2022-yil avgust oyida Qozog‘istonda yashovchi Andrey og‘ir ahvolda kasalxonaga yotqizilgan, u yerda shifokorlar umid bermaydigan tashxis qo‘yishgan — metastazlar havfi bo‘lgan miya shishi. Shifokorlar yaxshi vaziyatda bemorning uch hafta umri kolganini taxmin qilishgan.
“Shifokorlar aniq tashxis qo‘yishda qiynalishdi, ammo erimning o‘zini yaxshi his qilmayotgani aniq edi. U kasalxonada bo‘lganida, men va mening oilam shifokorlar uning yomon ahvolining sababini aniqlashlari uchun boshqa davolash usullarini izlay boshladik. Katta qizimiz qarindoshlarimizdan biri bir paytlar Anadolu klinikasida davolanish va reabilitatsiyadan o‘tganini bilib oldi. Biz bir soniyani boy bermaslikka qaror qildik va darhol turk shifokorlari bilan bog‘landik. Ertasi kuni shifokorlar tavsiyalar va Andrey klinikaga kelguniga qadar qabul qilinishi kerak bo‘lgan dori-darmonlar ro‘yxatini yuborishdi”, — dedi Andreyning rafiqasi Irina.
Keyin bemorning oilasi xorijlik mutaxassislarning tavsiyalariga amal qilib, Turkiyaga davolanishga borishga qaror qildi. Irina Andreyga uning ahvoli og‘irligini aytmay, oila oddiy tekshiruv uchun chet elga uchayotgani haqida xabar berdi. Kasalxona xodimlari bemor va uning qarindoshlari uchun transferni tashkil qilishdi. Turkiyaga kelganida, Andrey o‘zining tashxisi — onkologiya ekanligini bildi. Avvalo, bemor onkologlarga ko‘rikdan o‘tkazish uchun yuborildi, u yerda testlar natijalari tashxisni tasdiqladi. Shifokorlar darhol davolashni boshladilar.
“Ma’naviy jihatdan bu juda qiyin edi. Bir zumda odatiy hayotimiz ostin-ustun bo‘ldi. Shifokorlarning xulosasini qabul qilish qiyin, endi nima qilish kerakligi noma’lum edi. Ammo Anadolu`da hammasi shu qadar yaxshi bo‘lib chiqdiki, faqat professionallarga ishonish va davolanishni boshlash qolgandi”, — deya ta’kidladi bemorning rafiqasi Irina.
Shifoxona xodimlari birinchi navbatda zamonaviy texnologiya bo‘lgan kiberpichoq yordamida uchta operatsiyani bajarishdi. Har bir operatsiya bir soat davom etdi. Aralashuvlar uch kun davomida amalga oshirildi. Keyinchalik bemorga kimyoterapiya va immunoterapiya buyurildi. Jami davolanish muddati bir yildan ortiq davom etdi.
“Men kundan-kunga ahvolim yaxshilanayotganini his qildim. Normal vaznga qaytdim, og‘riq yo‘qoldi. Biz asta-sekin normal hayotga qayta boshladik”, — dedi Andrey ismli klinika bemori.
Bir oylik davolanishdan so‘ng Andrey va uning oilasi uyga qaytib, turk onkologlarining tavsiyalariga binoan davolanishni uyda davom ettirdi. Anadolu mutaxassislari hatto masofadan turib ham bemorni to‘liq nazorat ostida ushlab turishdi va Andreyning ahvoli va terapiyaning salbiy ta’sirini kuzatib borishdi. Bemorning oilasi klinika tomonidan o‘zlariga bo‘lgan iliqlik va katta e’tiborni his qilib turishganini aytishdi.
Bir muncha vaqt o‘tgach Andrey yana Turkiyada ko‘rikdan o‘tdi. Kasallik tarixi shuni ko‘rsatdiki, bir oydan kamroq umri qolgan deb tahmin qilingan bemor endi remissiya holatiga keldi. Anadolu tibbiyot markazi onkologi professor Bulent Karag‘oz ta’kidlaganidek, qabul paytida unga berilgan umidsiz tashxisga qaramay, kasallik remissiyada saqlanishi mumkin.
“Bemor markazimizga birinchi marta 2022-yil avgust oyida asosiy kasallikning og‘ir belgilari bilan kelgan. Tekshiruv davomida miyada shish belgilari bilan bir nechta metastazlar, mediastinning limfa tugunlari va qorin bo‘shlig‘i limfa tugunlarining o‘sma lezyonlari, o‘ng o‘pkaning pastki lobida shakllanishi aniqlandi. Batafsil immunogistokimyoviy va molekulyar genetik tadqiqotlar immunoterapiyani o‘z ichiga olgan zamonaviy protokol yordamida tizimli davolanishni boshlash imkonini berdi. 2023-yilning noyabr oyida o‘tkazilgan PET-KT va miya MRT ma’lumotlariga ko‘ra, rivojlanish belgilari aniqlanmadi”, — deya ta’kidladi professor.
Shifokorning qo‘shimcha qilishicha, endi bemor uch oydan keyin kuzatuv tekshiruvidan o‘tishi kerak bo‘ladi. Batafsil quyidagi havola orqali videoda ko‘rishingiz mumkin.
O‘zbekistonlik bemorlar kasalliklari bo‘yicha bepul maslahat olishlari va Anadolu mutaxassislariga savollar berishlari mumkin.

В августе 2022 года житель Казахстана по имени Андрей в тяжёлом состоянии поступил в больницу, где врачи поставили неутешительный диагноз — отёк мозга с возможными метастазами. Медики прогнозировали, что при хорошем раскладе пациенту оставалось жить недели три.
anadolu, реклама
«Точный диагноз врачи поставить затруднились, но было видно, что мужу плохо. Пока он был в больнице, мы с семьёй начали искать другие возможности лечения, чтобы медики смогли установить причину плохого состояния. Старшая дочь узнала, что один из наших родственников когда-то проходил лечение и реабилитацию в клинике Anadolu. Мы решили не терять ни секунды и сразу же связались с турецкими врачами. Уже на следующий день медики прислали рекомендации и перечень препаратов, которых нужно принимать до тех пор, пока Андрей не приедет в клинику», — рассказала Ирина, жена Андрея.
Тогда семья пациента приняла решение следовать рекомендациям зарубежных специалистов и отправиться на лечение в Турцию. Ирина признавалась, что супруг не знал о своём состоянии и сложности положения ничего: Андрею сообщили, что семья летит за рубеж на простое обследование.
Сотрудники больницы организовали для пациента и его близких трансфер. Уже по прибытии в Турцию Андрей узнал о своём страшном диагнозе — онкология. Первым делом пациента отправили на обследование к онкологам, где по результатам анализов диагноз подтвердился. Врачи начали лечение незамедлительно.
«Морально было очень сложно. В один миг наша привычная жизнь перевернулась с ног на голову. Трудно было принять заключение врачей, непонятно, что теперь делать. Но в Anadolu все оказалось настолько хорошо, что оставалось просто довериться профессионалам и начать лечение», — поделилась Ирина, жена пациента.
В первую очередь сотрудники больницы провели три операции при помощи киберножа — современной технологии. Каждая операция проводилась по часу. Вмешательства проводили в течение трёх дней. Далее пациенту назначили химио- и иммунотерапию. В общей сложности период лечения занял более года.
«Я чувствовал, как мне с каждым днём становилось все лучше: вернулся нормальный вес, исчезли боли. Мы постепенно начали возвращаться к нормальной жизни», — сказал Андрей, пациент клиники.
Через месяц лечения Андрей с семьёй вернулся домой и продолжил лечение по рекомендациям турецких онкологов на родине. Специалисты Anadolu даже на расстоянии держали пациента под полным контролем и следили за состоянием Андрея и побочными эффектами от терапии. Семья признается, что их окружали теплотой и огромным вниманием.
Через время Андрей в очередной раз отправился в Турцию на обследование. Анамнез показал, что мужчина, которому оставалось жить меньше месяца, сейчас находится на стадии ремиссии.
Как отмечает врач-онколог медицинского центра Anadolu профессор Бюлент Карагез, заболевание удаётся удерживать в стадии ремиссии, несмотря на неутешительные прогнозы, которые давались ему при поступлении.
«Пациент впервые поступил к нам в центр в августе 2022 года с выраженными симптомами основного заболевания. В ходе обследования были обнаружены множественные метастазы в головном мозге с признаками отёка, опухолевое поражение лимфоузлов средостения и абдоминальных лимфоузлов, образование в нижней доле правого лёгкого. Детальное иммуногистохимическое и молекулярно-генетическое исследование позволило начать системное лечение с применением современного протокола, в которой входит иммунотерапия. По данным ПЭТ-КТ и МРТ головного мозга, проведённых в ноябре 2023 года, признаков прогрессирования не выявлено», — рассказал профессор.
Доктор добавил, что теперь пациенту нужно будет пройти контрольное обследование через три месяца. Подробнее можно посмотреть в видео по ссылке.
Пациенты из Узбекистана могут получить бесплатную консультацию касательно своего заболевания и задать интересующие вопросы специалистам Anadolu.
Официальное представительство Anadolu в Узбекистане находится по адресу: Яккасарайский р-н, ул. Ракат, 10/25.