O‘zbekistonda aholini ro‘yxatga olish ishlarini o‘tkazish uchun 800 milliard so‘m kerak bo‘ladi. Bu haqda 27-mart kuni AOKAda bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Statistika agentligining aholini ro‘yxatga olish jarayonlarini tashkil etish va o‘tkazish boshqarmasi boshlig‘i Qobil Berdiqulov ma’lum qildi.
“2019-yilda aholini ro‘yxatga olish ishlari boshlangandi. 2021-yilda 4 ta hududda sinov tariqasida aholini ro‘yxatga olish tadbirini o‘tkazdik. Bunda aholini ro‘yxatga olishning 3 ta usulini testdan o‘tkazdik. Hozir respublika bo‘yicha aholini ro‘yxatga olish tadbirlarini zamonaviy axborot texnologiyalarini qo‘llagan holda amalga oshirishni rejalashtiryapmiz. 2020-yilda pandemiya tufayli bu tadbir qoldirildi”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tadbirning juda katta mehnat talab qilishi tufayli uning moliyaviy va texnik tomonlari ko‘rib chiqilib, tizim takomillashtirgan holda jarayonni 2025−2026-yillarda o‘tkazish reja qilingan. Butun tadbirni o‘tkazish uchun 800 mlrd so‘m (taxminan 63,4 mln dollar) mablag‘ talab etiladi, dedi Qobil Berdiqulov. Avvalroq agentlik ma’lumotlarni yig‘ishning qog‘oz usulidan voz kechish budjetni 46 mln dollarga yaqin tejash imkonini berishini qayd etgandi.
Taqqoslash uchun (aholisi O‘zbekiston bilan deyarli bir xil bo‘lgan davlatlar): Kanadada aholini ro‘yxatga olish 650 mln dollarga (aholi jon boshiga 47,53 dollar) baholangan, Polshada — 98 mln dollar, Ukrainada 270 mln dollar budjet ko‘zda tutilgan.
Prezidentning yaqinda qabul qilingan farmoniga ko‘ra, 2024-yil davomida agentlik aholini ro‘yxatga olishni o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish ishlarini davom ettiradi. Jumladan, agentlikka aholini ro‘yxatga olishni aholining keng ommasiga tushuntirish bo‘yicha targ‘ibot-tashviqot ishlarida foydalanish uchun videorolik, banner, flayer va bukletlar tayyorlash, 2021-yilda o‘tkazilgan sinov natijalari va xalqaro ekspertlarning tavsiyalari asosida aholini ro‘yxatga olish savolnomalari shakllarini takomillashtirish vazifalari yuklatildi.
Bundan tashqari, agentlik xalqaro tajriba va ekspertlarning tavsiyalari asosida “Aholini ro‘yxatga olish” axborot tizimini takomillashtirishi va ro‘yxatga olish natijalari chiquvchi jadvallar namunalarini shakllantirishi, shuningdek, aholini ro‘yxatga olishning tashkiliy rejasini ishlab chiqishi kerak.
Aholini ro‘yxatga olish esa 2025−2026-yillarda o‘tkazilishi, natijalari esa 2026−2027-yillarda tayyorlanishi va e’lon qilinishi rejalashtirilmoqda.
O‘zbekistonda 34 yildan buyon aholini ro‘yxatga olish o‘tkazilmagan. Pandemiya sababli u 2022-yildan 2023-yil noyabriga ko‘chirilgandi, biroq tadbir uchun haligacha pul ajratilmagan.
Avvalroq “Gazeta.uz” aholini ro‘yxatga olish nima uchun kerakligi, bu mamlakatlarga qanday foyda keltirishi va uzoq muddat kechiktirish qanday oqibatlarga olib kelishi haqida yozgandi.

На проведение переписи населения в Узбекистане потребуется 800 млрд сумов. Об этом сообщил начальник Управления организации и проведения процессов переписи Агентства статистики Кобил Бердикулов на пресс-конференции в АИМК в среду.
«Подготовительные работы по переписи населения начались в 2019 году. В 2021 году мы провели пилотную перепись в четырёх регионах. Мы опробовали три метода переписи. Сейчас мы планируем провести перепись населения в республике с использованием современных информационных технологий, с помощью планшетов и через интернет. В 2020 году это мероприятие было перенесено из-за пандемии», — сказал он.
По его словам, учитывая трудоёмкость и затратность мероприятия, перепись планируется провести в 2025—2026 годах после рассмотрения его финансовых и технических аспектов и совершенствования системы агентства. На проведение всего мероприятия необходимо 800 млрд сумов (около 63,4 млн долларов), указал Кобил Бердикулов. Ранее в агентстве отмечали, что отказ от бумажного метода сбора данных сэкономит бюджету около 46 млн долларов.
Для сравнения (страны с почти одинаковой с Узбекистаном численностью населения): перепись в Канаде оценивалась в 650 млн долларов (47,53 доллара на одного жителя), в Польше — 98 млн долларов, в Украине предусматривался бюджет в 270 млн долларов.
Согласно недавнему постановлению президента, в течение 2024 года Агентство статистики должно продолжить подготовку к проведению переписи. В частности, ведомству поручено разработать видеоролики, баннеры, флаеры и буклеты для пропаганды и разъяснения переписи широким массам населения, усовершенствовать формы вопросников переписи на основе результатов проведённой в 2021 году пилотной переписи и рекомендаций международных экспертов.
Кроме того, агентство должно доработать информационную систему «Перепись населения» на основе международного опыта и рекомендаций экспертов, закупить лицензию для программного пакета STATA и сформировать макеты выходных таблиц результатов переписи, а также разработать план организации переписи.
Подготовка и публикация результатов переписи запланирована на 2026−2027 годы.
Перепись населения в Узбекистане не проводилась уже 34 года (с 1989 года). Из-за пандемии её перенесли с 2022 года на ноябрь 2023-го, но на мероприятие всё ещё не выделили деньги.
Зачем нужна перепись населения, какую пользу она приносит странам и чем чревата длительная отсрочка, рассказывала «Газета.uz».