O‘zbekiston Istiqbolli loyihalar milliy agentligining 5-martdagi qarori bilan kriptobirjalar (400 BHM dan 740 BHM gacha, 1,8 baravardan ortiqqa) va kriptodo‘konlar (20 BHM dan 185 BHM gacha, 9 baravardan ortiqqa) yig‘imlari oshirildi.
ILMA matbuot xizmatining xabar qilishicha, kriptoaktivlar aylanmasi sohasidagi xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar, xususan, kriptobirjalar va kriptodo‘konlar faoliyati tahlili “ularning yetarli darajada rentabelligini ko‘rsatdi”.
“O‘zgartirishlar davlat budjetiga tushumlarni kamida 2 barobar oshirish imkonini berib, shu bilan birga, xizmat ko‘rsatuvchi provayderlarning moliyaviy holatiga jiddiy salbiy ta’sir ko‘rsatmaydi”, — deyiladi xabarda.
O‘zgartirishlar uch oy o‘tgach, ya’ni iyun oyining boshidan kuchga kiradi.
Eslatib o‘tamiz, Istiqbolli loyihalar milliy agentligi kriptobirjalar, mayning pul, kriptodepozitariylar va kriptodo‘konlar faoliyatini litsenziyalovchi organ hisoblanadi.

Решением Национального агентства перспективных проектов Узбекистана от 5 марта увеличены размеры сборов для криптобирж (с 400 до 740 базовых расчётных величин, более чем в 1,8 раза) и криптомагазинов (с 20 до 185 БРВ, более чем в 9 раз).
Как сообщила пресс-служба НАПП, анализ деятельности провайдеров услуг в сфере оборота криптоактивов, в частности, криптобирж и криптомагазинов, «показал достаточную рентабельность их деятельности».
«Изменения позволят увеличить поступления в государственный бюджет не менее чем в 2 раза, при этом не окажут значительного негативного влияния на финансовое состояние провайдеров услуг», — говорится в сообщении.
Поправки вступят в силу через три месяца,
Напомним, Национальное агентство перспективных проектов является лицензирующим органом для деятельности криптобирж, майнинг-пула, криптодепозитария и криптомагазинов.
19 февраля НАПП утвердило правила осуществления деятельности майнинг-пула — организации, предоставляющей электронную платформу для консолидации вычислительных мощностей для обеспечения деятельности по майнингу. С принятием этого документа в Узбекистане завершено формирование законодательной базаы в сфере оборота криптоактивов.