Qozog‘iston Ichki ishlar vazirligi Rossiyadagi “Krokus siti holl”da sodir etilgan teraktdan keyin maydoni 500 kvadrat metrdan ortiq bo‘lgan barcha yirik savdo markazlari va konsert zallari, shuningdek, ta’lim, sog‘liqni saqlash obyektlari hamda odamlar gavjum bo‘ladigan boshqa muassasalarni tekshiradi. Bu haqda mamlakat ichki ishlar vaziri o‘rinbosari Igor Lepexa jurnalistlarga ma’lum qildi, deb yozdi Zakon.kz.
“Bugungi kunda biz ushbu obyektlarning barchasini qo‘shimcha tekshirish ustida ishlayapmiz. Avval tekshirilgan, ko‘rsatmalar berilgan joylarda nazorat tekshiruvlarini o‘tkazamiz. Tekshirilmaganlarni esa tekshiramiz. Qolgan joylarda hech bo‘lmaganda mulk egalari bilan gaplashamiz, texnik tayyorgarlik masalalarini ko‘rib chiqamiz va tavsiyalar beramiz. Biz bu borada ishlayapmiz”, — dedi u (Zakon.kz keltirgan iqtibos).
Vazir o‘rinbosari bunday holatlarda fuqarolarga qandaydir tavsiyalar berish qiyinligini, biroq huquq-tartibot idoralari turli algoritmlar ustida ish olib borayotganini ta’kidladi.
“Biz u yerda nima bo‘lganini, qanday sodir bo‘lganini ham ko‘rib chiqamiz… Masalan, maktablar uchun Ta’lim vazirligi bilan birgalikda algoritm ishlab chiqdik, unga ko‘ra, o‘qituvchi sinfni berkitib, barrikada qilishi, derazalardan uzoqlashib, tashqariga chiqmasligi kerak bo‘ladi”, — dedi Lepexa.
Shuningdek, u yanvar oyidan boshlab Qozog‘istonda mamlakatga keluvchi xorijliklardan majburiy tarzda barmoq izlari olinayotganini eslatdi. “Bu tartib allaqachon ishlayapti, yil boshidan buyon biz mamlakatimizga kirishga uringan 10 nafar jinoyatchini aniqladik”, — deya qo‘shimcha qildi ichki ishlar vaziri o‘rinbosari.
- 22-mart kuni Moskva viloyatidagi “Krokus siti holl” konsert zaliga bir necha qurollangan shaxs bostirib kirib, o‘t ochdi. Ular, shuningdek, binoni butunlay yoqib yubordi. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, terakt oqibatida 143 kishi halok bo‘lgan, 360 dan ortiq kishi jarohatlangan. Hujumni sodir etganlikda gumon qilinib, 11 kishi qo‘lga olingan.

МВД Казахстана проверит все большие торговые центры, концертные залы площадью свыше 500 кв. м, а также объекты образования, здравоохранения и другие места скопления людей после теракта в «Крокус сити холле» в России. Об этом журналистам заявил замминистра МВД страны Игорь Лепёха, сообщает Zakon.kz.
«На сегодняшний день мы работу проводим с тем, чтобы дополнительно проверить все эти объекты. Те, которые у нас были проверены раньше, где даны предписания, мы там будем проводить контрольные проверки. Те, которые не проверяли, проверим. По остальным, по крайней мере, пройдём, побеседуем с собственниками, посмотрим по вопросам технической укрепленности и дадим рекомендации. В этом плане мы работаем», — сказал он (цитата по Zakon.kz).
Замминистра отметил, что сложно давать гражданам какие-то рекомендации в случае таких ситуаций, но подчеркнул, что правоохранительные органы отрабатывают разные алгоритмы.
«Мы смотрим тоже, что там произошло, как произошло… Допустим, по школам мы с Минпросвещения расписали алгоритм, что нужно учителю закрыться в классе, забаррикадироваться, не выходить, отойти от окон», — сказал Лепеха.
Он также напомнил, что в Казахстане с января действует обязательная дактилоскопия иностранцев, въезжающих в страну. «Она уже сейчас работает, и с начала года мы уже 10 преступников установили, которые пытались въехать в нашу страну», — добавил вице-министр внутренних дел.
- 22 марта несколько вооружённых людей ворвались в концертный зал «Крокус сити холл» в Подмосковье и открыли стрельбу. Они также подожгли здание, оно полностью сгорело. По последним данным, в результате теракта погибли 143 человека, пострадали более 360. По подозрению в совершении нападения были задержаны 11 человек.