Vazirlar Mahkamasining 25-martdagi qarori bilan yo‘l harakati qoidalari buzilishini qayd etib boruvchi kameralarni o‘rnatish va ulardan foydalanish tartibi tasdiqlandi.
Prezidentning 20-noyabrdagi qaroriga ko‘ra, yo‘llar bo‘yida joylashgan maktablar oldida hamda kamida to‘rt tasmali yo‘llardagi piyodalar o‘tish joylarida tezlikni oshirish, piyodalarni o‘tkazmaslik va fuqarolarning yo‘lni belgilanmagan joydan kesib o‘tishi kabi holatlarni qayd etish uchun foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalari o‘rnatiladi.
Ularni o‘rnatish 2024-yil 1-iyuldan boshlab quyidagi nuqtalarda bosqichma-bosqich amalga oshiriladi:
- yo‘l bo‘yidagi maktablar yaqinida;
- 4 va undan ortiq tasmali piyodalar o‘tish joylarida;
- yo‘l-transport hodisalari o‘choqlarida (yiliga 3 martadan ortiq).
- temir yo‘l kesishmalarida.
Texnikalarni o‘rnatish “Xavfsiz yo‘l va xavfsiz piyoda” jamg‘armasi hisobidan moliyalashtiriladi. O‘rnatish joylari Ichki ishlar vazirligining Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati tomonidan belgilanadi. Transport vazirligi ikki oy muddatda xavflilik darajasi yuqori bo‘lgan temiryo‘l kesishmalari ro‘yxatni shakllantiradi va IIVga topshiradi.
Kameralar “Xavfsiz shahar” markazi tomonidan o‘rnatiladi va u “O‘zbektelekom”, “Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati, hududiy avtomobil yo‘llari boshqarmalari va obodonlashtirish boshqarmalaridan texnik shartlar, shartnomalar, order/ruxsatnomalar oladi.
Foto va video qayd etish dasturiy-texnik vositalarida elektr uzilishlari paytida 8 soatdan kam bo‘lmagan zaxira elektr ta’minoti bo‘lishi lozim. Xotira qurilmalari, shuningdek, mobil aloqa mavjud bo‘lmaganda 48 soat davomida ma’lumotni saqlay olishi kerak.
Qayd etilgan qoidabuzarliklar va foto ma’lumotlar “Ma’muriy amaliyot” modulida ikki yil, video ma’lumotlar kamida 90 kundan kam bo‘lmagan muddatda saqlanadi. Kamera yetkazib beruvchi uch yil davomida texnik yordamga kafolat berishi lozim.
Texnik talablarga ko‘ra, kameralar bir vaqtning o‘zida uch va undan ortiq yo‘l tasmalarida 5 dan 250 km/soatgacha tezlikda, shuningdek, chorrahalarda harakatlanayotgan avtomobillarning davlat raqamlarini aniqlashi, kunduzgi va tungi vaqtda o‘tuvchi transport vositalarining kamida 95 foizini qayd etishi kerak.
“Ma’muriy amaliyot” tizimiga yo‘l harakati qoidalarini buzganlik dalili bo‘lgan fotosuratlar va videolardan tashqari qoidabuzarlikni qayd etilishning aniq vaqti va manzili, avtotransport tezligi, GPS koordinatalari ham taqdim etilishi shart.

Кабинет министров Узбекистана постановлением от 25 марта утвердил порядок установки и эксплуатации дорожных камер для фиксации нарушений ПДД.
Указом президента от 20 ноября у школ вдоль дороги и на пешеходных переходах через четыре полосы и более предусмотрена установка камер для фиксации нарушений, связанных с превышением скорости, игнорированием пешеходов и переходом дороги в неположенном месте.
Для исполнения этого поручения с 1 июля 2024 года начнётся поэтапная установка автоматизированных комплексов фото- и видеофиксации:
- возле школ;
- у пешеходных переходов на дорогах с 4 и более полосами;
- в очагах дорожно-транспортных происшествий (более 3 раз в году).
- перед железнодорожными переездами.
Установка комплексов будет финансировать из фонда «Безопасная дорога и безопасный пешеход». Локации для установки будет определять Служба безопасности дорожного движения МВД. Министерству транспорта поручено в двухмесячный срок подготовить список опасных железнодорожных переездов.
Камеры будет устанавливать центр «Безопасный город», который должен получить технические условия, договоры, ордеры/разрешения у «Узбектелекома», «Региональных электрических сетей», региональных управлений автомобильных дорог, местных управлений благоустройства.
У камер должна быть система автономного электропитания со сроком работы до 8 часов при перебоях с энергоснабжением. Также требуется наличие устройств памяти для хранения информации в течение 48 часов при отсутствии мобильной связи.
Данные о правонарушениях будут храниться в модуле «Административная практика»: фото — минимум два года, видеофайлы — не менее 90 дней.
Поставщик камер должен гарантировать техническую поддержку в течение трёх лет.
В технических требованиях указано, техника должна одновременно распознавать номера автомобилей, которые едут по дороге из трёх и более полос на скорости от 5 до 250 км/ч, а также на перекрёстках Устройства фиксации также обязаны распознавать минимум 95% номеров в ночное время.
Помимо фото и видео с доказательствами нарушения ПДД, в систему «Административная практика» должны поступать точное время и адрес регистрации нарушения, скорость транспортного средства, GPS-координаты.