Shavkat Mirziyoyev Markaziy saylov komissiyasi raisi Zayniddin Nizomxo‘jayevga 70 yillik yubileyi munosabati bilan “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiysi” faxriy unvonini berish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi.
Seshanba kuni davlat rahbari Zayniddin Nizomxo‘jayevga ushbu ko‘krak nishonini topshirdi. Unga bu nishon “davlat hokimiyati vakillik organlari hamda mamlakat sog‘liqni saqlash tizimidagi ko‘p yillik samarali mehnati, milliy saylov tizimini umume’tirof etilgan xalqaro standartlar asosida takomillashtirish, demokratik islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish, fuqarolarning konstitutsiyaviy huquqlarini ro‘yobga chiqarish borasidagi katta xizmatlari, yuksak salohiyatli kadrlarni tayyorlash, yosh avlodni ona vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalashga qo‘shgan munosib hissasi” uchun berildi.
Zayniddin Nizomxo‘jayev (1954-yilda tug‘ilgan) — tibbiyot fanlari doktori, professor. U MSKni 2021-yilning fevralidan buyon boshqarib kelmoqda. Bungacha u 2020-yilning yanvaridan Oliy Majlis Senati raisining o‘rinbosari lavozimida ishlab kelayotgandi. U 2014-yilda “O‘zbekiston Qahramoni” unvoni bilan taqdirlangan.

Президент Шавкат Мирзиёев подписал указ о присвоении председателю Центральной избирательной комиссии Зайниддину Низамходжаеву в связи с его 70-летием почётного звания «Заслуженный наставник молодёжи Республики Узбекистан».
Во вторник глава государства вручил Зайниддину Низамходжаеву нагрудный знак этого звания. Оно присвоено «за многолетний плодотворный труд в представительных органах государственной власти и системе здравоохранения нашей страны, большие заслуги в совершенствовании национальной избирательной системы в соответствии с общепризнанными международными стандартами, успешном осуществлении демократических реформ, реализации конституционных прав граждан, достойный вклад в подготовку высококвалифицированных кадров, воспитание молодого поколения в духе любви и преданности к Родине».
Зайниддин Низамходжаев (1954 года рождения) — доктор медицинских наук, профессор. ЦИК возглавляет с февраля 2021 года. До этого, с января 2020 года, был заместителем председателя Сената Олий Мажлиса. В 2014 году был удостоен звания «Герой Узбекистана».