Hakamlar hay’ati 32 yoshli Benkman-Fridni yettita band bilan, jumladan firibgarlik, til biriktirish va pul yuvishda aybdor deb topdi. Prokuratura unga 40 yildan 50 yilgacha ozodlikdan mahrum etishni so‘ragan.
Sudya Lyuis Kaplan hukm chiqarishdan oldin uning jinoyat sodir etganini bilishi haqida ta’kidladi. “U jinoyatchi ekanligini bilardi. U suvdan quruq chiqishiga umid qilib, adashganidan afsusda. Ammo u hech narsani tan olmaydi va bu uning huquqi”, — dedi huquq himoyachisi.
Sudga ko‘ra, FTX mijozlari 8 mlrd dollar, investorlar yana 1,7 mlrd dollar, birja kreditorlari esa 1,3 mlrd dollar yo‘qotgan. AQSh prokuraturasi buni AQSh tarixidagi eng yirik moliyaviy firibgarliklardan biri deb atadi.
Sud, shuningdek, Benkman-Fridning 11 mlrd dollar miqdoridagi mol-mulkini musodara qilish va jabrlanuvchilarga tovon puli to‘lash haqida qaror chiqardi.
Kriptovalyutalarning eng yirik savdo platformalaridan biri bo‘lgan FTX kriptovalyuta almashinuvi 2022-yil boshida 30 mlrd dollardan ortiqqa baholangandi, biroq o‘sha yilning noyabr oyida unda tushish kuzatildi va kripto bozorining qulashiga sabab bo‘ldi.

Федеральный суд Манхэттена приговорил основателя криптобиржи FTX Сэма Бэнкмана-Фрида к 25 годам тюрьмы по делу о краже миллиардов долларов у клиентов, пишет Reuters.
Присяжные признали 32-летнего Бэнкмана-Фрида виновным по семи пунктам обвинения, в том числе в мошенничестве, сговоре и отмывании денег. Обвинение запрашивало для него от 40 до 50 лет.
«Он знал, что совершил преступление, — заявил судья Льюис Каплан перед тем, как вынести приговор. — Он знал, что он — преступник. Он сожалеет о том, что просчитался, когда сделал ставку на то, что это сойдёт ему с рук. Но он не собирается ни в чем признаваться, и это его право».
По заявлениям судьи, клиенты FTX потеряли 8 млрд долларов, инвесторы — ещё 1,7 млрд долларов, кредиторы биржи — 1,3 млрд долларов. Американская прокуратура назвала одним из крупнейших финансовых мошенничеств в истории США.
Суд также постановил конфисковать имущество Бэнкмана-Фрида на сумму 11 млрд долларов и выплатить за счёт него компенсацию жертвам.
Криптобиржа FTX — одна из крупнейших торговых площадок для криптовалюты — оценивалась в более чем 30 млрд в начале 2022 года, но потерпела крах в ноябре того же года, чем спровоцировала обвал крипторынка.