22-mart kuni kechqurun Moskvadagi “Krokus siti holl” binosiga konsert boshlanishidan oldin qurollangan odamlar bostirib kirib, o‘t ochdi. Binoda bir nechta portlashlar sodir bo‘ldi va yong‘in boshlandi.
Qurbonlar soni 40 kishi bo‘lgani, 100 dan ortiq kishi jarohatlangani ta’kidlanmoqda. The Bell`ning qayd etishicha, ichkarida jami 6200 tomoshabin bo‘lishi mumkin.
“RIA Novosti” xabariga ko‘ra, hujumchilar soni kamida uch kishini tashkil etgan, ular kamuflyajda bo‘lgan. Konsert zalining foyesida noma’lum bosqinchilar tashrif buyuruvchilarni otgan videoda avtomatlar bilan qurollangan kamida to‘rt kishi ko‘rinadi, deb yozmoqda BBC Rus xizmati. Baza Telegram kanalining yozishicha, hujumchilar jinoyat joyidan qochishga muvaffaq bo‘lgan bo‘lishi mumkin.
Hujumchilar o‘t ochgandan so‘ng ular granata yoki bomba uloqtirgan, oqibatda yong‘in boshlangan, deb yozadi “RIA Novosti”. Binoning tomi qulab tushgan. O‘t o‘chiruvchilar 100 ga yaqin odamni konsert yerto‘lasidan olib chiqdi, binodan odamlarni qutqarish ishlari olib borilmoqda.
Rossiya Tergov qo‘mitasi terakt moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atdi. Kelgusi dam olish kunlari Moskvada barcha ommaviy tadbirlar bekor qilindi.
18-mart kuni AQShning Rossiyadagi elchixonasi amerikalik fuqarolarni Yevropada, jumladan, Rossiyada va, ayniqsa, Moskvada rejalashtirilayotgan teraktlar xavfi haqida ogohlantirgandi.

Обновление: Следственный комитет России сообщил, что, по последним данным, при теракте в «Крокус Сити Холл» погибли 93 человека, более 140 пострадали.
Вечером 22 марта вооружённые люди ворвались в «Крокус сити холл» в Москве перед началом концерта и открыли стрельбу. В здании произошло несколько взрывов, возник пожар.
Официальных данных о возможных жертвах пока нет. Telegram-канал «112», связанный с российскими силовыми ведомствами, утверждает, что 40 человек погибли и более 100 ранены. Издание The Bell отмечает, что всего внутри могли находиться 6200 зрителей.
По данным РИА Новости, нападавших было минимум трое, они были одеты в камуфляж. На видео, где снято, как неизвестные расстреливают посетителей в фойе концертного зала, видно как минимум четырёх мужчин, вооружённых автоматами, отмечает Русская служба Би-би-си. Telegram-канал Baza пишет, что атаковавшим, возможно, удалось скрыться с места преступления.
После того, как нападавшие открыли стрельбу, они бросили гранату или зажигательную шашку, в результате чего начался пожар, передаёт РИА Новости. В здании началось обрушение кровли. Пожарные вывели около 100 человек из подвала концертного, идёт спасение людей с крыши здания.
Следственный комитет РФ возбудил уголовное дело по статье о теракте. В Москве отменены все массовые мероприятия в ближайшие выходные.
18 марта посольство США в России предупреждало американских граждан об опасности терактов, планируемых ИГ в Европе, в том числе в России и в особенности в Москве.