Fevral oyida O‘zbekiston oltin savdosi bo‘yicha dunyoda birinchi o‘rinni egalladi, deb xabar bermoqda Jahon oltin kengashi (World Gold Council).
Ochiq ma’lumotlarga ko‘ra, fevral oyida jahon markaziy banklarining oltin zaxiralari 19 tonnaga oshgan. Ammo qimmatbaho metallarni xarid qilish hajmi yanvar oyiga (45 tonna) nisbatan 58 foizga kamaygan. Yillik hisobda markaziy banklar yanvar va fevral oylarida oltin zahiralarining 64 tonnaga oshgani haqida xabar berdi, bu 2023-yilning shu davriga nisbatan 43 foizga kam, lekin 2022-yilga nisbatan to‘rt baravar yuqori hisoblanadi.
Bu oyda Xitoy Xalq banki eng yirik xaridor bo‘ldi — oltin zaxirasini 12 tonnaga oshirib, 2257 tonnaga yetkazdi. Fevralni ham qo‘shib hisoblaganda, XXBning oltin zaxiralari, oltinning umumiy zaxiradagi ulushi 4 foiz atrofida saqlanib qolayotgan bo‘lsa-da, ketma-ket 16 oy davomida o‘sib bordi.
Qozog‘iston Milliy banki fevral oyida oltin zahiralarini 6 tonnaga oshirdi, Hindiston ham shu miqdorda oltin sotib oldi (jami zahira — 817 tonna).
Qirg‘iziston Milliy banki ma’lumotlariga ko‘ra, fevral oyida mamlakat oltin zaxiralari 1 tonnadan ko‘proqqa oshgan, sof xaridlar esa yil boshidan beri 2 tonnani tashkil qilgan. Hozirda oltinning umumiy zaxirasi deyarli 24 tonnaga baholanmoqda.
Fevral oyida ikki davlat yirik miqdorda oltin sotdi. O‘zbekiston Markaziy banki bir oy davomida oltin zaxiralarini 12 tonnaga, Iordaniya Markaziy banki esa 4 tonnaga kamaytirdi.
2023-yilda O‘zbekiston oltin sotish bo‘yicha dunyoda ikkinchi o‘ringa chiqqandi. Oltinning sof savdosi 25 tonnadan ortiqni tashkil etib, birinchilikni egallagan Qozog‘istondan ikki barobar kam ko‘rsatkichni qayd etgan.
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, fevral oyida O‘zbekiston 1,32 milliard dollarlik oltin sotgan, bu 2023-yilning yanvar-fevral oylaridagi hajmdan (1,18 milliard dollar) 11,5 foizga ko‘p hisoblanadi.
Avvalroq Markaziy bank O‘zbekistonning xalqaro zaxiralari yil boshidan buyon 2,37 milliard dollarga kamayib, 32,2 milliard dollarni tashkil etgani haqida xabar bergan edi (bu o‘tgan yilning sentabr oyidan beri eng kam ko‘rsatkich). Oltinning fizik hajmi dastlab 0,3 million troy unsiyaga (9,3 tonna) oshgan, keyin esa xuddi shunday hajmga qisqargan. Natijada 11,9 million troy unsiya qimmatbaho metall (370,1 tonna) zaxirada qolgan, biroq oltin zaxirasining qiymati 535,4 million dollarga kamaygan.

Узбекистан в феврале занял первое место по продаже золота в мире, сообщает Всемирный совет по золоту (World Gold Council).
Согласно открытым данным, мировые золотые резервы центральных банков выросли в в феврале на 19 тонн. Но объём покупки драгметалла был на 58% ниже, чем в январе (45 тонн). В годовом исчислении центральные банки сообщили о приросте золотого запаса на 64 тонны за январь и февраль, что на 43% ниже, чем за тот же период в 2023 году, но в четыре раза больше, чем в 2022 году.
Народный банк Китая был крупнейшим покупателем в этом месяце, увеличив свои золотые резервы на 12 тонн — до 2257 тонн. С учётом февраля золотые резервы НБК росли 16 месяцев подряд, хотя доля золота в общих резервах остаётся на уровне около 4%.
Национальный банк Казахстана увеличил свои золотые резервы на 6 тонн в феврале, на такой же объём приобрела Индия (всего в резервах — 817 тонн).
Данные Национального банка Кыргызсатана показали, что его золотые резервы выросли более чем на 1 тонну в феврале, а чистые покупки с начала года составляют 2 тонны. Общие запасы золота сейчас оцениваются почти в 24 тонны.
В феврале было два крупных продавца. Центральный банк Узбекистана за месяц сократил свой золотой запас на 12 тонн, а Центральный банк Иордании — на 4 тонны.
В 2023 году Узбекистан стал вторым крупнейшим продавцом золота в мире. Чистые продажи золота составили больше 25 тонн, уступив вдвое Казахстану, который занял первую строчку.
Согласно данным Агентства статистики, в феврале Узбекистан продал золота на 1,32 млрд долларов, что на 11,5% больше поставок за январь-февраль 2023 года (1,18 млрд долларов).
Центробанк Узбекистана ранее сообщил, что международные резервы Узбекистана за два месяца с начала года снизились на 2,37 млрд долларов — до 32,2 млрд долларов (минимум с сентября прошлого года). Физический объём золота сначала увеличился на 0,3 млн тройских унций (9,3 тонны), а затем снизился на такой же объём. В результате в резервах сохранилось 11,9 млн тройских унций драгметалла (370,1 тонны), но при этом стоимость золотого запаса уменьшилась на 535,4 млн долларов.
Напомним, по итогам 2023 года «финансовая подушка» страны просела на 1,2 млрд долларов — до 34,56 млрд. Снижение резервов по итогам года тогда произошло впервые с 2018 года. Физический объём золота за год уменьшился почти на 25 тонн.