukumat belgilangan muddatlar kechiktirilayotganini e’lon qildi. O‘zsanoatqurilishbank uchun — 2024-yil oxiri, „Asakabank“ uchun — 2025-yil oxiri. Biz ishonamizki, bu muddatlar ham uzaytirilishiga to‘g‘ri kelishi ehtimoli bor”, — deya yozdi “Kursiv” Fitch vakilining so‘zlaridan iqtibos keltirgan holda.
Uning ta’kidlashicha, moliya institutlarini sotishdan oldingi tayyorgarlik hali ham davom etmoqda, chunki ikkala bank ham tarixan korporativ sektor va davlat kompaniyalarini kreditlashga e’tibor qaratgan va hozirda ko‘proq diversifikatsiyalangan modelni (kichik va o‘rta biznes, chakana savdo) qurmoqda, bu esa vaqt talab etadi. KO‘B va chakana savdoning ulushi o‘sib bormoqda, ammo hozircha unchalik tez emas.
Fitch vakili savdo istiqbollarini oshirish uchun banklar ko‘proq rentabellik ko‘rsatishi kerakligini ta’kidladi. Bu, ayniqsa, chakana savdo segmentidagi kredit berishning keskinroq o‘sishini talab qiladi, ammo bu uchun kapital kerak bo‘ladi.
“Shuning uchun YeTTB, XMK va boshqa tashkilotlarning bank kapitaliga langar investor sifatida kirishi istiqboli banklarning o‘z vaqtida sotilishi yoki sotilmasligi nuqtai nazaridan juda muhim. Agar bu ro‘y bersa, bu banklarga kredit berish hajmini oshirish uchun kapital beradi va shu orqali rentabellikni, bozor ulushini oshiradi”, — dedi Fitch direktori o‘rinbosari.
Fevral oyidagi sharhida Fitch, shuningdek, investorlarning kayfiyatiga postsovet hududidagi hozirgi geosiyosiy noaniqlik ham ta’sir qilishi, bu esa xususiylashtirishni kechiktirishi mumkinligini ta’kidlagandi.
2023-yil avgust oyida prezident “Qishloq qurilish bank” (yaqinda Biznesni rivojlantirish bankiga aylantirildi), “Asakabank”, “Aloqabank”, “Agrobank” va boshqa banklarni xususiylashtirish hamda aksiyalari IPO`sini kechroq muddatga qoldirgandi. Avvaliga davlat ulushini to‘liq auksionga qo‘yish rejalashtirilgan O‘zsanoatqurilishbankning davlat ulushi 2024-yil oxirigacha 50 foizga kamaytirilishi ko‘zda tutilgandi.

Приватизация государственных банков Узбекистана может быть отложена на более поздний срок. Об этом сообщает «Курсив» со ссылкой на заместителя директора Fitch Ratings по финансовым институтам Павла Каптела. Он сказал об этом на конференции в Ташкенте в начале марта.
Представитель рейтингового агентства высказался о планах правительства реформировать банковскую систему. Среди целей — продажа ряда госбанков, которая включает сотрудничество с ведущими международными институтами развития, такими как Европейский банк реконструкции и развития, Международная финансовая корпорация и Азиатский банк развития.
Эти банки оказывают техническое содействие, консультации и могут стать миноритарными акционерами приватизируемых госбанков для дальнейшей продажи стратегическому инвестору.
«Но реформа не состоит только в этом. Важную роль также играет существенное улучшение процедур корпоративного управления, риск-менеджмента в банках, не только в тех, которые подлежат продаже, но и в тех, которые остаются в госсобственности. Также важным аспектом реформы является улучшение регулирования в секторе, в частности, с точки зрения потенциальных нормативов капитала банков», — цитирует Павла Каптела издание.
По его словам, в этой сфере заметен прогресс — за первые четыре года доля негосударственных банков в секторе выросла в два раза по сравнению с концом 2019-го и составляет в данный момент примерно треть от активов сектора. Но это всё ещё значительно ниже, чем цель, которую установило правительство (доля частного сектора в банковской системе должна достичь 60% на конец 2025-го).
При этом из трёх крупных банков продан только «Ипотека-банк». Продажа Узпромстройбанка (SQB) и «Асакабанка» пока задерживается.
«Оба банка планировалось продать стратегическим инвесторам до конца 2023 года. Но в прошлом году правительство объявило о том, что сроки сдвигаются. Для Узпромстройбанка — конец 2024 года, для „Асакабанка“ — конец 2025 года. Мы полагаем, что существует вероятность того, что эти сроки также придётся продлить», — цитирует представителя Fitch «Курсив».
Он пояснил, что предпродажная подготовка финансовых учреждений всё ещё продолжается, поскольку оба банка были исторически заточены на кредитование корпоративного сектора и госкомпаний и выстраивают сейчас более диверсифицированную модель (малый и средний бизнес, ритейл), что займёт время. Доля МСБ и ритейла растёт, но пока не так быстро.
В Fitch указали, что для увеличения перспектив продажи банки должны показывать большую прибыльность. Для этого необходим более активный рост кредитования, особенно в розничном сегменте, но для этого требуется капитал.
«Поэтому очень важной с точки зрения будут проданы банки в срок или нет является перспектива вхождения ЕБРР, МФК и других организаций в капитал банка в качестве якорных инвесторов. Если это случится, это даст банкам капитал для роста кредитования, соответственно, улучшение прибыльности, увеличение рыночных долей», — заявил замдиректора Fitch.
В февральском обзоре Fitch также указал, что На настроения инвесторов может также влиять текущая геополитическая неопределённость в постсоветском регионе, что может задерживать приватизацию.
В августе 2023 года президент снова отсрочил на более поздний срок приватизацию и IPO акций «Кишлок курилиш банка» (недавно преобразован в Банк развития бизнеса), «Асакабанка», «Алокабанка», «Агробанка» и других. Госдолю в Узпромстройбанке намечено снизить ниже 50% до конца 2024 года, хотя изначально планировалось выставить на торги всю госдолю.