Moskva yaqinidagi “Krokus siti holl” konsert zalida sodir etilgan terakt uchun javobgarlikni ISHIDning Afg‘onistondagi bo‘linmasi — ISHID-Xuroson (ISHID-K) o‘z zimmasiga oldi, deb yozmoqda The New York Times. Bu ma’lumotni AQSh amaldorlari ham tasdiqladi.
Bir necha qurollangan shaxslarning konsert zaliga uyushtirgan hujumi oqibatida kamida 40 kishi halok bo‘lgan, 100 dan ortiq kishi jarohatlangan.
Gazetaning yozishicha, AQSh mart oyida rejalashtirilgan terakt haqida razvedka ma’lumotlarini olgan. 7-mart kuni Qo‘shma Shtatlar ehtimoliy hujum haqida ommaviy ravishda ogohlantirgan, shuningdek, bu haqda Rossiya rasmiylariga ham yopiq tartibda xabar bergan.
“AQSh razvedka idoralari potensial hujumlar xavfidan xabardor bo‘lganlarida „ogohlantirish“ majburiyatiga ega”, — deyiladi nashr xabarida. Qo‘shma Shtatlar Rossiyaga qancha ma’lumot uzatgani noma’lum.
AQSh aksilterror xizmatlari vakillaridan iqtibos keltirgan gazeta xabariga ko‘ra, so‘nggi paytlarda Rossiyada ISHID a’zolarining faolligi kuzatilgan.
Yevropada hujumga urinishlarning aksariyati bartaraf etilgan, bu esa guruhning imkoniyatlari pasayib ketgandek taassurot uyg‘otgan. Oxirgi hujum esa ushbu baholashni qayta ko‘rib chiqishga majbur qiladi.
Soufan Group tahlilchisi Kolin Klarkning The New York Times nashriga aytishicha, ISHID so‘nggi ikki yil davomida Moskvaning “Afg‘oniston, Checheniston va Suriyaga aralashuvi” bo‘yicha o‘z propagandalarida Rossiya prezidenti Vladimir Putinni muntazam ravishda tanqid qilib keladi.
19-mart kuni Federal xavfsizlik xizmati hay’ati yig‘ilishida Rossiya prezidenti Vladimir Putin G‘arb razvedka xizmatlarining ogohlantirishini “provokatsion” deb atagandi. “Bularning barchasi ochiqdan-ochiq shantaj va jamiyatimizni qo‘rqitish hamda beqarorlashtirishga bo‘lgan niyatga o‘xshaydi”, — degan u (iqtibos Kreml veb saytidan keltirildi).
AQSh, shuningdek, yanvar oyi boshida Eronni 85 ga yaqin odamning hayotiga zomin bo‘lgan va 200 dan ortiq odam yaralangan terrorchilik hujumi oldidan ham ogohlantirgandi.
Keyinroq Kirmon shahrida Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi generali Qosim Sulaymoniyning 2020-yilda vafot etganining to‘rt yilligi munosabati bilan motam marosimlari o‘tayotgan qabristonda portlashlar sodir bo‘lgan.
G‘arb razvedka xizmatlari dafn marosimi vaqtida ehtimoliy hujum haqida ma’lumot to‘plagan. O‘shanda javobgarlikni ISHID-K ham o‘z zimmasiga olgandi.

Ответственность за теракт в концертном зале «Крокус сити холл» под Москвой взяло на себя подразделение ИГИЛ в Афганистане — ИГИЛ-Хорасан (ИГИЛ-К), пишет газета The New York Times. Эту информацию подтвердили чиновники в США.
В результате нападения на концертный зал нескольких вооружённых людей погибли не менее 40 человек и ранено более 100.
Газета сообщает, что США получили разведывательные данные о планируемом теракте в марте. 7 марта Соединённые Штаты публично предупредили о возможном нападении, но они также сообщили об этом властям России в частном порядке.
«У разведывательных служб США есть „долг предупреждать“ о рисках потенциальных атак, когда они о них узнают», — отмечает издание. Сколько информации США передали России, неизвестно.
По данным газеты, которая ссылается на представителей антитеррористических служб США, в последнее время наблюдается активность членов ИГИЛ в России.
В Европе большинство попыток терактов были предотвращены, что создало впечатление, что возможности группировки уменьшились. Последняя атака заставляет пересмотреть эту оценку.
Аналитик Soufan Group Колин Кларк сообщил The New York Times, что ИГИЛ последние два года в своей пропаганде регулярно критикует президента России Владимира Путина в связи с «интервенцией Москвы в Афганистан, Чечню и Сирию».
Президент РФ Владимир Путин на заседание коллегии Федеральной службы безопасности 19 марта назвал предупреждение западных спецслужб «провокационным». «Всё это напоминает откровенный шантаж и намерение запугать, дестабилизировать наше общество», — сказал он (цитата по сайту Кремля).
В начале января США также предупреждали Иран до того, как там произошёл двойной теракт, в результате которого погибли около 85 человек и были ранены более 200.
Взрывы тогда произошли в городе Керман на кладбище, где проходили траурные шествия по случаю четвёртой годовщины со дня гибели в 2020 году генерала корпуса стражей исламской революции Касема Сулеймани.
Данные о возможной атаке во время траурной церемонии собрали западные разведслужбы. Ответственность на себя тогда также взял ИГИЛ-К.