Ichki ishlar vazirligi internet orqali teraktlar haqida tarqatilayotgan chaqiriqlar munosabati bilan murojaat e’lon qildi.
Murojaatda ta’kidlanishicha, so‘nggi paytlarda turli mamlakatlarda sodir etilgan terrorchilik xurujlari fonida “internet ijtimoiy tarmoqlari orqali pul mukofoti evaziga savdo va ko‘ngilochar markazlar, maktablar va boshqa jamoat joylarini minalashtirish taklif qilingan xabarlar kelib tushmoqda”.
“Bu kabi provokatsion xabarlar asosan Telegram messenjeri orqali yuborilib, unda noma’lum shaxslar turli miqdorda pul to‘lash, qurol-yarog‘ bilan ta’minlash va harakatlar rejasini yuborishga va’da berib, ushbu harakatlarga rad javobini e’tiborga olmaydilar. Eng xavfli jihati shuki, yovuz niyatli shaxslarning xabarlari ko‘p hollarda bolalarga yuborilmoqda. Shuningdek bolalarning shaxsiy ma’lumotlari orqali ularni qo‘rqitish holatlari kuzatilmoqda. Provokatorlar o‘zlarining fotosuratlari va raqamlarini yashirgan holda faoliyat yuritadilar”, — deyiladi murojaatda.
IIV bunday xabarlar kelganda vahimaga tushmaslikka, ularni ochiq chatlar, tanishlar va do‘stlarga yubormaslikka, zudlik bilan 102 raqamiga qo‘ng‘iroq qilib, ichki ishlar organlariga xabar berishga chaqirdi. “Xabar yuboruvchilarni bloklang va ular bilan yozishma va suhbatga kirishmang”.
“Yodingizda tuting, firibgarlar jamoatchilik orasida vahima uyg‘otish uchun bu kabi xatti-harakatlarni amalga oshirmoqda! Respublika huquq-tartibot organlari esa xavfsizlikka bo‘lgan har qanday tahdidlarni bartaraf qilish borasida o‘z vakolatlari doirasida barcha choralarni ko‘rmoqda”, — deyiladi IIV axborotida.

МВД Узбекистана опубликовало обращение в связи с распространяемыми через интернет призывами к совершению терактов.
В обращении говорится, что в последнее время на фоне терактов в разных странах «отдельные жители Узбекистана и сопредельных государств через сеть интернет получают сообщения с предложением заминировать общественные места, в том числе торгово-развлекательные центры, школы и другие объекты массового скопления за денежное вознаграждение».
«Чаще всего провокационные сообщения отправляются через мессенджер Telegram. Неизвестные обещают заплатить различные денежные суммы, обеспечить оружием и прислать план действий, при этом на отказы провокаторы, как правило, не реагируют. Самое страшное в том, что злоумышленники чаще всего пишут детям. В ряде указанных стран фиксируются случаи запугивания тем, что якобы знают все данные о ребёнке. У провокаторов нет фотографий и скрыты номера», — говорится в обращении.
МВД призвало при получении такого рода сообщений «не поддаваться панике и не рассылать их в общественные чаты, своим знакомым и друзьям, а немедленно сообщать в органы внутренних дел по номеру 102. Заблокируйте отправителей и не вступайте с ними в переписки и разговоры».
«Запомните, что мошенники делают это, чтобы вызвать панику среди общественности! А правоохранительные органы республики делают всё в рамках своей компетенции, чтобы нейтрализовать любые угрозы безопасности», — отметили в МВД.